Sportovně nadšená a založená část naší planety si v letošním roce opět přijde na své. Čeká nás totiž rok plný sportovních událostí, z nichž některé budou stát opravdu zato. Vrcholem celého roku budou bezpochyby letní olympijské hry, kterých se pro letošek ujalo japonské Tokio. Země vycházejícího slunce se na necelý měsíc stane hlavním sportovním středobodem světa. Dobrý zprávy přinášejí výběr čtyř nejzajímavějších sportovních akcí letošního roku.
Nad Tokiem vzplane olympijský oheň
Bude letní večer 24. července 2020 a nad japonským hlavním městem se znovu po 56 letech rozhoří olympijský oheň. Začnou tak v pořadí již dvaatřicáté letní olympijské hry. Japonsko pořádalo i ty osmnácté v roce 1964. Sportovní svátek to ale nebude jen pro Tokio a Japonsko jako takové. Je totiž možné, že kvůli vedru, které se na ostrovech očekává, se některé fyzicky nejnáročnější disciplíny uspořádají v nejsevernějších místech Země vycházejícího slunce.
Olympiáda stejně jako mnohokrát předtím jistě nabídne strhující sportovní příběhy, emoce a zážitky.
EURO v novém formátu
Než vypukne letošní olympiáda, přijdou si na své fotbaloví fanoušci. Na letošní rok totiž připadá konání fotbalového EURA. Avšak ve zcela novém formátu, než tomu bývalo v minulosti. Pořadatelství si totiž mezi sebe nerozdělí jedna nebo dvě země, jak bývalo letitou tradicí, ale hned dvanáct zemí a dvanáct různých měst. Fanoušci fotbalu tak společně s turnajem procestují celý kontinent. Na český tým čeká přetěžká skupina v momentální chvíli složená z vicemistrů světa Chorvatů a Anglie. Posledního účastníka ještě určí poslední kvalifikační zápasy.
Gdaňsk poblázní finále Evropské ligy
Na zeleném pažitu ještě chvíli zůstaneme. V Polsku se sice neodehraje žádný ze zápasu EURA, ale Poláci si i tak užijí alespoň jeden svátek kopané. Podruhé v historii se totiž v Polsku odehraje finále Evropské ligy UEFA. To první hostila v roce 2014 Varšava. Teď o šest let později je na řadě Gdaňsk a jeho Baltská aréna s kapacitou téměř 43 tisíc diváků. Pro Poláky, pro které je fotbal náboženstvím, je jen škoda, že už nemají ve hře žádný ze svých týmů. Nejdále se dostala Legia Varšava, která padla až v nastavené minutě kvalifikačního finále. Gliwice a Lechia pak neprošly přes čtvrtfinále. Krakowii se v osmifinále stala osudnou Dunajská Streda.
Formule 1 se vrací do Holandska
Na závěr nesmíme vynechat motorsport. Jeho největší událostí totiž bude velký návrat Formule 1 na jeden z tradičních závodních okruhů. Konkrétněji do Holandska na závodiště Zandvoort. Velká cena se zde naposledy jela před 35 lety a vítězem se tehdy stal Niki Lauda. Nyní je Formule 1 na cestě zpátky do Holandska, a navíc má na svém startovním roštu ctižádostivého a talentovaného holandského závodníka Maxe Verstappena. Toho jistě za vítězstvím požene do oranžova zbarvená lavina domácích fanoušků. A ta si nebude přát nic jiného než vítězství domácího jezdce. Verstappen to však nebude mít vůbec jednoduché. Na něj i další závodníky startovního pole totiž čeká přes čtyři kilometry dlouhý závodní okruh s minimem místa na předjíždění. O zajímavé souboje a karamboly tak nebude nouze. Startuje se 3. května.
Autor: Jan Meichsner
Zdroj fotek a grafik: stadiumdb.com czechsporttravel.cz F1.com Aktualne.cz