Lži a dezinformace jsou v politice problém. Demagog přichází s řešením

Dezinformace, fake news a lži jsou problémem dnešní doby a v politice to platí dvojnásobně. Jak ale poznáme, jestli je informace pravda nebo lež? Klasické ověřování informací je samozřejmě cesta, ale ne každý má na takovou činnost čas a ne každému se něco takového chce dělat. Projekt studentů z Masarykovy univerzity Demagog přináší řešení tím, že nám umožňuje sledovat, jak často politici lžou.

Ve svém předchozím článku píšu, jak sociální sítě přibližují politiku mladým lidem pomocí různých edukativních profilů – to je podle mě dobrá stránka internetu. Avšak na té špatné se především kvůli velké volnosti a rozmanitosti mohou objevovat a objevují lži, nepravdy a polopravdy, které mají za cíl ovlivňovat čtenáře. Tyto zprávy jsou často označované jako dezinformace či fake news. Teď mám na mysli především ty politické, ale samozřejmě nepravdy obecně jsou problémem dnešní doby.

Hranice mezi lží a pravdou je v době internetu a sociálních sítí tak tenká a křehká, že často nelze rozpoznat, jak to vlastně je. Jeden můj kamarád mě nedávno navedl na myšlenku, která potkala možná každého z nás: Politici lžou, a když nelžou, jak poznám, že opravdu nelžou? To je zajímavá otázka, se kterou vzniká nejeden problém. Jsme to totiž my, kdo politikům prostřednictvím hlasů dává mandát, aby za nás mohli rozhodovat, a přece nechceme volit někoho, kdo bude lhát a šířit dezinformace.

Myslím, že je načase ukázat, že situace kolem dezinformací není tak zlá, jak jsem ji zprvu představil. S dezinformacemi jde bojovat a záleží jen na nás, jak si informace budeme ověřovat. Totiž jedním ze způsobů je klasické ověřování informací i z dalších zdrojů – to se ovšem ne každému z nás chce. Ačkoli je to nejúčinnější způsob, který funguje i mimo oblast politiky, jsou i další. Pokud byste si pořád nevěděli rady, co to ty dezinformace jsou a jak s nimi bojovat, tak ministerstvo vnitra na toto téma má vlastní příručku. Dále přináší velmi zajímavý způsob boje proti dezinformacím factcheckingový portál demagog.cz.

Demagog bojuje proti dezinformacím

Myslím, že tento projekt opravdu stojí za zmínku, protože může ulehčit lidem rozhodování třeba před volbami anebo se můžete podívat, jak si aktuální vláda stojí v plnění vládních slibů. Původní projekt vznikl na Slovensku z rukou studentů Masarykovy univerzity a díky zájmu mezi ostatními studenty vznikl i u nás. Jejich cílem je, jak sami říkají, kultivovat veřejnou debatu. Demagog je takovou platformou, na které naleznete pravdy a nepravdy, jinak řečeno lži.

Jak jsem zmínil už výše, jedná se o faktické ověřování výroků politiků – factchecking. Kontrolují výroky politiků z různých debat, diskusí, tiskovek i ze sociálních sítí. Asi je každému jasné, že se všechno nedá ověřit, a proto samotní autoři avizují, které výroky ověřují. Na základě tohoto mají vytvořenou vlastních metodologii ověřování výroků.

„Často opakujeme, že patent na pravdu nemáme, nicméně je třeba odlišit faktické a jiné výroky. U faktických výroků typu – Státní deficit loni rekordně vzrostl – pravdu ověřit lze a také ji ověřujeme. Naopak u nefaktických výroků typu – Zabezpečení starých a nemocných je hodnota, o kterou by měl každý stát usilovat – nelze určit pravdivostní hodnotu. Proto dojmy, subjektivní hodnocení, predikce a podobné neověřujeme,“ říkají autoři projektu na svém webu.

Jak moc nám politici lžou?

Zajímalo mě, jak moc nám politici lžou, ale bohužel netuším, jak bych to globálně zjistil. Jedním ze způsobů, jak to částečně zjistit, je, že použijeme dostupná data z Demagogu. Tam používají hodnotící škálu pravda, nepravda, zavádějící a nedá se ověřit. Celkově je ke konci listopadu v databázi Demagogu 12 730 ohodnocených výroků politiků a političek. Z tohoto čísla je přes třináct procent výroků lživých – každý osmý výrok je lež. Konečný výsledek vlastně není až tak děsivý, ale lhát by se nemělo vůbec. Pokud bychom výroky označené jako zavádějící považovali za lež, byla by to skoro čtvrtina výroků. Těch pravdivých je přes šedesát šest procent. Zdá se, že to číslo je poměrně nízké, ale musíme brát v potaz, že některé výroky nebyly hodnoceny, nebo jsou zavádějící. Politikem, který nejvíce lže je…, a to si budete muset zjistit sami, když už víte, jak na to.

Politici nám sice lžou, ale nakonec asi mnohem méně, než si mnozí představují. Určitě to není důvod, kvůli kterému bychom měli přestat sledovat politickou scénu, spíše naopak. Sledujme politiku, ověřujme si informace třeba na Demagogu nebo z jiných relevantních zdrojů a s dezinformacemi bojujme.

Autor: Dominik Tatarka


Internet se jenom hemží dezinformacemi a fake news, co si o tomto tématu myslí známý český youtuber Karel „Kovy“ Kovář, si můžete přečíst v našem rozhovoru s ním.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: demagog.cz, pexels.com

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy