Jak zatočit s chřipkou

Chřipková epidemie je v plném proudu a nevyhnula se ani některým členům redakce Dobrých zpráv. Přinášíme vám pár přírodních tipů na to, jak s ní bojovat.

  1. Čaje, čaje a zase čaje

Pokud se nechcete už při prvních náznacích nemoci cpát prášky, doporučuji bylinkové čaje. Na chřipku je výborný zázvorový, heřmánkový, šalvějový, lipový, bezový (podporuje pocení) či šípkový, který obsahuje spoustu vitamínu C. Ten se ale varem vytrácí, proto pokud chcete zachovat v šipkovém čaji co nejvíce vitamínů, doporučuji plody namočit přes noc do vlažné vody a ráno výluh jen lehce přihřát. Bylinky jsou nejlepší natrhané ze zahrádky, ale pokud nemáte možnost, můžete si je koupit sušené ve zdravých výživách či apatykách.

  1. Česnek

Přírodní antibiotikum a účinný pomocník při bolestech v krku a kašli. Pamatuju si, že jako malé mi dávali prolisovaný česnek na lžičku s medem. Nebudu vám nic nalhávat, nebylo to dobré ani tehdy a není to dobré ani teď. Nicméně sem tam si stroužek, nyní už bez medu, na lžičku prolisuju a s jistým sebezapřením polknu. Po takovéto konzumaci česneku je lepší pak chvíli s nikým moc nemluvit. Jako varianta samozřejmě poslouží i pořádná česneková polévka. Pokud česnek netrávíte příliš dobře, vykrojte z něj středy, ty jsou většinou zdrojem obtíží. Česnek se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

  1. Oregánový olej

Ne zrovna levná záležitost, ale velmi zdravá. I oregáno se považuje za přírodní antibiotikum, hlavně díky obsahu silice karvakolu. Oregano se řadí mezi antioxidanty a ničí plísně a bakterie. Tento olejíček si jednoduše nakapete do čaje či šťávy, je třeba jej konzumovat zředěný.  Nekupujte ale žádný levný, pouze ověřené a ke konzumaci určené. Já mám tento z Benu lékárny a po pár doušcích čaje s olejíčkem cítím, jak se mi uvolňují dýchací cesty. Oregánový olej opět vynechají těhotné a kojící ženy.

  1. Čistěte dutiny

Ucpané dutiny nejsou rozhodně nic příjemného. Kapky do nosu sice přináší jakousi úlevu, ale málokdy uvolní i vedlejší nosní dutiny, které bývají často zdrojem bolestí hlavy. K lepšímu vyčištění slouží například proplach noci pomocí konvičky RhinoHorn. Výplach můžete udělat buď slaným roztokem nebo vincetkou. Při chřipce doporučuji vincentku, která dle mého názoru uvolní dutiny lépe. Stačí koupit obyčejnou v supermarketu či lékárně, na chvilinku ji ohřát (tím ji zbavíte agresivním bublinek), aby byla vlažná či velmi mírně teplá (mně stačí tak 5-10 vteřin v mikrovlnce), a poté ji nalít do konvičky a provádět proplach. Zde si můžete pustit instruktážní video.

https://youtu.be/9LVrfbowKw4

Druhá možnost, pokud nemáte konvičku, se může zdát trochu drastická, ale je naprosto bezbolestná a opravdu účinná. Namočíte při ní „uchošťour“, tedy tyčinku na čištění uší, opět do mírně ohřáté vincetky či nosních kapek a VELMI POMALU A OPATRNĚ ji zasunete do nosu. Tyčinky jdou zasunout poměrně hluboko, ale často to ani není třeba. Takto dáte po jedné tyčince do obou nosních dírek a 15 minut necháte. Vedlejší dutiny by se měly uvolnit. Mně většinou stačí dát tyčinky opravdu malý kousek a už kýchám a dutiny se uvolňují.

Autor: Barbora Černošková

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy