V poslední době se na internetu rozmohl takový nešvar. Lze to ale nazývat nešvarem? Velký úspěch zaznamenává obor umělé inteligence v oblasti umění. Roztrhnul se pytel s obrázky, které vypadají reálně, avšak jsou celé vytvořeny počítačem bez pomoci člověka. Zní to neskutečně, ale opravdu to tak funguje. Jediné, co musíme udělat, je napsat to, co chceme vytvořit. Umělá inteligence bude tvořit za nás. Zatím nejpokročilejší v tomto oboru je DALL•E 2.
Umělá inteligence, která tvoří reálné obrázky? Není to žádný výmysl ze sci-fi světa, ale realita. Dokonce se nejedná i pro běžného uživatele o složitou věc k operování. Řekněme, že naše představivost se zasekla a potřebujeme si představit, jak by vypadal Pražský hrad zasypaný pískem. Naši myšlenku napíšeme umělé inteligenci a ona nám vyplivne přesně takový obrázek.
Někdy ale výsledky nestojí za to, protože je to pouze program, pouze jedničky a nuly, které se samy učí z obrázků na internetu. Je to samouk, nikdo mu neradí, jak se co má dělat. Pouze programátor podal instrukce, co má udělat, aby vznikl obrázek. Přirovnejme to k tomu, když se mi sami učíme cizí jazyk bez učitele – vezmeme učebnici, učíme se a sami nevíme, jestli se to učíme správně, dokud nepromluvíme na rodilého mluvčího. Podobně je na tom umělecká umělá inteligence, ta se však nikdy nedozví, jestli je její výtvor podobný případné realitě. Je to jen robot.
Zatím nejpokročilejší umělá inteligence v tomto uměleckém odvětví je DALL•E 2 (dále jen Dall-e), nástupce DALL•E první generace. Ti bystřejší jistě už pochopili, jak jméno této inteligence vzniklo. Jedná se o spojení jména významného surrealistického malíře Salvadora Dalího a malého robota ze stejnojmenného filmu Wall-e. Již název tedy napovídá, že Dall-e je kreativní robot. A je tomu tak, až na drobnost, že to není fyzický robůtek. Za tímto stvořením stojí laboratoř pro vývoj umělých inteligencí OpenAI, přeborník v oboru strojového učení, tedy v oblasti, která skrze algoritmy učí umělou inteligenci se „učit“. Je složitější v tomto článku vysvětlovat, jak přesně toto strojové učení Dall-e funguje, pokud to však někoho zajímá, může se podívat na toto anglické video, jež proces krásně vysvětluje.
Dall-e však neumí vytvářet jen jednoduché obrázky. Dokáže vytvářet i ty nejzvrhlejší myšlenky. Čím přesnější popis Dall-e dáte, tím lepší se vám naskytnou výsledky. Samozřejmě stačí napsat jen „jablko na střeše“, ale můžete se vyřádit a napsat „realistický obraz modrého jablka tančícího na rozpálené střeše policejní stanice“ a dostanete přesnější výsledek. Můžete dát Dall-e za úkol, aby obrázek vypadal jako malba od Moneta nebo aby to vypadalo jako namalované černou kávovou sedlinou. Fantazii se meze nekladou. Dall-e však umí i něco víc.
Představme si, že jsme udělali fotku prázdného obývacího pokoje a nevíme, jak by v našem pokoji vypadal gauč, na jakém místě by mu to slušelo nejvíce a neumíme používat photoshop, abychom si to sami do obrázku přidali. Stačí poprosit Dall-e a ona to na naši fotku sama přidá. Ano, i toto umí. Dále umí i „zvětšovat“ obrázky. Nedokážete si představit, jak by vypadal obraz Dívka s perlou, kdyby na obraze bylo okolí kolem dívky? Dall-e dokáže i toto. Dokáže obrázek rozšířit a vytvořit to, co na obrázku ani není, ani to neexistuje. Na všechno, co Dall-e umí, se můžete podívat na oficiální stránce.
K Dall-e 2 bohužel nemá přístup každý. Musíte nejprve projít skrze čekací listinu, kterou jsem zatím neprošel ani my sami. Nezoufejte, existuje i další varianta umělecké umělé inteligence. Je to Craiyon, dříve známá jako DALL-E mini. Tato varianta nedokáže sice vytvořit tak kvalitní obrázky jako Dall-e 2, dostanete však 9 výsledků na svoje zadání a můžete si tak vybrat ten nejpovedenější.
Na obrázku vpravo můžeme vidět výsledek hesla „Olomouc plná mrakodrapů“. Dostali jsme 9 různých obrázků, přesto ani jeden nevypadá přesně tak, jak jsme čekali. Můžeme vidět krásnou Olomouc, ale mrakodrap je buď jen jeden, nebo to nevypadá jak mrakodrap.
U dalšího vytváření jsme už byli konkrétnější. Po zadání hesla „černobílý obrázek Olomouce s jedním žlutým mrakodrapem“ (obrázek vlevo) nám umělá inteligence vygenerovala již něco zajímavějšího, přesto to není dokonalé. Na těchto dvou obrázcích můžeme vidět, že Craiyon opravdu není dokonalý program oproti Dall-e. Přesto je s ním sranda.
Je toto budoucnost vytváření obrazů a dalších obrázků? Může toto ohrozit umělce? To zatím nevíme. Na odpověď musíme pár let počkat. Avšak již nyní se přihodila situace, kdy uměleckou soutěž nevyhrál člověk, ale právě umělá inteligence, samozřejmě porota si toho nebyla vědoma. Jason M. Allen se přihlásil do soutěže s obrázkem vytvořeným umělou inteligencí Midjourney, která funguje na stejném principu jako Dall-e. Tento případ je však pouze začátkem toho, co může nastat v dalších letech.
Pokud se chcete podívat na šílené výtvory z Dall-e mini od ostatních lidí, navštivte twitterový účet Weird Dall-E Mini Generations, kde se přesvědčíte, že nic není dostatečně šílené. Vždycky to něco předčí.
Autor: Lukáš Ždan
Ačkoli nás to stále udivuje, tak umělá inteligence se v oblasti umění projevuje už delší dobu. Archillect je program vyhledávající umění a více si o něm můžete přečíst v našem článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: openai.com; nytimes.com; youtube.com
Foto: craiyon.com; openai.com/dall-e-2/