Fotbal se stará o zábavu, ale také se snaží pomáhat. Jak přispívají světu nejslavnější fotbalisté?

Do fotbalu v posledních letech stále proudí více a více peněz. Fotbalisté mají čím dál větší platy, přestože tolik peněz ani nutně nepotřebují. Většina fotbalistů proto aktivně vrací peníze do světa, a to tou nejvíce ušlechtilou cestou. Dary na charitu, pomoc nemocným dětem či budování škol je jen malý seznam toho, jak fotbalisté pomáhají. Pojďme se tak podívat na několik slavných fotbalistů, kteří se snaží o to, aby ze světa bylo o něco lepší místo.

Lionel Messi

Snad největšímu fotbalistovi této doby také není osud světa lhostejný a všude po světě se snaží aktivně pomáhat. Nejvíce mu ale samozřejmě záleží na své domovině, v Rosariu se tak zasloužil o renovaci místní nemocnice. Pomáhá ale také v asijských zemích, kde přispívá k rozvoji vzdělávacích systémů, takto pomohl například v Bangladéši či Nepálu. Také je oficiálním ambasadorem UNICEF, což je organizace, která pomáhá dětem po celém světě.

Messi kromě toho ale také dělá radost svým spoluhráčům. Argentinský fotbalista totiž v loňském roce dosáhl na svůj první titul mistra světa, což byl jediný větší úspěch, který mu ve sbírce chyběl. Každého svého spoluhráče z tohoto šampionátu nyní obdaroval zlatým iPhonem 14. Jejich celková hodnota se vyšplhala skoro na pět miliónů korun. Nevídaný kousek, který ukazuje, že si Lionel Messi, který je považován za jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob, stále drží skromnost.

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo také velmi rád pomáhá, což určitě těší nejen fotbalové fanoušky. Dlouhodobě byl ambasadorem organizace Save the Children, v rámci které přispěl na dětské oběti zemětřesení v Nepálu v roce 2015. O tři roky dříve také vydražil své ocenění Zlatou kopačku, a za vydraženou částku pak postavil školu na Blízkém východě.

Velice dojemný příběh ale napsal Ronaldo v roce 2014. Tehdy ho kontaktovali zoufalí rodiče, jejichž desetiměsíční syn potřeboval operaci mozku, která v té době stála skoro 2,5 miliónu korun. Rodiče prosili, jestli by Ronaldo nemohl nechat vydražit několik svých dresů a kopaček, čímž by na operaci přispěl. Ronaldo vůbec neváhal a udělal pro rodiče ještě více, než sami žádali. Malému chlapci totiž zaplatil celou operaci a celou rodinu dokonce navštívil přímo v nemocnici. To je velmi dojemné gesto.

Marcus Rashford

Marcus Rashford možná na hřišti může působit trochu namyšleně, v reálném životě to ale tak rozhodně není. Fotbalista Manchesteru United se i přes svůj poměrně nízký věk zapojuje do charitativní činnosti již od počátku své kariéry. Dokonce už dostal ocenění čestného občana Velké Británie za pomoc dětem během pandemie Covidu-19.

Pro děti v Manchesteru také po spolupráci se společností FareShare zajistil školní obědy zdarma, což se dokonce rozrostlo v celostátní kampaň, která se snaží o to, aby po celé Velké Británii měly děti školní obědy zdarma. Kromě toho také aktivně pomáhá lidem bez domova po celé Velké Británii. Vzhledem k tomu, že je Marcusovi teprve 25 let, je opravdu skvělé, že i takto mladý člověk nehledí jen na své cíle a snaží se pomáhat, kde může. Kloubok dolů.

Didier Drogba

Slavného Didiera Drogbu zná asi každý fotbalový fanoušek. Ještě lépe na něj určitě vzpomínají fanoušci Chelsea, se kterou Drogba spojil větší část své kariéry a týmu z Londýna dokonce pomohl k prvnímu triumfu v Lize mistrů. Takový úspěch se ale nemůže rovnat s tím, co Drogba dokázal ve své rodné zemi.

Vracíme se do roku 2005, kdy v africké zemi, která nese název Pobřeží slonoviny, zuřila občanská válka. Tehdy hrála tamní fotbalová reprezentace o postup na mistrovství světa, kam se také probojovala po vítězství nad Súdánem. Mohly tedy začít velké sportovní oslavy, ale právě Didier Drogba chtěl, aby postup měl ještě větší efekt, a proto vyslal do své země vzkaz.

„Všichni lidé z Pobřeží slonoviny. Ze severu, ze středu, z jihu a ze západu, dnes jsme prokázali, že všichni obyvatelé Pobřeží slonoviny spolu mohou vycházet a jít za společným cílem, kterým je kvalifikovat se na mistroství světa,“ prohlásil Drogba. „Slibujeme, že oslavy mohou spojit všechny lidi, dnes vás prosíme na kolenou. Taková krásná africká země s velkým bohatstvím nesmí propadnout do válečného chaosu. Prosím, složte své zbraně.“ Následně se spoluhráči zazpíval: „Chceme, ať se bavíte s námi, proto prosím přestaňte střílet ze svých zbraní.“

Taková slova měla obrovský efekt, a dokonce dopomohla k tomu, aby bylo uzavřeno příměří. Bohužel to ale nebyl konec občanské války. Proto Drogba vymyslel věc, která by ještě více spojila rozhádanou zemi. V roce 2007 tak uspořádal zápas reprezentace Pobřeží slonoviny proti Madagaskaru v městě Bouake, které tou dobou ovládali rebelové.

Tento zápas ovládli domácí fotbalisté 5:0, přičemž Didier Drogba vstřelil poslední gól, kterým tak ukončil první občanskou válku. Bohužel o tři roky později vypukla druhá občanská válka, která už naštěstí trvala pouze rok. Nic to ale nemění na faktu, že fotbal přinesl Pobřeží slonoviny na několik let mír.

Kromě toho Didier Drogba v roce 2007 založil vlastní nadaci na podporu rozvoje Pobřeží slonoviny. Tato nadace se snaží hlavně o budování nemocnic a škol na území Pobřeží slonoviny, obecně dělá maximum pro rozvoj této africké země. Více se můžete dočíst zde.

Autor: Lukáš Mihal


Charitativní práci se věnují i jiní sportovci. Třeba takoví hokejisté se nedávno zapojii do akce s názvem O kapku lepší hokej. Kdo se stal tváří letošního ročníku této akce a více informací se dočtete v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: sportbible.com, khelnow.com, goal.com, foxsports.com, espn.com
Foto: afroculture.net, aadarshnaga.medium.com, Unicef, starsandstripesfc.com, all-about-cr7.tumblr.com, bbc.com

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy