Každý z nás má občas špatnou náladu a prožívá nepříjemné období, kdy se mu nic nedaří a sype se takřka jedna věc za druhou. S těmito stavy se však dá velice účinně pracovat a díky pár dobrým tipům si jednoduše přivodíte zpátky úsměv na tváři! Zvlášť pokud trpíte diagnostikovaným psychickým onemocněním, u kterého nikdy nevíte, kdy se mohou stavy úzkosti vrátit zpátky jako bumerang. Pokusím se vám proto prostřednictvím tří fází poradit, jak se naladit na správnou notu!
Fáze první: Samá voda!
V první fázi máme pocit, že nás vlastně vůbec nic netrápí anebo nás už dlouho nic netrápilo. Věci začínají až podezřele dobře vycházet a my hlavně nechceme zakřiknout, aby se to náhodou neobrátilo v pravý opak. V tomto klidu před bouří, u kterého nikdy nevíme, kdy zase hromy udeří, je dobré snažit se na to vlastně moc nemyslet. Jet v jakémsi zaběhlém denním rytmu, a především se snažit o udržení dobré nálady. Což může být docela snadné, pokud víme, jak na to a posloucháme svou mysl a tělo.
1. Režim a pravidla
Když většina z nás uslyší slůvko „režim“ honí se nám hlavou samé negativní myšlenky. Automaticky se děsíme, jaká pravidla zase budeme muset dodržovat a v čem nás budou omezovat. Režim bere těžce hýčkanou osobní svobodu a volnost. Ne vždy tomu ale tak je, protože správně nastavený řád nám může dost pomoci. Je to vcelku prosté. Jako první by si člověk měl najít své rituály. Kupříkladu já, když ráno vstanu, okamžitě mé kroky směřují do kuchyně, kde si jdu připravit kávu a nachystat snídani. Vím, že někdo nemusí být zrovna dvakrát snídaňový typ, ale pro mě je ráno s jídlem mnohem snesitelnější. Taky všichni v rodině ví, že dobrou půl hodinu na mě nesmí nikdo promluvit, nedej Bože rozvíjet duchaplnou konverzaci. Protože se zkrátka a dobře potřebuji probrat a nějak si v hlavě ujasnit, co mě ten den čeká. Můj večerní rituál se zase nese v podobě provizorních domácích lázní. Zbožňuji koupele se spoustou voňavé pěny. Pak se natřu tělovým krémem, na obličej hodím jakoukoliv masku a jdu si v pyžamu a s čajem v ruce číst do postele. Takhle se zase mé tělo nejlépe připravuje na spánek. Mnohdy totiž ve stavech úzkosti mám problémy usnout. Pobyt v léčebně mě naučil, že řád je skvělý nástroj, jak zůstat nějakou dobu v klidu. I když jsem dost spontánní osobnost, snažím se mít základní body dne naplánované. Každý den si rovněž hledám jakoukoliv aktivitu, abych jen tak nezahálela. Nicméně nalejme si čistého vína, jsou také dny, kdy nemám náladu se hnout z postele, natož tak něco dělat. Víte, co je nejdůležitější? I tohle je naprosto v pořádku.
2. Týdenní a měsíční dávka radosti
Jsem zastánce názoru, že každý člověk by si měl umět udělat radost. Rozděluji to přitom na týdenní a měsíční dávky potěšení. V těch týdenních se snažte dělat alespoň jednu věc, která vás naplňuje a baví. Ta, co vás okamžitě povzbudí a rozveselí. V mém případě jsou to například dopisy. Vždy tomu tak bylo a je, největší radost mi zkrátka dělá činit radost druhým. Jakmile vidím jejich reakci, potěšení a nadšení, chce se mi z toho kolikrát plakat štěstím. V době karantény jsem proto posílala každý týden psaní a pohledy mým kamarádům. Mám dobrý pocit z toho, že někoho má slova potěšila a dokáže mi to vyplavit endorfiny na dobrých pár hodin. Jsou to i procházky se psem, poslech hudby (hlavně té, za kterou se stydíme), pozorování západu slunce, denní snění, čtení milostných dopisů, které nikdy nedostanu, čerstvé lasagne, vychlazený gin s tonikem a spousty dalšího.
3. Strýček pohyb
Ne nadarmo se říká „Sportem ku zdraví!“. Jedná se o dost opakovanou frázi, ale věřte mi, že naprosto oprávněně. Nemusíte se přitom potit několik hodin ve fitku, bohatě stačí, když si párkrát do týdne uděláte příjemnou procházku v přírodě. Venku na čerstvém vzduchu ze sebe vypustíte všechny špatné myšlenky a vaše tělo začne mnohem lépe fungovat a spolupracovat. Jak jistě víte, v dnešní době je velice populární jóga a meditace, které nemusí vyhovovat každému, nicméně pro zklidnění mysli jsou velice účinné a není od věci zkusit si několik cviků. Na YouTube naleznete spoustu pomocných videí, díky kterým budou začátky o mnoho snazší. Pokud vás nebaví cvičení o samotě, není nic lepšího než se domluvit s kamarády nebo kolegy z práce a podniknout něco společně. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že kolektivní cvičení má opravdu skvělý motivační efekt a vy si ke sportu snadněji vybudujete vztah.
4. Společnost
Ať jste extrovert či introvert, můžete se spolehnout, že společnost těch správných lidí vás dokáže rozptýlit a potěšit. Vaše rodina a přátelé trpělivě vyslechnou starosti a trápení, pomohou vám se uvolnit a vymyslet řešení problémů. Pokuste se udržet sociální kontakt a alespoň jednou za týden si společně vyrazit na dobrou kávu, do kina nebo si jen tak popovídat v pohodlí domova i přes online platformy. Vědomí, že na to nejste nikdy sami, vám dodá sílu poprat se s nepříjemnostmi všedních dnů, které občas potkají nejednoho z nás.
Autor: Simona Šustková
Pokud vás zajímá více textů s tématikou zvládání psychických poruch, neváhejte a přečtěte si na našem webu miniseriál Proč je dobré (ne)zbláznit se.
Foto: Pixabay.com