Onemocnění s označením COVID-19 se z Číny nezadržitelně řítí nejen Evropou, ale doslova celým světem. Není proto divu, že i v České republice nastoluje Vláda přísná bezpečnostní opatření. Zavírají se školy, ruší se veřejné akce. Mimo provoz zůstávají také restaurace a obchody s výjimkou těch nejnutnějších k přežití. Mezi ty, kdo se rozhodli pomoci, patří i komunita s názvem „Česko.Digital“. Odborníci z této skupiny se rozhodli ulehčit ministerstvu zdravotnictví a vytvořili pro něj nový web.
Určitě si na to vzpomínáte. Nákaza novým typem koronaviru se i u nás rozvinula naplno a vy jste rychle potřebovali informace všeho druhu. První volbou byl web ministerstva zdravotnictví, ten však nefungoval. Pod náporem desítky tisíc návštěvníků zkrátka zkolaboval.
Na to se již nevydrželi dívat IT odborníci z komunity nazvané „Česko.Digital“. A rozhodli se také jednat. Během chvilky dokázali sestavit akční tým a kontaktovali pracovníky ministerstva. Během čtyřiadvaceti hodin pak dokázali ruku v ruce s technickým týmem Ústavu zdravotnických informací a statistiky sestavit a zprovoznit nové webové stránky s názvem koronavirus.mzcr.cz.
Na těchto stránkách nyní návštěvníci najdou vše potřebné. Od nových aktualizovaných informací přes nejčastější otázky až po návody k výrobě roušek. Stránky jsou navíc stabilní a při větším množství návštěvníků nekolabují. Díky nim už také nekolabuje ani původní web ministerstva, kde také najdete další důležité informace.
Dalším potěšitelným faktem je také to, že za celý tento projekt stát nezaplatil ani korunu. Byl totiž proveden pouze z touhy pomoci druhým.
Společnost „Česko.Digital“ sama sebe profiluje jako „komunitu IT profesionálů – vývojářů, grafiků, ,produkťáků‘ – kteří chtějí pro bono (tj. bezplatná právní pomoc) pomáhat státu i nestátním organizacím a udělat tak Česko lepším místem pro život“. Na svém kontě už má velice užitečné aplikace, jako například CityVizor nebo Hlídač státu. Aktuálně dokončili i projekt ucimeonline.cz, který by měl pomoci školám s vynucenou online výukou z důvodu aktuální pandemie.
Autor: David Kubatík
Foto: mediar.cz, www.linkedin.com