Jeden (Dobrý) svět: Novináři debatovali o dezinformacích. Prozradili, jak se jim sami brání

Kromě promítání dokumentů pořádá festival Jeden svět také různorodé vzdělávací debaty. V rámci Týdnů mediálního vzdělávání a Jednoho světa na školách proběhla debata novinářů na téma Pravda vs. lež. Známé tváře českých médií promluvily o tom, jak vznikají dezinformace, jak se jim vyhnout nebo jak pracovat se zdroji informací.

Debatu vedl šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský. Účastnili se jí youtuber a reportér Janek Rubeš, analytik a expert na dezinformace Jakub Kalenský, moderátorka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová a moderátor České televize Martin Řezníček. Úvodním tématem se stala audio dezinformace o vakcinaci proti koronaviru a také ukázka ze seriálu Simpsonovi, která měla předpovědět vznik současné pandemie. „V tom klipu je uměle vytvořený problém, jeho řešení, strach z paranoi. Je to úplná dezinformační Bible,“ okomentoval ukázku Řezníček.

Na debatě s novináři nemohou chybět otázky z oblasti žurnalistiky spojené právě s dezinformacemi. Jedna z nich se zaměřila na to, jak ověřovat zdroje informací k reportážím. Debatující novináři se dokázali shodnout na tom, že vždy záleží, jak složitá je samotná reportáž a také, kde se novinář nachází. „Závisí to na tom, jak je člověk ochotný to ověřit. Komplikovanější to je, když se stane něco na Aljašce a vy sedíte ve Washingtonu a nemáte možnost jít za tím člověkem, od kterého ta informace přišla, ale je důležité se o to snažit,“ doplnila Kabrhelová. Také dodala, že by novinář měl mít co nejširší síť spolehlivých zdrojů, aby mohl dosáhnout úspěšného ověření informace. Podle všech právě ověřování zdrojů závisí na kvalitě výsledku. „Koncový uživatel se musí rozhodnout konzumovat serióznější média, která ověřují a nevěnují se clickbaitům,“ upozornil Kalenský.

Ověřování zdrojů by mělo být vyvážené i s rychlostí publikování příspěvku, ta ale nesmí ovlivnit faktičnost informací. Řezníček s Kabrhelovou se jako bývalí zahraniční zpravodajové podělili o zkušenost z amerického BBC, kde podle nich nesmí dojít k vydání neověřené informace ani na úkor rychlosti. Stejně tak by k ověřování z minimálně dvou zdrojů mělo docházet i v našich médiích. Pokud dojde k chybě například v reportáži, je podle Rubeše důležité umět se následně omluvit. V případě podcastu Kabrhelové Vinohradská 12 probíhá i přetáčení dílu.

Dezinformace je úmyslně šířená nepravda

Podle Kalenského je cílem dezinformace šířit nepravdy mezi ostatní. Pokud pak lež opakuje dostatečně velké množství lidí, může se stát pravdou. „Naštěstí to nefunguje na všechny, ale nějaký segment populace takhle bude fungovat,“ doplnil. K nešíření informace může pomoct „dislike“, kontaktování správce sociální sítě, v případě běžných médií je pak podle Kabrhelové dobré oslovit přímo danou redakci.

Dezinformacím mohou podlehnout i lidé z našeho blízkého okolí a také tomuto problému se debata věnovala. „Snažím se k tomu přistupovat laskavě, nesoudit toho člověka a zároveň vysvětlovat,“ okomentovala Kabrhelová možný způsob řešení. „Neměla by to být konfrontace, vyhrocená situace,“ doplnila. Podle ní i Řezníčka je důležité předcházet této situaci například tím, že blízkým doporučíme nedezinformační média. „Důležité je říct, že nepravdy se nešíří jen o vakcinaci nebo politice,“ upozornil Rubeš, „nepravda je třeba i to, že Češi kradou.“

Kabrhelová doplnila, že by média měla uvádět všechny konkrétní zdroje, pokud je to možné. V opačném případě může také docházet k vývoji dezinformací. „Důležité je mluvit s lidmi, s kterými se běžně setkáváme,“ doplnil Kalenský.

Debatu zakončilo zamyšlení se nad body, které jsou důležité při práci s mediálními informacemi. První pravidlo je podle moderátora jednoduché tvrzení, že čím senzačněji informace vypadá, tím spíš nebude pravdivá. Rubeš následně doporučil používání funkce „Reverse Google image search“, která umožňuje vyhledat předchozí umístění obrázku a je tak jednodušší zjistit jeho původ. Řezníček doplnil, že je důležité určit skupinu zdrojů lidem, kteří teprve začínají s konzumací mediálních informací.

Celá debata je přístupná na Youtube kanále festivalu Jeden svět.

Autor: Tereza Vaňková


Přečtěte si i další články, které jsme vydali v rámci festivalu Jeden svět. Například o filmu Vlci na hranicích nebo Nová šichta.


Foto: Youtube Jeden svět

Příspěvek vytvořen 54

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy