Třetí největší město Itálie a jedno z nejlidnatějších měst Evropy se každoročně stává centrem domácího i mezinárodního turismu. Neapol v lidech vzbuzuje smíšené pocity a obecně se nepyšní nejlepší pověstí. Pokud však máte smysl pro trochu dobrodružství a láká vás okusit pravý italský život, je rozhodně tou správnou volbou. Mezi nádhernou architekturou, street artem a temperamentními obyvateli objevíte atmosféru, která vás pohltí. Zároveň je Neapol výchozím bodem pro mnoho zajímavých výletů od Pompejí a Vesuvu až po městečka na pobřeží či okolní ostrovy.
Přibližně v polovině výletu jsem se Neapoli rozhodla přezdívat italský chameleon, neboť nabízí spoustu tváří, barev a podob. Na jedné straně najdete zapadlé uličky plné odpadků, do kterých byste v noci rozhodně nevstoupili. Jen o pár kroků dál narazíte na krásnou kavárnu či restauraci s usměvavým personálem a vynikající pizzou za pět euro. Některé části jsou zaplněné turisty a obklopené moderními budovami, v jiných se shromažďují gangy, a tak bych mohla pokračovat donekonečna. Neapol je zkrátka osobité město, které rozhodně stojí za návštěvu.
Říká se: „Vidět Neapol a zemřít.“ Údajně toto rčení nevzniklo v souvislosti s krásou města, ale kvůli námořníkům, kteří v minulosti do města přiváželi syfilis. A protože se nemoc nedala léčit, lidé viděli Neapol a zemřeli. Vysvětlení nezní příliš romanticky, ale dle mého názoru dokonale vystihuje atmosféru města. V krásných uličkách totiž číhá bída a špína, ale přesně tenhle pohled vám, například oproti Římu či jiným městům, ukáže pravý, syrový a nefalšovaný italský život.
Historické jádro města je častým cílem domácího i mezinárodního turismu a v roce 1995 bylo zapsáno na světový seznam UNESCO. Někdy se Neapoli přezdívá „město pěti set věží“, neboť má největší počet klášterů, kostelů a kaplí na světě. O památky tam tedy není nouze, proto je dobré si před návštěvou jasně stanovit, co všechno chcete prozkoumat. Neapol často slouží jako výchozí bod k návštěvě dalších turistických cílů, jakými jsou Pompeje a Vesuv, město Sorrento či ostrůvky Capri, Ischia a mnoho dalšího. Co všechno tahle dobrodružná cesta na vlnách Aperolu nabízí?
Nádherné památky v divokém městě
Kromě zmíněných kostelů, klášterů a kaplí se v Neapoli nachází několik náměstí, které vám můžou posloužit jako strategické body trasy. Každé je navíc jiné a máte tak možnost okusit různorodou atmosféru italského chameleona. Piazza del Plebiscito („Náměstí lidu“) se řadí k největším náměstím Itálie. Ohraničuje ho Královský palác a Bazilika sv. Františka z Pauly, která se podobá římskému Pantheonu. V jeho těsné blízkosti najdete nesmírně fotogenickou Galerii Umberta I. a v druhém směru se zas vykouzlí pohled na moře a impozantní Vesuv.
Piazza Municipio („Radniční náměstí“) leží nedaleko přístavu a jeho dominantou jsou Castel Nuevo („Nový hrad“) i další zajímavé památky, včetně Vedere degli Stracci („Hadrové Venuše“), sochy římské bohyně lásky, krásy a plodnosti v obklopení hromady barevného oblečení. Vydat se můžete také na vyhlídku Belvedere di San Martino. Jízda lanovkou trvá pár minut a stojí jen euro a třicet centů (cesta nahoru a dolů se platí zvlášť, celkem tedy dvě eura šedesát centů. Můžete se ale rozhodnout jednu cestu zdolat pěšky, pozn. autorky). Na vrcholku kopce se tyčí Castel Sant’Elmo („Hrad sv. Eliáše“). Je možné si zaplatit vstup, ale i procházka uličkami či kolem hradeb stojí za to. V každém záhybu máte totiž výhled na celé město a získáte tak jeho další tvář. Chybět by neměla ani návštěva Španělské čtvrti, která nabízí bohatý noční život a nespočet barů a restaurací, ze kterých se line živá hudba.
Návštěva Neapole je zážitkem zejména díky jedinečné atmosféře. Uličky pomalované street artem a graffiti jsou plné stánků s nejrůznějšími pochutinami, suvenýry nebo drinky. Zejména Aperol nabízejí místní za zlomek ceny a rozhodně na něm nešetří. Během prozkoumávání města na vás ze všech koutů dohlíží neapolská modla – Maradona. Diego Maradona je všeobecně považován za jednoho z nejlepších a nejtalentovanějších fotbalistů světa. A protože hrával i za neapolský tým, město je plné jeho kreseb, fotografií i soch. Pokud si koupíte jeho dres, stanete se miláčkem každého kolemjdoucího. Na jeho počest vznikl dokonce drink Maradona Spritz. Místní mi sice odmítli prozradit přesnou recepturu, ale po jedné skleničce jsem i já získala sebevědomí na to stát se další Boží rukou.
Skok do minulosti
Při návštěvě Neapole by byl hřích neprozkoumat pozůstatky starověkého města Pompeje a zdroj jejich zkázy – sopku Vesuv. Od roku 1997 jsou Pompeje na světovém seznamu UNESCO a patří k hojně navštěvovaným turistickým cílům. Studentská vstupenka stojí symbolická dvě eura, nelze zakoupit online, ale vystát frontu netrvá příliš dlouho. Doporučuje se projít areál s průvodcem nebo si alespoň dopředu naplánovat trasu, ale naše početná skupina neudělala ani jedno, a přesto se nám podařilo vidět vše, co nás zajímalo.
Zejména při vysokých teplotách buďte opatrní, trosky města nenabízejí příliš stínu a stanovišť s pitnou vodou či občerstvením nenajdete tolik. Silná vrstva vulkanického popela a dalších látek, která město zasypala, zakonzervovala budovy a předměty, takže se vám naskytne pohled na skutečné pozůstatky města. V některých částech stále probíhají práce archeologů, které si z bezpečné vzdálenosti můžete prohlédnout. Mezi největší kuriozity patří Fórum, Bazilika, Amfiteátr, Předměstské lázně či pozůstatky maleb a keramiky. V bezpečí vitrín se také nacházejí dochovaná těla zemřelých. Procházet se po takovém místě je opravdu naučné a nezapomenutelné.
Po celou dobu procházky areálem na návštěvníky zpovzdálí pomrkává Vesuv. Ačkoliv nás trápily opravdu vysoké teploty, věděli jsme, že bychom litovali, kdybychom se k sopce nevypravili. Na tu je třeba zakoupit vstupenky předem. K vrcholu jezdí autobusy, k samotnému kráteru vede turistická stezka, kterou vyjdete bez větších obtíží v obklopení výhledů na moře, přírodu a město. Pokud byste se chtěli hecnout, je možné k vrcholu Vesuvu dojít po veřejně přístupných cestách. A tím moje rady končí. Těžko říct, jestli měla naše skupina štěstí nebo je turistický zážitek tak špatně zorganizovaný, ale my se málem z vrcholu nedostali. Autobusy totiž odjely nebo byly naplněné a jiné přijet neměly. Naštěstí jsme přemluvili hodného řidiče, který nás pustil k sobě, a tak dvanáct vyčerpaných výletníků celou hodinu stálo v uličce přeplněného autobusu. Na to se ale dějiny neptají, kráter jsme viděli, do města dojeli a zážitek si rozhodně odnesli. Neapol a její okolí zkrátka vyzkouší vaše nervy, ale pokud se tomu dokážete zasmát…
Ráj citronů, výhledů a moře
Výletů po okolí Neapole je na výběr skutečně mnoho. My se vlakem vydali do Sorrenta. Střed města se rozkládá na tufové (druh horniny ze sopečného popelu, pozn. autorky) terase, která spadá do moře. Jinými slovy: o dechberoucí výhledy je postaráno. Sorrento je oproti Neapoli plnější turistů, čistější a celkově úhlednější. Dostanete tak zase úplně jiný zážitek. V uličkách najdete obchody se suvenýry, citrony na každém rohu, drinky i skvělé jídlo. Ani tady není o street art a krásné budovy nouze. Za dvacet euro si můžete zakoupit vstup do plážového areálu a vykoupat se v moři. Nebo buďte podobní pankáči jako my, prolezte pobřeží skrz naskrz a najděte si malý úsek zdarma. Teplé moře a písčitá pláž vás tak či tak nezklamou.
Vyplatí se tedy „vidět Neapol a zemřít“? Má odpověď zní rozhodně ano. Spoustu lidí od návštěvy odradí mínusy, které Neapol bohužel má – mafie, riziko krádeží, znečištění, odpadky v ulicích a celková neorganizovanost typická i pro jiná italská města. Já si však myslím, že nabízí i velké množství plusů – nádhernou architekturu, street art nebo Aperol za hubičku. Neapol je také rodištěm pizzy Margherity, a ať jí ochutnáte kdekoliv, nebudete litovat jediného sousta. Nachází se navíc na jednom z nejhezčích italských pobřeží a výlet do Sorrenta nebo na ostrovy Capri či Ischia zkrátka stojí za každou propocenou minutu ve vlaku.
Neapol je temperamentní, osobitá a má neuvěřitelnou atmosféru. Místní se na první pohled tváří nepřístupně, ale nakonec vám ochotně poradí se žvárem mezi vysmátými rty. V některých částech si na turisty ještě pořád nezvykli, ale jakmile projevíte lásku a úctu k jejich kultuře, ukážou vám svou vřelost. Možná se inspirujete jejich požitkářstvím a celkovou láskou k životu, protože i když bydlí ve špinavých ulicích, vypadají šťastně. Neapol není pro každého, výrazně otestuje vaše nervy, ale o to nezapomenutelnější destinací se pro vás stane.
Autor: Andrea Mašíčková
Itálie je krásná, takže kromě Neapole můžete zkusit i jiná města. Co takhle Bari, Taranto nebo Matera?
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: vseoitalii.cz, cs.wikipedia.org
Foto: Andrea Mašíčková, Markéta Majerová