Finance a ženy: Tři projekty, které motivují ženy k finanční nezávislosti

Témata financí, finanční gramotnosti, finanční nezávislosti a investování nejsou ve společnosti moc diskutována. S 21. stoletím se ale situace zlepšuje a o své finanční možnosti se začínají zajímat i ženy. Zejména investování je více rozšířeno mezi muži a mnohým ženám to může připadat jako příliš složitá věc. Proto přinášíme tipy na tři projekty o financích zaměřené na ženy. Každý má trochu jiný koncept, ale myšlenku mají společnou: starat se o své peníze a mířit k finanční nezávislosti.

Bára má 12 let zkušeností v oboru financí

A proč se jako žena starat o své peníze? Každá z nás může mít jinou motivaci, nicméně důvodů je několik. Pokud žijete od výplaty k výplatě, tak vám finanční plán určitě zaručí klidné spaní. Možná víte, že jednou chcete vlastnit nemovitost a budete si muset vzít hypotéku, a to pro mnohé není příjemná záležitost. Ale kdo je připraven, není překvapen. Člověk také nikdy neví, v jaké životní situaci se zrovna vyskytne a kdy se mu bude finanční rezerva hodit. Rozhodně vám zvedne sebevědomí, když víte, že složitou situaci zvládnete bez cizí pomoci. A v neposlední řadě není moc rozumné spoléhat na to, že se o nás stát postará v důchodu.

Mít tedy zdravý vztah k penězům a budovat si určitou jistotu může mnohým usnadnit život. Není to tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. U projektů níže určitě naleznete spoustu užitečných informací, motivaci i inspiraci.

Bohatá žena (instagram: baru_ze_zlina)

Zakladatelkou projektu je Bára Stodůlková, která ve světě financí pracuje už dvanáct let a neustále se ve svém oboru vzdělává. Kromě toho, že nabízí finanční poradenství, také tvoří spoustu obsahu dostupného zdarma. Na jejím instagramu můžete nalézt otázky a odpovědi na několik témat včetně finančního plánu, hypoték a investování. Pravidelně přispívá na facebookovou skupinu Bohatá žena, kde sdílí mimo jiné i své články.

Začala rovněž natáčet stejnojmenný podcast, kde sama otevírá různá témata, ale těšit se můžeme i na rozhovory se zajímavými hosty. Projekt Bohatá žena vznikl, protože se Bára rozhodla věnovat pozornost ženám a jejich vnímání peněz jako klíče k osobní svobodě. A co Bára ve své praxi o ženách a financích zjistila? Ženy potřebují k investování více zdrojů a informací než muži, potřebují větší jistotu. Proto se snaží potřebné informace ženám dodat praktickým způsobem.

Na cestě za svobodou je nejdůležitější finanční plán. Vnímá také, že ženy jsou tématu peněz čím dál více otevřené a chtějí se v této oblasti vzdělávat. Mladší ženy jsou tomu otevřeny více a čerpají převážně ze sociálních sítí a internetu, naopak starší ženy, které mají například děti, jsou opatrnější. A proč investovat a začít se starat o své peníze co nejdříve?

„Na rozdíl od našich rodičů a prarodičů, kteří byli vedeni ke spoření a střádání, současná generace potřebuje nejen odkládat, ale také dlouhodobě překonat náš největší finanční strašák, a to inflaci. Cenová hladina dlouhodobě roste. Když se k tomu přidá fakt, že se už nemůžeme kvůli demografickému vývoji spolehnout na státní dávky a penzi, znamená to o to více přemýšlení nad svou vlastní budoucností. Máme ji ve svých rukou. Současný PAYG systém (průběžný penzijní systém) nemůže fungovat ve chvíli, kdy do penze půjde generace Husákových dětí. Vyhraje ten, kdo bude mít vlastní a investiční nemovitosti, kapitálový majetek a bude finančně gramotný. A to se týká i žen. Protože my umíme hýbat světem, pokud se pro to rozhodneme,“ říká Bára a dodává, že dle jejího názoru zde ani veřejně financované zdravotnictví nebude věčně.

Eva chce být vzorem hlavně své dceři a prozrazuje, jak s dětmi mluvit o penězích

Chytrá kasička

Za tímto projektem se skrývá příběh matky samoživitelky, která se dostala do finanční krize. Jednoho dne si ale řekla, že takhle dál žít nechce a chce být vzorem své dceři. Začala se tedy zajímat o finanční gramotnost, vzdělávat se a svou situaci od základu změnila. Se zlepšením finanční situace se dostavilo i větší sebevědomí. Teď to chce předat nejen své dceři, ale i ostatním lidem skrz Chytrou kasičku.

Řeč je o Evě Fouani, která vydala e-book Jak našetřit železnou rezervu krok za krokem, na svém instagramu sdílí různé tipy a upozorňuje například na prodejní triky v obchodech i na e-shopech. Vede finanční terapie pro ženy a radí, jak o penězích mluvit s dětmi.

A jak Eva popisuje zdravý vztah k penězům? „Když beru peníze jako nástroj, který mi pomáhá k vyšším cílům. Pokud jsou pro mě zdrojem stresu, nebo se k nim chovám lehkovážně, že budou stresem v budoucnu, tak je to špatně,“ vysvětluje Eva. Změnit svou finanční situaci je podle Evy hlavně o informacích. Hodně lidí ani neví, že mají špatně nastavené limity nebo vzorce chování a že je mohou změnit.

Chytrá kasička nabízí užitečné rady, informace z finanční gramotnosti a vysvětluje debtfree metodu (metoda, jak se dostat z dluhu), která v Česku není moc známá. Ale hlavně se věnuje tomu, co v českém školství a celkově společnosti chybí, a to jak předat finanční znalosti dětem.

Eva na svém blogu píše o investování jasně a srozumitelně

Investování pro holky

Po nastavení finančního plánu a našetření rezervy se jako další krok nabízí začít peníze zhodnocovat. Toho dosáhneme právě investováním.

Eva Řeháková zjistila, že v jejím okolí investují hlavně muži a ženy se toho spíše bojí, protože nemají dostatek informací, a tak založila projekt Investování pro holky. Na svém blogu popisuje, jak začít investovat, jaká jsou rizika, základní pravidla investování a jaké jsou jeho možnosti. Vše napsáno jednoduše a srozumitelně, aby to pochopil každý. Žádnými hlubokými analýzami a grafy vás nevystraší. Zároveň sdílí své zkušenosti a netají se tím, kde investuje.

Pro úplné začátečníky Eva napsala e-book, kde krok po kroku prozrazuje, jak si koupit své první ETF (indexové akcie). Na facebooku vytvořila také uzavřenou skupinu Investování pro holky, kde je komunita žen, které sdílí své dotazy, zkušenosti a rady.

A jaký jeden základní zdroj pro změnu myšlení o investování Eva doporučuje? „Vybrat jeden nejdůležitější zdroj je poměrně náročné, protože investování je komplexní a člověk se musí vzdělávat neustále. Ale pokud by šlo obecně o smysl investování, asi bych vybrala knihu The Compound Effect od autora Darrena Hardyho, která vysvětluje velmi srozumitelně a na příkladech ze života jev složeného úročení. Složené úročení je základem investování, a pochopit ho znamená pochopit, proč vlastně má smysl investovat,“ říká Eva.

Na facebookové stránce Investování pro holky proběhne několik živých vysílání s různými hosty a Eva také pracuje na kurzu o investování, který bude zaměřený na akciový trh. Úspěch projektu rozhodně vyvrací, že ženy investování nezajímá. Ženy nad tím vším jen jinak přemýšlejí a mají k investování odlišný přístup než muži.

Autor: Adéla Sobotíková


Zajímáte-li se o finance a uvítali byste nějaké tipy na spoření, mohl by vás zaujmout náš článek k Mezinárodnímu dni spoření.


Foto: investovaniproholky.cz, instagram baru_ze_zlina, instagram chytra_kasicka, instagram bestlife_eva, zenysro.cz

Příspěvek vytvořen 50

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy