Nepít je umění. Suchej únor už jedenáctým rokem mění českou společnost

Iniciativa Suchej únor letos oslavila už jedenáct let od svého založení. Letošní ročník nesl heslo „Nepít je umění,“ které má lidi ponoukat k tvořivosti. Každoroční akce, při níž se účastníci na nejkratší měsíc v roce zřeknou alkoholu, budí čím dál větší zájem – osvětovou kampaň zaznamenalo už 84 procent Čechů. Pojďte se mezi ně přidat i vy a poznejte Suchej únor na vlastní játra.

Český národ dlouhodobě okupuje první příčky největších konzumentů alkoholu na světě. Na průměrného Čecha přijde ročně asi 14 litrů alkoholu, hůř je na tom v Evropě už jen Litva a Moldavsko. Za hranou rizikového pití se u nás podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti pohybuje více než milion lidí – to odpovídá zhruba každému sedmému dospělákovi, kterého potkáme na ulici. Iniciativa Suchej únor se dlouhodobě snaží lidem pomáhat redukovat nadměrné množství alkoholu. Loni se k ní připojilo na 900 tisíc „měsíčních abstinentů.“

„Měsíc je skvělá doba na to vyzkoušet si, jestli to jde, nebo nejde. A od toho se odpíchnout dál,“ řekl pro Radiožurnál Honza, který propadl alkoholu už na střední škole.

„Mou základní výbavou na den byla placatka a dát si lahváče před školou. Nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, jestli budu pít, ale jakmile jsem mohl, tak jsem pil. Byl to únik z domova a dospívání. A kdykoli jsem mohl uniknout, tak jsem běžel,“ vzpomíná.

Právě „odreagování“ je nejčastějším důvodem k tomu začít pít. Popíjení je vedle hokeje náš národní sport, jen se neodehrává na ledě, ale v prostorách hospody. Leckdy se dostáváme do situací, kdy pít nechceme, ale společnost nás k tomu přiměje, protože „zajít na jedno“ ještě přece nikomu neuškodilo. Z tohoto přesvědčení pramení problém tzv. „sober shamingu,“ tedy odsuzování někoho, kdo nepije. Češi jsou v tomto aspektu přeborníci, jelikož tolerance k pití je extrémní.

„Někteří klienti přijdou do naší adiktologické ambulance a vůbec netuší, že pít pivo je také pít alkohol. Alkohol mají až za ten tvrdý alkohol,“ upozornila Alice Herešová, vedoucí adiktologické ambulance Magdalena v Praze-Podolí, pro Radiožurnál.

Studie potvrdily, že čtvrtina dětí alkohol poprvé ochutná od rodičů, a to kolem dvanáctého roku. Už odmala vnímáme alkohol jako něco společensky přijatelného, co nám jednou za čas neuškodí. Pravda je taková, že „panáček na zdraví“ a „decka vína denně“ pro nás není nic prospěšného. Jakýkoliv pozitivní efekt, který by například červené víno mohlo na organismus mít, je vykoupený toxickým efektem alkoholu na jiné orgány v těle. Alkohol našemu organismu zkrátka škodí. Často se snažíme zlepšit naše zdraví třeba nákupem bio potravin, přitom stačí zvolnit s alkoholem – ušetříme a tělo zbavíme zbytečných škodlivin.

Kde se vzala myšlenka Suchého února?

První koncept „Sucháče“ se objevil v roce 2013 ve Spojeném království. Tehdy se nejednalo o měsíc únor, ale o tzv. Dry January neboli Suchý leden. Koncept se Čechům natolik zalíbil, že ještě tentýž rok o měsíc později Liga otevřených mužů vyzvala veřejnost k měsíci bez alkoholu. Akci pojmenovala Suchej únor a premiérového ročníku se zúčastnilo sto mužů. Později od Ligy otevřených mužů přebrala štafetu nezisková organizace Suchej únor. Ta na svých webových stránkách a sociálních sítích motivuje všechny zvědavce, kteří by se do výzvy rádi zapojili. Zároveň zodpovídá na nejčastější dotazy a předkládá názory odborníků.

Za inspirátorky měsíce abstinence jsou považovány dvě ženy. Emily Robinson vyřadila konzumaci alkoholu na měsíc v roce 2011, když se připravovala na půlmaraton. Druhou pak byla Nicole Brodeur – ta o svém měsíci na suchu napsala sloupek do amerických novin, aby motivovala své kamarády a přátele ke stejnému kroku.

Pozitivní dopad na společnost

Přestože je měsíc vzhledem k celoživotnímu pití relativně krátká doba, přináší s sebou díky redukci alkoholu několik benefitů. Mezi nejvýraznější patří kvalitnější spánek, mírná redukce váhy či více energie. U kuřáků se navíc snižuje množství vykouřených cigaret, takže peněženka bude o to vděčnější. Suchej únor nemá za cíl z člověka během měsíce udělat abstinenta. Vedle spousty benefitů však může poukázat na to, jak často a v jakých situacích saháme po skleničce. Pokud měsíc zvládneme bez problémů, můžeme pít s mírou dál. V opačném případě bychom měli zvážit návštěvu adiktologa.

Možná stále nejste přesvědčeni, že měsíc bez alkoholu má skutečný efekt, průzkumy však mluví jasně. Podle agentury Nielsen Admosphere a projektu Suchej únor skoro 60 % účastníků zvolnilo s alkoholem i čtyři měsíce po únorové abstinenci. Měsíc je doba akorát tak dlouhá na to nastartovat pořádnou změnu. Jak říká hlavní motto celého projektu – „Bavit se dá i bez alkoholu.“ Tak co? Přidáte se příští rok také do týmu #insuchoveritas?

Pokud byste si chtěli ověřit, jak jste na tom s konzumováním lihovin, můžete si vyzkoušet Alkotest.


Anketa: Ptáme se sušičů

Lucie, 19 let, Dětmarovice

Jak ses o Suchým únoru dozvěděla?

„Vím o něm víceméně odjakživa, ale myslím, že prvně jsem o něm slyšela od kamarádů.“

Co tě motivovalo k tomu ho držet?

„Posledních pár akcí mi bylo druhý den po alkoholu hodně špatně, a tak jsem usoudila, že je třeba si dát pauzu. Za křeče a zabití celého následujícího dne mi propitá noc nestála.“

Co tě během sušení překvapilo?

„Překvapilo mě, jak jednoduché to vlastně je. Čekala jsem, že výzva bude těžší, vzhledem k tomu, že s kamarády chodíme víceméně pravidelně na pivo. Myslela jsem si, že budu mít na alkohol hroznou chuť a nechám se přemluvit, ale bylo to vlastně úplně naopak!“

Co si z výzvy odnášíš?

„Především to, že se dá s kamarády po večerech dobře bavit i bez alkoholu.“

Proč bys Suchej únor doporučila ostatním?

„Protože je fajn vědět, že druhý den budeš normálně fungovat a nebude ti špatně. Navíc to vůbec není těžké a člověk má ze sebe skvělý pocit.“


Roman, 20 let, Frýdek-Místek

Co tě motivovalo k tomu držet Suchej únor?

„Suchý únor držím již třetím rokem, takže pro letošek bych řekl, že mě motivovala tradice. Když jsem ho držel poprvé, tak mě nejspíš motivoval pocit výzvy.“

Co tě během sušení překvapilo?

„Popravdě nic, respektive si nevšímám žádných výrazných změn oproti mému obvyklému chování.“

Co si z výzvy odnášíš?

„Asi plnější peněženku a dobrý pocit z úspěchu.“


Viktoria, 20 let, Jablonec nad Nisou

Jak ses o Suchým únoru dozvěděla?

„Vím o něm už dlouho, nedokážu určit, kdy jsem o něm mohla slyšet poprvé.“

Co tě motivovalo k tomu ho držet?

„Přítel abstinent a láska k různým výzvám.“

Co tě během sušení překvapilo?

„Chuť na pivo nebo víno pokaždé, když jsem byla s kamarády venku. Taky jsem pocítila mírné vyloučení z kolektivu na akcích spojených s konzumací alkoholu.“

Co si z výzvy odnášíš?

„Dobrej pocit. Jsem celkem pyšná, že i přes nátlak kamarádů jsem to vydržela.“

Proč bys Suchej únor doporučila ostatním?

„Protože je občas potřeba dokázat si, že se umíme bavit i bez alkoholu a jiných omamných látek.“


Eliška, 18 let, Litovel

Co tě motivovalo k tomu držet Suchej únor?

„Zajímal mě proces, který u mě nastane, pokud se něčeho na měsíc vzdám. Jestli zjistím, že je to pro mě těžké, nebo ne.“

Co tě během sušení překvapilo?

„Zrovna u pití alkoholu mě překvapilo, jak běžná věc to je. Spoustě lidí se do hospody s kamarády jít nechce s vědomím toho, že nebudou moct pít. Mají pocit, že se nebudou bavit tolik jako ostatní. Alkohol sice způsobí vetší uvolněnost a zábavu, ale zároveň je to důkaz toho, že je to často až podmínka pro to se bavit.“

Co si z výzvy odnášíš?

„To, že jsem schopná bez alkoholu nebo nikotinu vydržet, a že necítím, že o něco přicházím.“

Proč bys Suchej únor doporučila ostatním?

„Protože může spoustě lidem otevřít oči a taky pomoct vystoupit z komfortní zóny.“

Autor: Johana Snášelová


Že je pití národním koníčkem, už není žádným tajemstvím. Přečtěte si například, jak tuto skutečnost kreativně přetvářejí čeští hospodští v dovednostní soutěže.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: suchejunor.cz, seznamzpravy.cz, irozhlas.cz
Foto: suchejunor.cz, emimino.cz, olkraj.cz, summerfieldhealthcare.co.uk, Johana Snášelová

Příspěvek vytvořen 27

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy