Projížďka po lesní cestě, venčení psa, rychlá jízda po špatném terénu. Co je na tom divného? Třeba fakt, že jsou to úkony, které byly pro vozíčkáře ještě donedávna těžce proveditelné. Nyní ale díky nápadu českých vývojářů mají handicapovaní naději na větší rozsah pohybu.
Jmenuje se Bikedoo a je to vlastně nápad, jak za pár vteřin přeměnit běžný invalidní vozík v elektrickou trojkolku schopnou ujet až sedmdesát kilometrů. Prototyp tohoto zařízení již prezentovali v Dubaji, Austrálii i na Novém Zélandu. Do konce roku bude běžně dostupná na trhu.
„Stačí jen k vozíčku připevnit náš výrobek. Součástí tohoto přídavného zařízení je přední kolo, řídítka a elektromotor. Po snadné montáži se z vozíčku stává výkonná elektrická trojkolka. Chceme dát postiženým to, po čem nejvíce touží. A to je svoboda pohybu,“ vysvětlil Právu za vývojáře student brněnského VUT Adam Dolinský.
Před dvěma roky jeho otec Marián Dolinský se svým kamarádem Milanem Vozárem navštívili Německo a všimli si vozíčkáře, který se s vypětím všech sil snažil projet po štěrkové lesní cestě. I přes pomoc jeho blízkých se mu to ale nedařilo. Proto si dvojice vývojářů řekla, že by měl vozíček jít upravit tak, aby byl mnohem pohyblivější.
Vymysleli tedy přídavné zařízení, díky němuž lze jakýkoli běžný invalidní vozíček proměnit v poměrně svižnou trojkolku. Dnes si sice mohou tělesně postižení vyjet například po udržovaných lesních cestách do přírody, musí ale přitom přesednout ze svého vozíčku na speciální skútr.
Díky Bikedoo už to v budoucnu nebude nutné. Vozíčkář si jen připne modul s elektromotorem před vozík a může vyrazit. Před úřadem, školou, kinem či obchodem si opět přídavné zařízení z vozíčku sejme a celý modul uzamkne ve stojanu na kola, přičemž s sebou si vezme jen baterii. Při odjezdu domů zase jen na vozíček nasadí přední část s kolem a řídítky. „Naše zařízení je nyní v poslední etapě vývoje prototypu. Reakce od vozíčkářů jsou velmi dobré. Snažíme se vyhovět všem jejich připomínkám,“ uvádí Adam Dolinský, který pomáhá týmu s ekonomikou a marketingem celého projektu.
Prvním šťastným majitelem trojkolky je Michal Kiss. „Když jsem Bikedoo uviděl, moje první slova byla: „Wau motorka!“ Jízda je velmi svižná, ale hlavně návyková a osvobozující. Úplně jsem zapomněl, že sedím na vozíku,“ popisuje Kiss.
Vývojáři se nyní snaží upravit Bikedoo tak, aby jej snadno ovládali také postižení, kteří mají snížený cit v rukou a ovládání brzdy a plynu by jim mohlo dělat potíže.
Autor: Lýdie Hájovská
zdroj: novinky.cz, bikedoo.cz