Když se řekne New York, většině z nás zřejmě v mysli vyvstane obdobná představa obrovského rušného velkoměsta, kterým každý den proudí tisíce lidí nejrůznějších ras a kultur, mířících za prací, nebo zábavou. K pravé atmosféře zajisté patří barevný Time’s Square, značkové obchody a restaurace na Páté avenue, zápasy NY Yankees, žluté taxíky, západ slunce z nejvyššího patra Empire State Building, ale také pouliční tanečníci, zapadlé jazzové kluby a staré přeplněné metro, kde je nepřiměřené vedro a nedostatek kyslíku. I přes tyto očekávané zážitky vás může toto místo nenadále překvapit. Při mé dvoutýdenní návštěvě „města které nikdy nespí“ jsem narazila na spoustu milých nevšedností.
New York je město světové kultury a muzeí všeho druhu, která vás lákají největším počtem expozic na světě. V Muzeu naturální historie, které stojí na západním okraji Central parku, najdete kromě egyptských sarkofágů, nebo ukázky italského umění, také model moravské Věstonické Venuše, pod kterou leží dokonce popisek v češtině (i s diakritikou 🙂 ). Při následné procházce parkem, se svou tradiční atmosférou, narazíte na něco, co byste uprostřed New Yorku nečekali. Na malém prostranství, obklopeném stromy a zelení, se tyčí 21 metrů dlouhý autentický obelisk s názvem Cleopatra’s needle, který byl vytesán ve starověkém Egyptě a převezen do USA v roce 1881. Zdobí ho překrásné hieroglyfy.
Central park je plný maličkostí, které vás potěší. U sochy Hanse Christiana Andersena, spisovatele pohádek, se můžete vyfotit jako jeho nadšený dětský čtenář. Naproti stojí socha Alenky v říši divů a mezi nimi je krásné jezírko, kde mohou děti řídit na dálku malé plachetnice, jaké znáte z filmu Myšák Stuart Little. Pokud zatoužíte po atmosféře Benátek, můžete si na jednom z dalších jezer zapůjčit gondolu a při romantické plavbě si prohlédnout unikátní zámeček Belvedere, postavený v roce 1869 ve Viktoriánském stylu.
Muzeum moderního umění (MoMa), sídlící přímo v centru Manhattanu, nabízí k nahlédnutí obrazy předních evropských malířů, například Remrandta a Moneta. Při prohlídce zanedlouho narazíte na velký shluk obdivovatelů Vincenta van Gogha, čekajících na spatření jeho vrcholného díla „Hvězdná noc“. Celý rozruch pochopíte hned při prvním pohledu na toto okouzlující dílo, jehož náladu a detaily si chce každý navždy zapamatovat. Při mé návštěvě završila atmosféru tohoto momentu dáma, která se při rozjímání nad Hvězdnou nocí rozplakala.
Snad nejklidnějším místem v centru Manhattanu je knihovna, která je postavená ve stylu „beaux art“ (krásné umění). Její veliké sály lemuje sloupoví připomínající staré římské chrámy. Přátelské a zároveň vznešené prostředí těchto prostor vás přímo vyzývá ke studiu nebo četbě. Při návštěvě knihovny mě zaujalo něco neobvyklého. Na širokých sloupech mezi knihami návštěvníci společně tvoří příběhy. Dvěma nebo třemi větami na malém kousku papíru kdosi načrtne příběh a svůj útržek připevní na sloup. Stejným způsobem další příchozí pokračují připisováním děje dle své vlastní fantazie. Každý, koho příběh zaujme, může přispět do této inspirativní sloupové hry. Při čtení kreativních, často úsměvných povídek se zastaví čas, a vás napadá kdo je asi psal, a jak budou pokračovat. Je to místo skutečného lidského setkávání.
Další způsob, jak si po návštěvě rušného centra odpočinout, je navštívit čínský venkov. Stačí se přesunout o několik stanic metra a zanedlouho už popíjíte Oolong v některé z čajoven a sledujete klidné parky. Nacházíte se v China Town, který obývá více než sto tisíc Číňanů, a proto má tato část města opravdovou atmosféru Asie. Spatřit můžete i ženy oděné v kimonech tančící v parku na tradiční čínské písně. Pouliční prodejci mají veliké množství druhů čerstvých ryb a mořských plodů, jaké jinde v New Yorku neseženete. Samozřejmě musíte vyzkoušet některou z místních restaurací, kde můžete dostat dokonce čaj zdarma, hned jak usednete ke stolu.
Pokud jste stále v New Yorku nenašli místo blízké vašemu srdci, zkuste navštívit čtvrť Greenwich Village, která nabízí nádherné prostředí Anglie. Když jsem zavítala do těchto ulic, měla jsem štěstí na sychravé britské počasí. Při procházení uliček s cihlovými domky a malými obchůdky jsem narazila na dvoupatrový antikvariát CD a LP, kde pořídíte za pár dolarů staré desky například Diany Krall, Louise Armstronga nebo Franka Sinatry. Přibližně každé druhé dveře v Greenwich Village vedou do kavárny, nebo do restaurace lákající na brunch. Rozhodnutí takový brunch vyzkoušet, se ukázalo jako jedno z nejlepších za celý výlet, protože jídlo bylo skvělé a já při tom hleděla do deštivé „londýnské“ uličky a pozorovala barevné střechy malých domků přilepených jeden na druhý, i když se všechno ve skutečnosti dělo na jihu Manhattanu.
Takové zážitky rozbíjí stereotypní představy o New Yorku, jako o hektickém, ryze komerčním městě, kde jen těžko najdete klid přes nekonečné davy lidí, kteří sem přijeli za businessem, nebo nakupováním. Ve skutečnosti je zde nespočet nevšedních a kouzelných míst, která vás přesunou z amerického velkoměsta ať už na britské předměstí, do asijského parku, nebo do italských Benátek. Toto multikulturní město vám nabídne vždy přesně to, co chcete zažít, vidět, nebo ochutnat, a proto si myslím, že stojí za to ho navštívit.
Autor: Magdaléna Kramperová
foto: instagram, pexels.com, unsplash.com