Olomoucký Dizajntrh prodává lásku k módě, k lidem i k přírodě

Na Korunní pevnůstce v Olomouci svítí slunce, hraje hudba a rozlehlé nádvoří je plné stánků a jejich návštěvníků. S limonádou v ruce procházím řemeslnické a farmářské stánky, nebo třeba ty s módou a dětským oblečením. Různorodé zboží má ale společný původ – je z udržitelných materiálů a vyrobené ručně, nebo v malém podniku. V prostředí trhů také projíždí vláček pro děti, konají se nejrůznější workshopy a čas od času se dav lidí sejde u tanečního nebo pěveckého doprovodného vystoupení.

Olomoucké Dizajntrhy jsou v rámci celého Česka jedinečnou událostí, kterou jinde v republice nenavštívíte. Ačkoliv obvykle připadají na podzim, kvůli nedávným restrikcím spojených s epidemií se letos konají o víkendu 11. a 12. června. Těch podzimních se ale letos dočkáte znovu, už za půl roku v listopadu. Celkem je tu k vidění více než sto stánků českých a slovenských nezávislých tvůrců, kteří se zaměřují na nejrůznější podnikatelská odvětví. Samozřejmostí je i doprovodný program pro děti a takzvaná food & chill out zóna, kde se můžeme s limonádou, pivem nebo něčím k snědku usadit do lehátek a houpacích sítí a kromě sluníčka nasát i trochu z uvolněné atmosféry.

Lokální produkty s různými vůněmi, střihy i materiály

„Dizajntrh je akce, která spojuje tvůrce z Česka a Slovenska a která je hodně zaměřená na osobní kontakt a na tuto atmosféru,“ vysvětluje spoluorganizátorka Lucie Růžičková, čím jsou zdejší olomoucké trhy jedinečné. Důraz je totiž kladen právě na setkání jednotlivých tvůrců s jejich návštěvníky i mezi nimi navzájem. Tomu odpovídá i množství workshopů, které si tu může každý vyzkoušet. Namátkou například výroba náramků z ovčí vlny nebo výroba velmi populárních barefootů, tedy bot, které simulují chůzi naboso a přitom chrání před zraněními a nepřízní počasí. Pro návštěvníky s dětmi pak mají organizátoři připravený workshop na výrobu maňásků a plyšáků.

„Kdybych měla doporučit jeden stánek, šla bych ke knihařce,“ přemýšlí nahlas Lucie. „Zaměřuje se na knihařinu, na výrobu sešitů a fotoalb. Má tady i workshop, kde si sešit můžete sami vyrobit. Ale celkově je tady toho hodně, na co se dívat. Je tady hodně tvůrců, kteří stojí za zmínku.“ Všechny tvůrce, kteří se tu sešli, představit nelze. Každý rok se ale návštěvníci můžou těšit na pořádně různorodou přehlídku udržitelné a ručně vyráběné módy, kde letos převládají dámské šaty a pohodlné oblečení pro děti. Několik stánků je věnovaných šperkům z různých materiálů, včetně kovu, vlny, korálků nebo dřeva. Několik tvůrců do Olomouce přijelo s přírodní kosmetikou jako jsou krémy, balzámy nebo oleje, a najít tu můžeme i několik malých knihkupectvích, keramiku nebo třeba i hodinářství.

Většina z prodávajících, kteří sem přišli ukázat část svého řemesla, je příjemně povídavá. U tvůrkyně Lucie Hlavové, která ručně šije dámské šaty a halenky ze lnu a biobavlny, si všimnu velkých bavlněných gumiček. „Ty šijeme ze zbytků látky, vždycky je mi hrozně líto ji jen tak vyhodit,“ usmívá se. Na spokojenost návštěvnic i návštěvníků, kteří hledají ručně vyráběnou módu, se tu dále zaměřuje několik šperkařských stánků, každý ale využívá trochu jiné materiály. Jak název napovídá tvůrci z Dřevohry nabízejí šperky i jiné předměty vyráběné ze dřeva. Výsledný náhrdelník, náramek nebo náušnice vypadá originálně a přitom velmi elegantně. Z dalších méně tradičních materiálů, například z recyklovaného hliníku, kamene nebo skla tvoří svoje šperky Zuzana Peroutková, která je majitelkou úspěšné značky Zualu Design.

Kromě nákupů i zábava a inspirace

V průběhu dvoudenních Dizajntrhů se odehrává i doprovodný program v podobě tematických přednášek přímo v sále přiléhající Pevnosti poznání, kde se podobné přednášky konají v průběhu celého roku. První přednášku začíná Centrum cirkulární módy v Ostravě a týká se materiálů, které se budou využívat v budoucnosti. Trochu jinou než módní tematiku dále představuje spolek Kreativní Olomouc vysvětlující, jak vytvořit nový fungující byznys, a sérii přednášek uzavírá Univerzita Palackého s tématem cirkulární módy a ekodesignu. Kromě toho se tu koná i několik tanečních vystoupeních nebo živých koncertů.

Neodmyslitelným doprovodným programem je i několik stánků nabízejících limonády, kvalitní kávu nebo čepované pivo, a kdo zůstává na trzích během oběda, může si u houpacích sítích nabídnout hamburger nebo koláče. Díky příjemně uvolněné atmosféře a celému programu, který je plný workshopů, přednášek, her pro děti a klidného posezení u živé hudby, je Dizajntrh spíše zážitkem než rodinnými nákupy. Málokdy máte příležitost se setkat s tolika inspirativními lidmi nadšenými pro svoji práci, navíc na akci zastřešené krásným prostorem Korunní pevnůstky a bohatým programem. Dizajntrh je skvěle stráveným dnem pro všechny, kdo hledají jiný přístup k módě, k lidem a k přírodě, stejně jako pro ty, kdo se chtějí dozvědět něco nového a užít si čas venku obklopeni dobrými lidmi.

Autor: Tereza Stará


Jak žít udržitelně po celý rok? Všechny olomoucké ekopodniky můžete najít na jedné mapě. Více se dozvíte v našem dalším článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: dizajntrh.cz; Tereza Stará

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy