Neandrtálská kometa se vrátila na naši oblohu po téměř 50 000 letech

Poprvé od dob neandrtálců proletěla kolem Země a Slunce kometa C/2022 E3 (ZTF), známá jako Neandrtálská kometa. Naposledy byla k Zemi a Slunci takto blízko téměř před padesáti tisíci lety. Poprvé ji tak mohli spatřit naši pravěcí předchůdci. Na obloze bude pozorovatelná pomocí malých dalekohledů od poloviny ledna do konce března. 

S přelomem roku média postupně začala zveřejňovat články o přibližující se zelené kometě s oficiálním označením C/2022 E3 (ZTF), přezdívané Neandrtálská kometa, kterou mohlo lidské oko spatřit naposledy v pravěku před zhruba padesáti tisíci lety. S menším dalekohledem či běžným triederem (druh dalekohledu, pozn. aut.) bude na obloze pozorovatelná až do konce března v oblasti severních souhvězdí.

Nejjasnější byla kometa 1. února a podle některých byla viditelná daleko od měst a v úplné tmě i pouhým okem. V tento den také byla nejblíže planetě Zemi, a to zhruba 42,5 milionu kilometrů. Ke Slunci se nejblíž dostala už 12. ledna, vzdálenost od něj tvořila 166,3 milionů kilometrů. Astronomové ovšem poukazují na skutečnost, že kometa je jasná pouze jako nejmenší hvězdy na obloze. Bez dalekohledu ji tak pravděpodobně zahlédnou pouze zkušení pozorovatelé, pokud k tomu budou mít vhodné podmínky.

„Dlouhou dobu putovala mezi Velkým vozem a Malým vozem, čili v té části severní oblohy, která je po většinu noci od nás v zimě pozorovatelná velmi nízko nad obzorem. K pozorování je tedy kromě ideálního počasí nutné mít ještě hodně volný výhled na sever,“ uvádí v rozhovoru pro Český rozhlas astronomka Jana Tichá.

Pohyb komety po obloze

Do souhvězdí Draka přešla kometa 21. ledna. Čtyři dny na to vstoupila do Malé medvědice a 30. ledna se pohybovala pouhých 10° od Polárky. Po nejjasnějším 1. únoru bohužel viditelnost komety začal rušit Měsíc, který 5. února vstoupil do úplňku. Až od 8. února byla obloha opět bez měsíčního svitu a kometu jsme mohli spatřit v souhvězdí Vozky (Auriga), kde tvořila zajímavou dvojici s nejjasnější hvězdou tohoto souhvězdí, Capellou. Následující den se kometa přesunula do souhvězdí Býka, vysoko na zimní oblohu. Přibližně v polovině února, tedy 11. a 12., se nacházela poblíž jasné planety Mars. To už ale kometa začala klesat pod hranici viditelnosti pouhým okem.

Do konce února bude dále pozorovatelná v triedrech. V malých dalekohledech ji bude možné vidět až do konce měsíce března. Tento zážitek pro nás na severní polokouli tak sice pomalu končí, pro pozorovatele na jižní polokouli ovšem kometa teprve začíná být viditelnou.

Objevení komety

Vesmírné těleso C/2022 E3 (ZTF) objevili astronomové 2. března 2022 pomocí širokoúhlé kamery Zwicky Transient Facility (proto ZTF na konci označení, pozn. aut.). Zařízení je umístěné na teleskopu Samuela Oschina na observatoři Palomar v Kalifornii, USA. V době objevu byla jasnost komety velmi malá. Od té doby však začala postupně zjasňovat. V prosinci 2022 se kometa pohybovala v severním souhvězdí Severní Koruny (Corona Borealis). Snímek z 19. prosince 2022 poprvé zaznamenal jasnější nazelenalý oblak plynu a prachu obklopující jádro komety a tvořící její známý ohon.

Autor: Barbora Mlezivová


Zajímá Vás vesmírná tematika? Přečtěte si další autorčin článek o misi Artemis I.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: science.nasa.gov, budejovice.rozhlas.cz, astro.cz

Foto: skyatnightmagazine.com, twitter.com

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy