Král Šumavy a král statečnosti – Josef Hasil

V pátek zemřel v Chicagu ve věku 95 let protikomunistický odbojář Josef Hasil, známý jako Král Šumavy. Na přelomu 40. a 50. let 20. století díky své osobní statečnosti a nasazení pomohl desítkám lidí dostat se přes hranice na Západ. Pojďme si proto jeho odvahou naplněný život připomenout.

Prezident Václav Havel vyznamenal Josefa Hasila medailí Za hrdinství. Vyznamenání za něj převzal jeho synovec.

Josef Hasil se narodil v roce 1924 do velké šumavské rodiny, jeho dětství bylo velmi skromné, vyrůstal bez otce, o všech osm dětí se starala jen jeho matka.

Svou neskonalou odvahu postavit se totalitě projevil už za 2. světové války. Utekl z nuceného nasazení v Německu a v Čechách pak dělal spojku partyzánům v jejich boji s nacisty.

Po válce nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti a v lednu 1948 k pohraničnímu útvaru, kde sloužil na hranicích v oblasti česko-německo-rakouského trojmezí. V tomto období jeho života ale nastal zlom. Režimu, kterému měl sloužit, přestal po komunistickém puči a smrti Jana Masaryka věřit. Využil svých znalostí a začal s převáděním občanů na Západ. Za tuto činnost byl ještě v témže roce zatčen a na konci roku 1948 ho poslal Karel Vaš (který navrhl trest smrti pro Heliodora Píku) na devět let do vězení.

Tak jako nacistům utekl Josef Hasil také bolševikům a dostal se do Západního Německa. Usadil se v Bavorsku, a protože o jeho statečnosti a velké osobní integritě nemohlo být pochyb, začal pracovat pro americkou zpravodajskou službu CIC (dnešní CIA) jako agent chodec. I v těchto službách pak dělal to, co uměl nejlépe – pomáhal pronásledovaným lidem (mj. i kněžím a matkám s dětmi) opustit zemi, která je dusila a šlapala po nich. Byl v tom nebývale úspěšný, od režimu proto dostal přezdívku, pod kterou je dodnes nejvíce znám – Král Šumavy. Jeho činnost byla ukončena až vybudováním železné opony, neprostupné hranice mezi západním a východním blokem v době studené války.

Komunistický režim se mu za jeho činnost pomstil a ve vězení skončily jeho dvě sestry i matka. Byl na něho podle jeho slov plánován také atentát, který se měl uskutečnit na olympiádě v Mnichově. O tomto plánu se však Josef Hasil včas dozvěděl a nebezpečí tak zase unikl.

V USA pak vystřídal mnoho prací a žil tam až do své smrti. Ani po sametové revoluci se již zpátky do České republiky natrvalo nevrátil, poslední jeho návštěva se uskutečnila v roce 1993, podle jeho slov mu ze všeho nejvíce chyběla Šumava.

Josef Hasil obdržel v roce 2001 od prezidenta Václava Havla medaili Za hrdinství. Když se jej v rozhovoru ptali, jestli se mu při jeho činnosti občas rozklepala kolena, odpověděl: „To jsem nikdy neměl. To pro mě bylo mnohem horší, když jsme jezdili na dovolenou na Floridu a já jsem se koupal v moři. Bál jsem se žraloků, protože nejsem dobrý plavec.“

Myslím, že kdyby žraloci věděli o statečnosti Josefa Hasila, báli by se oni jeho.

Autor: Václav Ágh

Zdroj: irozhlas.cz

Foto: denik.cz, idnes.cz

Příspěvek vytvořen 39

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy