Jeden (Dobrý) svět: Film Mladí Rusové na útěku dokumentuje první dny ruské invaze z pohledu občanů Ruské federace

Další z filmů uvedených na letošním ročníku festivalu Jeden svět Mladí Rusové na útěku zachycuje těžkosti života v současném Rusku. Mladá rodina se po začátku ruské invaze na Ukrajinu potýká se všudypřítomnou propagandou a vzrůstajícím strachem z každého dalšího dne. Ambice nahlédnout na válečný konflikt očima občanů Ruské federace se však naplnily jen zčásti, jelikož snímek pouze nastínil příběh rodiny samotné i problematiku mezigeneračních rozdílů ve vnímání takzvané speciální vojenské operace.

Dvacátý čtvrtý únor 2022, den, kdy se nejvyšší ruské vedení rozhodlo udělat ze svých občanů vyděděnce. Vyděděnce světa, nepřátele zemí, všemi nenáviděné „šikanátory“. Neodpustitelný krok ruského diktátora Vladimira Putina přinesl válku na evropské území, rozdělil rodiny a připravil o život tisíce lidí na obou stranách konfliktu. Reakce spojenců Ukrajiny na sebe nenechaly dlouho čekat. Uprchlým ukrajinským občanům se dostává potřebné podpory, materiální, vojenská i finanční pomoc putuje do napadeného státu a na Rusko byly uvaleny značné sankce. Kdo z nás se však pokoušel pochopit nastavení společnosti současného Ruska, které v mnoha ohledech patrně není současné v západním slova smyslu?

Začínající německá dokumentaristka Anna Winzer se v 50minutovém snímku snaží přiblížit osud rodiny mladého influencera. Jegor Lesnoy žije se svou rodinou v jedné z největších ruských aglomerací, ve městě Irkutsk, odkud pravidelně přidává příspěvky na sociální sítě. Rád dává na odiv svoji sílu a pyšně ukazuje mrazivou krásu sibiřské přírody. Tisíce fanoušků sledují, jak se potápí do ledové vody či jak příkladně podporuje ochranu místní flóry a fauny. Spolu s jeho krásnou ženou Nasťou a dcerou Mirou žijí v dostatku obklopeni množstvím přátel v útulně zařízeném bytě. Rodinná idyla prezentovaná na Jegorově instagramovém profilu se však změní v okamžiku, kdy se z Ruska stane agresor.

Tamní státní televize servírují oficiální ruskou propagandu jako na stříbrném podnose a zdá se, jako by většinová ruská populace neměla s jejím přijímáním sebemenší problém. Jegor však ruskou invazi veřejně odsoudí a protestně se postaví na veřejné místo s jasným protiválečným vzkazem. Během několika chvil k němu přistoupí pracovníci státních složek a zatknou jej. Jen pár dní po začátku války má Jegor na krku obvinění z nelegální činnosti, což značně přispěje k jeho obavám z budoucnosti. Strach je všudypřítomný. Málokdo přizná, co si opravdu myslí. Spíše naopak. Velká část Rusů s vyhýbavým pohledem plným nedůvěry zamumlá cosi o souhlasu se svým prezidentem a rychle prchá z dohledu kamer.

Jegor s Nasťou se dlouho nerozmýšlejí a rozhodnou se co nejrychleji utéct ze země. Setkávají se však s nepochopením. Jegorova matka ztělesňuje starší generaci Rusů, kteří častokrát nemají přístup k sociálním sítím typu Telegram a státní zpravodajství je jediná možnost, jak získat informace. Právě téměř jednostranný odmítavý pohled na ruská média je dle mého názoru dokladem nevyužitého potenciálu filmu. Jelikož cílovým divákem je bez pochyby občan západního světa, nebylo by na škodu ukázat mu problematiku z více úhlů.

Snímek je prošpikován Jegorovými instagramovými příspěvky a nicneříkajícími záběry na šedivou realitu všedního dne. Zdá se, jako by se film stal kronikou prvních dní války téměř náhodou, a stejně jako rovina veřejného mínění není příběh jedné rodiny, která se neskrčila před systémem, dotažen do konce. Divák se nedozví, zda se Jegorovi podařilo shledat se svými milovanými. Bez pochyby jej to však donutí přemýšlet nad tím, že agresorem není ruský národ, ale jeho čelní státní představitelé, a přestože se může zdát, že dcery a synové Rusi se podvolili zdánlivě všemocným oligarchům, rodiny jako je ta Jegorova jsou symbolem naděje v ruskou společnost.

Autor: Simona Stejskalová


Přečíst si můžete i spoustu dalších našich zajímavých článků z akcí v rámci festivalu Jeden svět. Například reportáž v výstavy Proč jsme to nenahlásili nebo rozhovor s Jakubem Zemkem, možným budoucím českým kosmonautem.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: jedensvetolomouc.cz, imdb.com
Foto: Jegor Lesnoy, csfd.cz

Příspěvek vytvořen 13

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy