Ke zlepšení životního prostředí a snížení množství odpadu se aktuálně snaží přispívat nejedna velká organizace. V Británii se k tomu rozhodl dokonce prestižní fotbalový klub. Fanoušci Manchesteru City budou moci po dopití kávy nebo čaje sníst i kelímek, ve kterém nápoj dostanou. Klub anglické Premier League začal spolupracovat se skotskou firmou BioBite, jež vyrábí jedlé kelímky.
O jedlých kelímcích z české produkce dvou mladých studentů jsme nedávno psali. Do stejného způsobu ekologie se nyní zapojil i významný britský fotbalový klub Manchester City. Na domácím hřišti Etihad Stadium nabídne návštěvníkům teplé nápoje servírované v kelímcích podobných zmrzlinovému kornoutu.
Nejen tuto inovaci představilo vedení klubu na novou fotbalovou sezónu. Manchester City chce podpořit lokální výrobce a také snížit dobu cesty, kterou musí některé výrobky na stadion urazit. Fanoušci zde tak nově mohou ochutnat klasické regionální produkty.
Kromě toho nabídne stadion Etihad velký výběr veganských produktů, jako například chilli nachos, pizzu nebo hamburgery a čerstvé hranolky. Mezi nové veganské produkty patří právě i jedlý kelímek společnosti BioBite, jenž má sto kalorií a nepropustný vydrží až dvanáct hodin. Křupavý má zůstat 45 minut, což je doba trvání jednoho fotbalového poločasu. „Toto fantastické a inovativní řešení nabízí úžasný způsob třídění odpadu, jen sníte svůj kelímek,“ uvádí zástupci týmu v tiskové zprávě na webu.
Pokud ho nesníte, je k dispozici kompost
Kromě snězení se nabízí možnost kelímek vyhodit do kompostu, kde se zanedlouho rozloží. Pokud by fanoušci trvali i na jiné alternativě, stadion nadále nabízí papírové kelímky na kávu. Ty však většinou obsahují vrstvu ochraňující kelímek před prosáknutím nápoje a nemusí tak být 100% recyklovatelné. Naopak papírové kelímky, v nichž prodejci nabídnou například pivo, neobsahují žádná umělá lepidla a nejsou pro životní prostředí problémem.
Skotská společnost BioBite vyrábí jedlé kelímky ve dvou velikostech – 110 a 220 mililitrů. Kromě kávy jsou vhodné i na studené nápoje, pudinky, zmrzliny, nebo dokonce polévky. Jejich distribucí chce BioBite předejít znečišťování, jen ve Velké Británii se totiž denně vyhodí zhruba sedm milionů jednorázových kelímků, ročně jsou to dvě a půl miliardy.
Autor: Tereza Vaňková
Nejznámější arabský kávovník, ze kterého pochází valná většina produkované kávy, byl v ohrožení. Nyní se však našel jeho nástupce. Více se dočtete v našem článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroj: Czechcrunch, Mancity, Biobite, Good News Network
Foto: Biobite, Good News Network