Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu představila ve čtvrtek 27. ledna Akademie věd ČR novou aplikaci MemoGIS Praha. Díky ní se mohou lidé na unikátní on-line mapě seznámit s osudy desetitisíců pražských Židů, kteří se stali oběťmi holocaustu. Kromě příběhů konkrétních osob aplikace ukáže i místa v Praze přímo spojená s útlakem Židů. Je zde také možnost si prohlédnout historické dokumenty a fotografie. MemoGIS lze používat jak na mobilním zařízení přímo na daném místě, tak i odkudkoliv z počítače.
Webovou aplikaci s názvem MemoGIS Praha (z anglického slova memory = paměť, a zkratky GIS = geografický informační systém) vytvořili odborníci z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR. Podíl na projektu nese také Institut Terezínské iniciativy a Multikulturní centrum Praha. MemoGIS svým uživatelům nabízí unikátní pohled na mikrohistorii vylučování Židů ze společnosti, omezování prostoru, ve kterém se mohli pohybovat, a interakci s dalšími obyvateli okupované Prahy. Kliknutí na konkrétní místa na mapě města umožňuje číst příběhy jednotlivých lidí. Poté prostřednictvím prokliku do databáze obětí jsou zde navíc také zpřístupněny i dobové fotografie a historické dokumenty.
„Na mapu Prahy aplikace promítá informace o více než třiceti tisících obětech holokaustu, místech pronásledování a případech porušování protižidovských nařízení. Velké soubory dat, včetně fotografií obětí a rozsáhlého souboru digitalizovaných dokumentů, shromážděné pro výzkum, připomínku a vzdělávání, lze tak poznávat skrze prostor,“ uvádí historik Michal Frankl z Masarykova ústavu, jeden z tvůrců aplikace. MemoGIS využívá metody geografického informačního systému, technologie vyvinuté pro zobrazení informací přesně umístitelných na mapě prostřednictvím koordinátů.
Podle autorů MemoGIS přispěje nejen k zachování historické paměti o hrůzách holocaustu, které na území našeho hlavního města probíhaly, ale bude též například nápomocná při výuce dějepisu. „Věříme, že učitelům a studentům aplikace umožní klást nové otázky o holocaustu a rasové segregaci a turistům poskytne jinou zkušenost při objevování metropole s bohatou multietnickou historií,” říká Eliška Ševčíková Waageová, pracovnice Institutu Terezínské iniciativy.
Aplikace byla spustěna u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který je stanoven na 27. ledna. V tento den roku 1945 totiž osvobodila Rudá armáda koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Za dobu existence Osvětimi zde zemřelo přibližně milion Židů, dalších pět milionů pak bylo zavražděno jinde. Mezi nimi se nacházely i desítky tisíc československých občanů. Podle Databáze obětí spravované Institutem Terezínské iniciativy bylo nacisty během druhé světové války zavražděno téměř 80 000 Židů z území dnešní České republiky.
Autor: Nikol Látalová
Druhá světová válka a všechny její hrůzy jsou přítomny ve společnosti doposud. Spousta nově vznikajících projektů nás nabádá k poučení a ke vzpomínce. Zvon #9801 je projekt, který má připomínat odcizení téměř deseti tisíců zvonů během Protektorátu Čechy a Morava.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroje: novinky.cz, infodnes.cz, prazsky.denik.cz, reflex.cz, ehri.cz
Foto: ehri.cz, pametnaroda.cz, zpravy.aktualne.cz