Green revolution: Zachraň svůj kousek deštného pralesa

Nadnárodní společnosti den za dnem kácí a vypalují tropické deštné pralesy, aby je nahradily plantážemi kaučuku, palmy olejné či eukalyptu. Co vlastně mohou dělat ti z nás, kterým to není jedno, ale zároveň nemají dostatek informací o tom, jak danou situaci změnit, nebo k její změně alespoň malým dílem přispět?

Slovní spojení „záchrana pralesa“ zní jako velkolepý čin. Člověku se v hlavě okamžitě rozeběhnou myšlenky na to, že by měl vyrazit do Indonésie a na protest se k jednomu ze stromů pro jistotu přivázat. Nebo minimálně poslat astronomickou částku do nějaké neziskovky, a to i přesto, že nemá ponětí, kam peníze vlastně šly.

Spolek Prales dětem se svým projektem Green Life umožňuje podporu záchrany pralesa méně náročným způsobem, a to ve formě vykoupení pralesní půdy ekosystému Leuser na hranicích s národním parkem Gunung Leuser, která se stane první dětskou pralesní rezervací na světě. Oblasti ekosystému Leuser jsou totiž unikátní díky existenci tří z deseti nejohroženějších divokých zvířat naší planety – orangutanů, tygrů a slonů sumaterských. Prales dětem je nezisková, nevládní a nehumanitární organizace, která se zaměřuje na ochranu přírody a zvířat. Spolek prostřednictvím projektu vykupuje pozemky v okolí národního parku, aby vybudoval ochranné pásmo, a zabránil tak pronikání pytláků a ilegálních dřevorubců do chráněných území.

Odpověď na otázku Co můžeme dělat? zní tedy jednoduše: Koupit si svých deset metrů čtverečních deštného pralesa na indonéské Sumatře, a zachránit tak kyslík pro devadesát bytostí denně. Majitelem vykoupených pozemků se stává Ali Rusli, ochránce deštných pralesů, který je pronajímá na základě notářských smluv na 50 a více let české neziskové organizaci Spolek Prales dětem. Ani jeden z partnerských subjektů nemůže s pozemky nakládat bez svolení toho druhého. Každý zachránce pak za svůj zachráněný kus pralesa získá originální certifikát.

Proč?

Říkáte si, že nějaká Sumatra je daleko, a vás tedy vůbec nemusí zajímat, že tam někdo vykácel pár stromů? A zajímá vás, že těch pár stromů vytváří kyslík, díky kterému i vy můžete žít? Mysleme proto na budoucí generace a nebuďme lhostejní k naší planetě. Příspěvek ve výši devadesát korun na smysluplnou věc je fér. Pro jednou může jeden nový kousek do šatní skříně nahradit jeden nový kousek deštného pralesa, nemyslíte?

Pokud jste člověk výdělečně činný, nebo vlastníte firmu a chtěli byste přispět větší částkou než symbolickými devadesáti korunami, můžete vykoupit až celý hektar deštného pralesa. Transparentní účet a veškeré bližší informace i s postupem zaslání částky najdete na stránkách projektu.

Autor. Karolína Krhutová


Líbí se vám nápad na záchranu planety? Jistě vás potěší informace, že ekologické snahy dosahují čím dál častěji značných úspěchů!


Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy