IKEA POMÁHÁ: Společně se švédskou královnou navrhuje domy pro lidi trpící demencí

Gabriela Kokešová

Švédská společnost IKEA přichází s nápadem, jak vyřešit situaci umisťování seniorů, kteří trpí různými formami stařeckých nemocí, do domovů důchodců a jiných pečovatelských zařízení. Počet obyvatel, kteří trpí nějakou formou stařeckých nemocí často spojených s rozvojem demence, se stárnutím populace stoupá. Odborníci tvrdí, že život takových lidí v pečovatelských zařízeních je pro stát stále nákladnější. Švédský gigant přichází s přijatelným řešením. 

Jako jedno z možných řešení, které by bylo výhodné pro obě strany, se ukazuje výstavba speciálních domů určených pro osoby trpící kterýmkoli typem demence. Domy budou speciálně upravené, lidé se v nich budou cítit příjemně a pro stát bude jejich výstavba výhodná. S tímto řešením přišla právě IKEA, která navrhla pohodlný, praktický a cenově dostupný způsob bydlení pro obyvatele Švédska, kteří trpí stařeckou demencí. IKEA se spojila se stavební firmou BoKlok a společně mají v plánu vytvořit síť domů s názvem SilviaBo. První z těchto domů už stojí na okraji Stockholmu a má šest bytů.

Speciálně upravené domy 

V rámci projektu vzniknou domy, které jsou speciálně upravené pro potřeby nemocných lidí, ale také pro jejich pohodlí. Například v koupelně nebude ani jediné zrcadlo. Spotřebiče v kuchyni nebudou mít dnes klasické moderní spínače, ale pro jednodušší užívání a bezpečnost dostanou starší design. Mezi klíčové prvky patří také prostředí kolem domů, jež bude plné zeleně. Domy obklopí různá místa pro setkávání, ale i terapeutické zahrady.

Podpora projektu 

Firma BoKlok pracuje na projektu už od roku 2015. Nyní je projekt ve fázi, kdy firma hledá nejvhodnější pozemky na různých místech Švédska. S hledáním těch nejvíce ideálních pozemků firmě pomáhá švédská vláda. Zapotřebí jsou čtvrtě, ve kterých je dost prostoru na výsadbu velkého množství zeleně.

Projekt od jeho počátku podporuje také královna Silvie. Právě královna je jedním z těch, kdo se podílí na navrhování takto speciálně upravených domů. Projekt dokonce nese název podle královniny nadace, jejíž specializací je příprava těch, kdo pečují o nemocné.

Dostupnost pro všechny 

„Starat se o starší lidi je pro stát velmi nákladné,“ uvedl CEO firmy BoKlok Jonas Spangenberg pro CNN. Švédsko se navíc potýká s vysokou dlouhověkostí. Demence postihne každý rok 25 tisíc obyvatel země. Většinu nákladů na péči o důchodce dotuje státní rozpočet. „Pro společnost je mnohem levnější poskytnout jim služby přímo u nich doma,“ říká Spangenberg.

Nové bydlení by tak mělo být pro všechny, kdo ho potřebují, cenově dostupné.

Zdroj: www.czechcruch.cz