Nakupujete rádi online? Bude se vám hodit informace, že pouhý jeden klik navíc může při nakupování na internetu zajistit vámi zvolené neziskovce malý příspěvek. Vy zaplatíte svůj nákup, zvolíte neziskovou organizaci, kterou chcete podpořit, a určité procento z vašeho nákupu neziskovka dostane. Takto funguje Givt, který spolupracuje s mnoha e-shopy a neziskovými organizacemi. O jeden krok navíc a dobrý skutek je na světě.

Jsou dva způsoby, jak Givt při nákupu využít. První cestou je zavítat na portál Givtu, kde zadáte e-shop, na němž budete nakupovat, a neziskovou organizaci, kterou chcete podpořit. Prokliknete se na zadaný e-shop a další kroky jsou stejné, jak jste zvyklí, prostě nakupujete. Givt už příspěvek zařídí. Pro ty, ktěří vědí, že by si na Givt vzpomněli třeba až po nákupu, je zde Pomocník. Ten si stáhnete do prohlížeče a on vás při každém nákupu nebo vyhledávání upozorní, že je zde možnost podpořit neziskovku a jaké procento z vašeho nákupu dostane. Z jednoho nákupu se průměrně přispívá dvacet korun. U větších nákupů, jako je dovolená, nábytek a letenky, se může darovaná částka vyšplhat i na několik tisíc.
Givt neziskovkám pomáhá už od roku 2015 a jejich výdělek pro dobrou věc se blíží osmi milionům korun. Momentálně spolupracují s téměř dvěma tisícovkami e-shopů a více než pěti tisíci neziskovek. Čísla rostou každým dnem. „My jsme rádi, že se tak Givtu neustále rozšiřuje záběr, kde lze ještě pomáhat tak jednoduchým způsobem, jakým je nákup na internetu,“ řekla Karolína Fojtíková z Givtu. Neziskové organizace jsou rozděleny do jedenácti kategorií, mezi lidmi je nejpopulárnější kategorie zvířat a ochrany přírody. Největší úspěch na Givtu zaznamenává hodonínský útulek Kočky SOS, který získal už přes 120 tisíc korun. Dále si lidé hojně volí kategorii děti, mládež a vzdělání.
„Naším cílem je stát se jedním ze stabilních pilířů financování neziskového sektoru v České republice,“ uvedla Fojtíková. Pro neziskové organizace je navíc výhodné, že peníze mohou použít podle svého uvážení. U grantu tomu tak není a jsou více vázaní pravidly. „Chceme proniknout na Slovensko, už teď máme celou řadu slovenských organizací a e-shopů, takže bychom pro ně rádi spustili givt.sk,“ prozradila Fojtíková nadcházející plány pro tento rok.
Vzdělávání v oblasti neziskového sektoru
Givt se věnuje také osvětě o neziskovém sektoru a jeho fungování. Vyvrací různé mýty a přináší důležité informace, o kterých se ve společnosti často nemluví. Tuto osvětu šíří na svém blogu a v podcastu Pijavice. Do podcastu si zvou různé hosty z neziskového sektoru, kteří posluchačům poskytují nový pohled na danou sféru a popisují nepostradatelnou činnost neziskových organizací. Dodávají tomu větší transparentnost.
Tvůrci obsahu z Givtu rozhodně zaznamenávají ohlasy. „Reakce přichází z obou stran spektra. Na jedné straně u nás naši uživatelé často narazí na organizaci, o které ani netušili, že existuje, na druhou stranu naše příspěvky na sociálních sítích a obecně podpora neziskového sektoru dokáže pořád ve společnosti vyvolat vlny nevole. Málokdo si uvědomuje, jak důležitý celý neziskový sektor je. A nejde jen o klasické charity, které se každému vybaví jako první. Jde o zájmové a vzdělávací spolky, školy a školky, lidskoprávní organizace a spoustu dalších,“ dodala Fojtíková.
Autor: Adéla Sobotíková
Seznamte se s českou neziskovou organizací Arnika, která už přes dvacet let pečuje o naši přírodu.
Zdroj: givt.cz
Foto: givt.cz, Facebook Givt