Ochránci přírody se mohou radovat, boj s plasty se daří vyhrávat

Barbora Černošková

Všem, kterým záleží na budoucnosti nejen oceánů, ale i celé planety, přinášíme hned dvě dobré zprávy. Evropská unie vydala novou směrnici omezující jednorázové plasty a Austrálii se je podařilo omezit už o celých 80 % za pouhé tři měsíce.

Až 500 tisíc tun plastového odpadu končí ročně na plážích a v oceánech. Na internetu denně přibývají fotografie želv a jiných mořských živočichů, kteří uhynuli poté, co požili zbytek nějaké plastové lahve či sáčku. Takových případů by však mělo od příštího roku ubývat. Byla totiž vydána nová směrnice, díky níž má dojít k zákazu dvanácti druhů jednorázových plastů, a s velkou pravděpodobností budou zavedeny také vratné plastové lahve. Tuto novou evropskou směrnici podpořilo mimo jiné více než 114 tisíc Češek a Čechů v kampani Plast je past, kterou můžete podpořit i vy.

Další dobrou zprávou je již zmíněné omezení plastů, kterého se podařilo dosáhnout v Austrálii díky rozhodnutí dvou největších provozovatelů supermarketů – Wollworths a Coles. Tyto řetězce, díky nátlaku environmentálně smýšlejících aktivistů a zákazníků, zrušily plastové sáčky na jedno použití, čímž snížily svou spotřebu o celých 80 % už během prvního čtvrt roku. Aktivisté se teď snaží postupovat dále a pod heslem „Náhradní planetu nemáme“ lobují za přechod od fosilních paliv k obnovitelným.

Pokud se i vy staráte o budoucnost naší planety, můžete se snažit omezit spotřebu plastů například využíváním látkových sáčků na ovoce a zeleninu či kupováním kávy do vlastních kelímků, namísto těch plastových. Toto a další ekologické vychytávky můžete nakoupit třeba na econea.cz, greenstoru či například na Fleru.

Snad každý rodič chce pro své děti to nejlepší. A budou to právě naše děti, kdo bude muset čelit všem katastrofám, na které pomalu, ale jistě zakládáme. Pojďme společně vysvobodit naši planetu z hory odpadků a s tím i spojených klimatických změn a zachránit tak svět pro budoucí generace.

Zdroj: obnovitelne,cz, greenpeace.org
Foto: photopin.com, stoplusjednicka.cz