Dřevění panáčci z Chrudimi pocestují do Soulu

Výstava českého loutkářství s názvem Tajemství dřevěné loutky proběhne od 4. července do 29. srpna v Historickém muzeu města Soulu. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout osobně, nikoli on-line, a to díky příznivé epidemiologické situaci v Jižní Koreji. Vystavovat se tam budou exponáty z Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Z naší republiky odletí začátkem května diplomatickým letadlem okolo sto dvaceti loutek a dalších artefaktů.

Spejbl a Hurvínek z původního Soukupova divadla ze 30. let

„Výstava je koncipována jako průřez historií českého loutkářství, ale s ohledem na dětského návštěvníka,“ říká ředitelka chrudimského muzea Simona Chalupová exkluzivně pro Dobrý Zprávy. „Obsahuje proto řadu interaktivních prvků, děti si mohou vyzkoušet například, jak staří loutkáři vytvářeli zvuky deště, větru, bouře na replikách starých divadelních strojů,“ dodává. Úvodem se děti seznámí s postavou Kašpárka, který je celou výstavou provede. Hned u vstupu budou mít návštěvníci pocit, že vstupují rovnou na scénu velkého rodinného divadla s kulisou Staroměstského náměstí.

V této interaktivní výstavě děti mají možnost si samy postavit kulisy rodinného divadla a poté si společně zahrát s malými marionetami a maňásky divadlo. Výstava je doplněna řadou filmových ukázek. Do Soulu se podívají různé loutky kočovných loutkářů nebo Spejbl a Hurvínek z původního Soukupova divadla. „Mezi cca sto dvaceti loutkami, které v Soulu budou k vidění, bych zmínila loutku pianisty od Jiřího Trnky. Je zachycena i na filmové dotáčce, kdy loutku bravurně animují Jiří a Jana Vyšohlídovi,“ vyjádřila se Simona Chalupová.

Smutný pianista od Jiřího Trnky

Na základě sepsání českého a slovenského loutkářského fenoménu pro přijetí loutkářství do nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo přijato v roce 2016, projevili v Koreji zájem o vytvoření výstavy o loutkových divadlech. Tato výstava je připravována na počest 30. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Jižní Koreou a tuzemskem.

Korejci k loutkám nemají takový vztah jako my. Státy v jejich blízkosti, jako je Čína nebo Japonsko, mají vyhlášená loutková divadla, ale Korejský poloostrov tento typ divadla minul a to jediné, kde se u nich používají dřevění panáčci, jsou pohřební rituály. Výstavu se proto snaží vést ve veselém a odlehčeném duchu a chtějí ukázat, že loutky přináší lidem radost a zábavu.

Loutky z inscenace Mauglí od Pavla Kalfuse

Ještě před vznikem této výstavy do Chrudimi přijeli ředitel a kurátoři z muzea v Soulu. „Kromě křehkosti loutek byli fascinováni i scénickými možnostmi, které české loutkové divadlo nabízí,“ popisuje reakci Korejců paní Chalupová. Zajímal je společenský dopad loutkového divadla na naši historii, kdy největší úlohu měla převážně během obrození v 19. století, a působení různých spolkových divadel i v dnešní době.

Jedno velké úskalí ovšem přinášejí především protipandemické restrikce. Výstava se musela nejen o rok posunout, ale nyní nastává další problém, a to instalace. Vsup do Korey aktuálně není možný, a proto loutky odletí do Soulu samy bez svých kurátorů. Korejci jsou plni obav, protože s loutkami neumějí tak dobře zacházet. Pro výstavu je důležité, aby loutky byly vystaveny v pohybu a ne, aby jen tak nečinně visely. Pracovníci chrudimského muzea budou moci na vše dohlížet, ale bohužel jen prostřednictvím kamer. V tuto chvíli přichází další nepříjemnost, a to osmihodinový posun. Češi si tak budou muset trochu přivstat a Korejci naopak pracovat do pozdního odpoledne. Korejský student, který pobýval v Praze a věnoval se loutkářské kultuře, je ovšem ochoten na místě s případnými problémy pomoci.

I přes koronavirovou epidemii se kultura naštěstí nezastavila a stále se připravují projekty, které se nám všem snaží přinést radost a něco nás naučit.

Autor: Tereza Bečvářová


V Kodani vzniklo v roce 2020 úplně první muzeum štěstí na světě. Co vedlo iniciátory k jeho založení a co všechno v něm můžete najít? Čtěte v našem článku.


Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, puppets.cz, pardubice.rozhlas.cz 

Foto: Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Příspěvek vytvořen 20

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy