Jižní Čechy tradiční: Prázdninové tipy pro milovníky českých luhů a hájů

Prázdniny jsou v plném proudu a řada lidí odjíždí na dovolenou poznávat cizí kraje. Ale co mě obzvlášť těší, je to, že nás je stále víc, kdo zůstáváme doma a objevujeme krásy naší vlasti. A co já vám můžu, jako rodilá Jihočeška, představit jiného než krásy Jižní Čech. Pro dnešní den ty nejznámější a nejnavštěvovanější…

zdroj: kudyznudy.cz

Český Krumlov

Státní hrad a zámek, zámecká zahrada, zámecké barokní divadlo, Plášťový most zvaný Plášťák, Jelení zahrada, Latrán, Kláštery Český Krumlov a Minoritský klášter, pivovar a Pivovarská zahrada, kostel sv. Jošta, Grafitový důl, Egon Schiele art centrum či fotoateliér Josefa Seidela, Slavnosti pětilisté růže, mezinárodní hudební slavnosti. To všechno je Český Krumlov, gotický, renesanční a barokní skvost a bezpochyby turisticky nejnavštěvovanější místo v Jihočeském kraji – a po Praze i v celé České republice. Atraktivní ale bude také jistě pro milovníky umění a kultury. V těchto dnech zde probíhá Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, kde vystoupí například Jiří Pavlica a Hradišťan, Čechomor, Lúčnica, Cigánski Diabli, světoznámý kytarista Pavel Seidl nebo Schola Gregoriana Pragensis. A v zámecké zahradě hrají herci z Jihočeského divadla na již šedesát let starém fenoménu Otáčivé hlediště.

zdroj: fr.wikipedia.org

Hluboká nad Vltavou

Novogotický zámek Hluboká nad Vltavou, který se nachází nedaleko krajského města České Budějovice, stojí na návrší nad řekou Vltavou a patří k jednomu z nejatraktivnějších zámků v Česku. Vedle něj také stojí za zmínku kostel sv. Jana Nepomuckého, nedaleký kostel sv. Petra a Pavla a letiště na Hosíně, lovecký zámeček Ohrada, kde je Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, a které spolu se zoologickou zahradou leží na břehu Munického rybníka, rybník Bezdrev, golfové hřiště nebo přístaviště turistických lodí na Vltavě. Do Českých Budějovic se turisté můžou dostat po klasické dopravní cestě, vlakem, ale také na kole či in-line bruslích po cyklostezce, nebo parníkem z hlubockého přístaviště po řece Vltavě.

Holašovice

zdroj: jiznicechy.cz

(Ne)obyčejná vesnice s (ne)obyčejnou historií. Holašovice, další jihočeský klenot, který je stejně jako Český Krumlov zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vesnička Hollschowitz vznikla v polovině 13. stoletía a její jedinečnost je dána tím, že odjakživa ležela tak trochu stranou. Její vývoj se proto vyznačoval neobvyklou stabilitou osídlení, takže situování všech usedlostí v jádře vesnice zůstalo zachováno a je prakticky totožné s tím ve století třináctém. Svou selsko-barokní podobu získala mezi lety 1840 – 1880. Mezi návštěvníky jsou také oblíbené holašovické (jihočeské) Stonehenge – 25 žulových kamenů z okolí Holašovic sestavených do kruhu, kterému se v Čechách říkávalo kromlech.

zdroj: zamek-trebon.cz

Třeboň

Lázeňské město Třeboň leží nedaleko Českých Budějovic v srdci rybníkářské Třeboňské pánve přímo na Zlaté stoce. Město je známé svou lázeňskou (lázně Aurora a Bertiny lázně) a rybníkářskou tradicí. První rybníky založil Štěpán Netolický v 15. století a na jeho práci o století později navázal Jakub Krčín a Mikuláš Ruthard z Malešova. Třeboň je chovem kaprů vyhlášená, na své si zde proto přijdou milovníci gastronomie – v Třeboni totiž musíte ochutnat vyhlášené kapří hranolky. Atraktivní je také třeboňský zámek a jeho zahrady. Do Třeboně určitě zavítejte třeba na kole. Není totiž nic lepšího, než se projíždět pěkně po rovině po hrázi Světa až k Schwarzenberské hrobce a zpátky, sednout si do Rybářské bašty na nějakou rybí specialitu a zapít to třeboňským Regentem.

Šumava a Lipno

zdroj: lipno.info

Šumava a Lipno patří k turisticky nejvyhledávanějším místům v celé České republice. Šumava je navíc jedním z nejstarších pohoří v Evropě, tvoří ji předprvohorní a prvohorní horniny jako jsou granulity, vápence, žuly, ruly a jiné. Lipensko (Stezka v korunách stromů, cyklistika, turistika a další), Kvilda, Prachaticko, Vimpersko, Husinec, Boubínský prales. Kašperské Hory, Modrava, řeka Vydra, ledovcová jezera, Schwarzenberský kanál, Nová Pec. Na Šumavě je všude krásně. Ale jestli můžu, prozradím vám mou nejoblíbenější trasu. Brzy ráno pěšky 5 km (a v zimě na běžkách) z Borové Lady na Knížecí pláně, kde dělají nejlepší svíčkovou na světě, pak 6,4 km nahoru Bučinou až k Pramenům Vltavy, a od nich pak 6 km na Kvildu na nejlepší borůvkové knedlíky a do pekárny, kde mají nejlepší šumavský chleba a vdolky, a zase 7,5 km zpátky na Borovu Ladu. Tahle trasa je prostě nejlepší a dá se jít i naopak se začátkem a koncem na Kvildě. Ale pokud se rozhodnete jet až v zimě a na běžkách, tak se nahoře na Bučině musíte naučit Šumavskou brzdu – prostě hodíte bodečky mezi nohy a sjedete to šusem až dolů.

Autor: Štěpánka Kotrbová

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy