Letošní ročník lidskoprávního festivalu Jeden svět zahájil dokumentární film Kuciak: Vražda novináře. Od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové letos v únoru uplynulo pět let. Dokument se zabývá nejen posledními dny zavražděné dvojice, ale také mapuje politickou situaci na Slovensku v době vlády Roberta Fica. Snímek, při kterém nezůstane jedno oko suché a jedno srdce nezlomené, vás představí světu korupce a mafie.
„Útok na novináře je útok na nás všechny.“ Věta, která rezonuje celým příběhem a zároveň nás do něj uvádí. Detektivní thriller začíná záběry Jána a Martiny, při kterých někdo sleduje jejich běžnou rutinu. Mladý pár, který byl šťastně zasnouben na nich uklízí nákup, jen o pár dní později, tedy 21. února 2018, je nalezen mrtev v jejich domě v obci Veľká Mača. „5. května se měli brát, už jsme měli i hodně věcí přichystaných. Místo svatby byl nakonec pohřeb,“ uvádí v dokumentu rodiče zesnulého Jána.
Ján Kuciak se ve své investigativní práci zabýval zejména daňovými podvody a takzvanými „dpháčkářemi.“ Jedním z nich byl Marian Kočner, slovenský podnikatel, jehož podvody s DPH Kuciak odhalil. Přestože pracoval na několika kauzách, Kočner pro něj představoval největší rybu, kterou chtěl ulovit. Bohužel už nestihl vyhodnotit, že je také jeho největší hrozbou.
Kdo je za vraždu zodpovědný?
Snímek postupuje chronologicky a my tak můžeme nahlédnout do událostí, které se děly jen pár dní po tragické smrti Jána a Martiny. Režisér Matt Sarnecki dokázal perfektně zachytit zoufalství slovenské společnosti, která cítila, že po incidentu nemá v koho vložit důvěru. Jako by zkorumpovanému Slovensku díky vraždě někdo konečně nahlédl pod pokličku.
V dokumentu se dozvídáme, že měl případ tehdy na starost policejní šéf Tibor Gašpar, na něhož byl vyvíjen velký tlak, aby ze své pozice odstoupil. Veřejnost včetně novinářů měla důvodné podezření, že je Kočnerovou loutkou. Marian Kočner sehrál ve vraždě snoubenců zásadní roli. Ze snímku vyplývá, že si objednal vraždu mladého novináře, protože chtěl zabránit dalšímu odhalování podvodné činnosti spojované s jeho osobou.
Nejsilnějším momentem dokumentárního snímku je mapování střelby Miroslava Marčeka, který spustil spoušť. S ledovou tváří prochází domem, kde už dávno vyhasly duše zavražděných a policii přesně popisuje, jak se čin odehrál. Z následujícího záběru doslova mrazí. Marček se na něm doznává k vraždě a omlouvá se rodičům obětí. „To brzo,“ vyvstává na mysl snad každého diváka.
Případ očima nejbližších
Detektivní thriller je mimo jiné obohacen o výpovědi několika respondentů. Mezi nimi je kromě Kuciakových rodičů a příbuzných také Pavla Holcová, investigativní novinářka a šéfredaktorka online média investigace.cz. S Jánem Kuciakem osobně spolupracovala, a právě díky jejím silným slovům si divák uvědomí, jak neobyčejně výjimečný novinář Jáno byl, protože pro lepší politickou budoucnost Slovenské republiky zaplatil životem. Na filmovém plátně se objevil také šéfredaktor Aktuality.sk, Peter Bárdy, kam investigativní novinář své články publikoval.
Snímek končí rozhodnutím soudu, který Kočnera a jeho spolupracovnici Alena Zsuzsovou zprošťuje viny. Zdrcená rodina Jána i Martiny se i přes rozhodnutí snaží zůstávat silná a věří, že se jednou dočká spravedlnosti. Závěr končí posledním snímkem zamilované dvojice před vraždou. Tragický osud dvou výjimečných Slováků navždy změnil tamní společnost a její novináře.
Dokument, který stojí za to vidět
Nabídku na pofilmovou debatu přijala novinářka Zuzana Šotová, která píše pro již zmiňované online médium investigace.cz. Řešila se politická situace Slovenska, bezpečnost investigativních novinářů a jejich případná ochrana. Právě „Cena bezpečí“ je hlavním tématem letošního ročníku festivalu.
Kuciak: vražda novináře nyní míří do kin a zhlédnout by ho měl skutečně každý, komu není novinářská práce lhostejná. Snímek pochopí i člověk, který o případu nemá velké povědomí, protože je koncipován tak, aby vysvětlil co nejvíce informací, jak o korupčním slovenském státu, tak o spojitostech s vraždou. Příběh, ze kterého tuhne krev v žilách, vás po jeho zhlédnutí navždy poznamená.
Autor: Johana Snášelová
Festival Jeden svět je v plném proudu a naši redaktoři vám přinášejí poznatky z těch nejzajímavějších akcí. O čem tento festival vlastně je, jaký je jeho význam a co vše zde můžete zhlédnout či zažít se dozvíte v našem článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: jedensvet.cz, refresher.cz, aktuality.sk, irozhlas.cz
Foto: artrubicon.cz, zahranicni.hn.cz, commons.wikimedia.org