Vánoční a novoroční poselství

Jan Rillich

Zítra jsou Vánoce a za osm dní poslední den roku 2018. A takhle velká událost, jakou konec roku bezpochyby je, vždycky zaručeně způsobí, že z úkrytů vylezou statistici s tendencemi nám všem jednoznačně sdělit, jaký že ten uplynulý rok vlastně byl…

Kamkoli zabrouzdáte, dozvíte se, o kolik procent v uplynulém roce vzrostlo tamto, o kolik procent kleslo támhleto, kolik lidí udělalo tohle a kolik lidí přestalo dělat zase tohle. Statistiky jsou, ač by bez nich svět byl o mnoho chudší, vždycky záležitostí extrémní. Poukazují na něco objektivně změřeného, jen těžko se z nich vymluvíme. A to, na co poukazují, nás buď uklidní, nebo naopak zalarmuje.

A před tím druhým vás chci právě uchránit. Jistě, v roce 2018 se stala spousta věcí. Stala se spousta strašných věcí, které se stát neměly. Ale každá strana má dvě mince, nebo jak se to říká, a taky se udál nespočet věcí pozitivních. Vánoce, jaké je milujeme, nám nikdo nevezme. Záleží totiž jen na nás, jaké budou. Napsat vánoční poselství bez stereotypních obratů je úkol pro Herkula nebo Vladislava Vančuru, tradice totiž klišé občas bývá.

Ale proč to vidět tak černobíle a zatracovat klišé jako něco záporného? Napadlo vás někdy, že klišé je vlastně jistota? Tak totiž vzniká! Je to jistota, že se něco bude opakovat a opakovat a opakovat, až to třeba ztratí význam. Ale Vánoce se opakují a opakují a opakují a význam neztrácí. Přání jako “Veselé Vánoce” či třeba obyčejné “Dobrý den” už klišé jsou, ale taky právě proto nám je nikdo, i kdyby sebevíc chtěl, nemůže vzít.

Udělejte si Vánoce přesně podle vašich představ. Prožijte svátky tak, jak je milujete, s těmi, které milujete, ať už je jich pět nebo deset tisíc. Tyhle svátky jsou totiž důkazem, že je všechno alespoň po nějakou chvíli v pořádku. Snažme se ale, aby díky našim pozitivním myslím, životní energii, chuti se učit a zlepšovat, zájmu naslouchat druhým, touze inspirovat druhé a nechat se inspirovat, a v neposlední řadě pomáhat těm, kteří to potřebují, bylo v každém roce mnohem víc dní, kdy je všechno v pořádku. A to i mimo Vánoce.

 

Naši nejmilejší čtenáři, ty nejkrásnější Vánoce, jaké si dovedete představit, a úspěšný nejen vstup, ale i celý rok 2019
vám přeje

Jan Rillich a celý tým, který se bude i v dalším roce snažit, abyste byli šťastnější.