Noc divadel láká na Konvikt

Lukáš Kuřík

Pokud chcete prožít krásný kulturní předvečer svátku studenstva, doporučujeme vám zavítat 16. listopadu na Konvikt UP. Celý večer tu bude ve znamení divadelních představení, které předvedou místní studentské spolky z Katedry divadelních a filmových studií. Kromě divadla se přítomní mohou těšit i na křest nové knihy a na závěr nebude chybět ani afterparty.

Studentské divadelní spolky v akci

Zkraje večera proběhne slavnostní křest knihy profesorky Tatjany Lazorčákové. Její publikace nese název Osobnosti divadelní kritiky mezi roky 1956 a 1970 v Ostravě a Olomouci. Kniha vznikala zhruba dva roky ve spolupráci s několika studenty olomoucké Filozofické fakulty. Že se toto dílo dočká křtu právě na této akci, není náhodou. „Kniha pojímá to období, na které my reagujeme v Noci divadel, proto si tato kniha zaslouží znamenitý křest, který bude v kapli,“ popisuje hlavní organizátorka Slávka Mašínová.

Samotného aktu křtu se ujme docent Jiří Štefanides, kterému tato problematika rozhodně není cizí. „Pan docent je dobrá volba. Začal psát v sedmdesátých letech a znal se se všemi kritiky, kteří jsou teď již staří,“ komentuje situaci hlavní organizátorka. „Řekne pár slov ke koloritu té doby, stejně jako paní Lazorčáková,“ prozrazuje.

Po slavnostním křtu se bude hlavní pozornost soustředit již jen a jen na divadlo. V budově Konviktu bude k vidění několik scén. Všechny mají společného jmenovatele, kterým je výročí 30 let svobody. Ovšem toto očekávané téma bude zpracováno poměrně netradiční formou. „Tematicky jsme to vzali za druhý konec: Divadlo a nesvoboda – divadlo a svoboda?“ líčí Mašínová. Ta jedním dechem dodává, že se pořadatelé pokusí co nejvěrněji navodit nesmlouvavou atmosféru totality. „Bude to drsný,“ říká jednoduše.

Například v kapli Božího těla bude divadelní inscenace využívat motiv mříží a tmy. Otázkou k zamyšlení bude, kdo je svobodný a kdo ne. Tedy kdo je na které straně mříží. K tomu se přidají světelné efekty – symbol svobody, které dodají výstupu na působivosti.

Každý účastník obdrží na začátku kartičku, do které bude sbírat razítka za jednotlivá představení. Pokud navštíví všechny, může se zapojit do slosování o zajímavé výhry, které zahrnují i výše zmiňovanou knihu nebo lístky na divadelní představení.

Slávka Mašínová na závěr zdůrazňuje, že celá akce je organizována nadšenými studenty, kteří pro divadlo obětovali svůj volný čas a energii. Fanoušci divadla se mají na co těšit i v následujícím semestru, na který mají studentské spolky nachystáno již pět premiér.

Navíc má po zhlédnutí všech představení sobotní večer zakončit afterparty pro všechny příznivce divadla. Jestli jsi to právě ty, tak neváhej a přijď. Tato událost si jistě podporu zaslouží.

Foto: Facebooková událost Noci divadel