Hlas žen v české politice bude více slyšet

Kroužkování žen zahýbalo konečnými výsledky letošních parlamentních voleb. Navíc se uplynulé volby mohou pyšnit hned několika prvenstvími. Nejenže se na kandidátních listinách objevilo nejvíce nominovaných žen, ale do poslaneckých lavic jich rovněž usedne nejvíce v samostatné české historii. A v neposlední v řadě – k volebním urnám přišlo nejvíce voličů v tomto století.

Politika je prostorem, který vnímáme každý jinak – někdo se v ní přímo angažuje, někoho vůbec nezajímá –, ale přesto se týká nás všech. K politice neodmyslitelně patří volby, jejichž prostřednictvím vyjadřujeme svůj názor, dávají nám prostor se vyjádřit k aktuálnímu dění. Právě my můžeme rozhodnout, jakým směrem se bude ubírat naše budoucnost. Přesně tak jsme se mohli vyjádřit v nedávných volbách do Poslanecké sněmovny. A vyjádřili jsme se – u volebních uren se nás sešlo nejvíce v tomto století. Díky našim hlasům usedne do poslaneckých lavic nejvíce žen v samostatné historii České republiky. 

Za námi jsou velmi emotivní volby, ve kterých se společnost rozdělila, ale přesto by nás společně mohli těšit různé pozitivní změny. Zdali jsme spokojeni, či nespokojeni s výsledkem, si musí každý z nás vyhodnotit sám. Přesto tyto volby přinesly dobré zprávy.

Ještě před samotnými volbami se na kandidátkách objevilo 1 664 žen – to je nejvíce v samostatné české historii. Další pozitivum je již výše zmíněno, k volbám dostavilo nejvíce voličů v tomto století – přesně 65,43 %. Je to téměř pět a půl milionu uznaných hlasů. A na konec, do Poslanecké sněmovny se dostalo přesně padesát žen – to je rovněž prvenství v samostatné české historii.

Do nové sněmovny zasedne čtvrtina žen

Do nově složené Poslanecké sněmovny zasednou poslanci celkem čtyř uskupení, to jest sedmi stran či hnutí. Nová sněmovna bude zastoupena stopadesáti muži a padesáti ženami. Může nás těšit trend z posledních osmi let, kde podíl žen ve sněmovně roste. Stejně tak se zvyšuje počet nominovaných kandidátek.

Uskupení, které má ve svých řadách největší podíl žen, je koalice Pirátů a Starostů, přesně se za tuto koalici dostalo třináct žen, což je přes 35 % jejich zvolených poslanců. Druhé se na pásce umístilo hnutí ANO, za které se do sněmovny dostalo rovných dvacet žen, tedy téměř 28 %. Na třetím místě se umístilo hnutí SPD, za které se dostalo pět žen, to je rovná čtvrtina ze všech zvolených zástupců. A na posledním čtvrtém místě je koalice SPOLU, která nedosáhla ani na 17% podíl – ve sněmovně se tak objeví pouze dvanáct jejich poslankyň z celkovým sedmdesáti jedna mandátů.

Kroužkování zahýbalo volbami

Před volbami nejen na sociálních sítích běžely kampaně, které vybízely ke kroužkování, respektive k udělování preferenčních hlasů. Například jednu takovou vedl spolek Milion chvilek pro demokracii. Ke kroužkování žen vybízela před volbami iniciativa Zakroužkuj ženu. Možná právě díky těmto kampaním, ale především díky nám občanům se přes preferenční hlasy dostalo do sněmovny o třináct žen více. Nutno podotknout, že některé kandidátky byly kvůli kroužkování přeskočeny jinými kandidáty, přesto bude počet poslankyň o devět vyšší, než kdyby nebyly použity preferenční hlasy vůbec.

„Ženy a muži mají různé zkušenosti. Tu mužskou už v politice zastoupenou máme. Ta ženská častěji zahrnuje řešení péče o rodinu a zdraví, vzdělávání. Větší podíl žen ve Sněmovně znamená rozhodování, které lépe zohledňuje potřeby všech,“ říká mluvčí iniciativy Zakroužkuj ženu.

Nejvíce kroužkovaná žena byla Markéta Adamová Pekarová. Zajímavostí je, že tato kandidátka měla jen o deset tisíc preferenčních hlasů méně než „vítěz kroužkování“ Vít Rakušan. Pekarová kandidovala na pražské kandidátce a získala téměř padesát tisíc preferenčních hlasů. Přes třicetitisícovou hranici se dostaly poslankyně Jana Černochová a Olga Richterová. Přes dvacet tisíc hlasů si získaly Věra Kovářová i bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Tato vysoká čísla preferenčních hlasů pro kandidátky ukazují jistou náladu ve společnosti – lidé nejsou spokojeni s aktuálním podílem zastoupení žen v politice. Z průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd není se zastoupením žen v české politice spokojeno 59 % české veřejnosti, mezi ženskými respondentkami je to dokonce 77 %. Ženy můžou být zastoupeny ve sněmovně muži a naopak, ale bezesporu mají ženy k rodinným, sociálním a dalším tématům většinou blíž než jejich mužští protějšci. To, kdo a jak dané téma dokáže vyřešit lépe, se nedá obecně říct, ale právě proto – nestálo by za to mít rovnoměrné zastoupení žen a mužů ve vrcholné politice?

Autor: Dominik Tatarka


Zaujalo vás téma žen a politiky? Neváhejte si přečíst jeden z článků z naší minisérie Sametově Dobrý Zprávy, který jsme věnovali ženám v disentu.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: pexels.com, zakrouzkujzenu.cz

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy