Jedete na pár dní do Londýna, jednoho z nejoblíbenějších turistických center světa? Kam si ale zajít, když už vás omrzely všechny profláknuté klišé ve středu hlavního města Anglie? Big Ben, Westminster, St. Paul’s Cathedral, nudné, omšelé ulice a hlava na hlavě… Naproti tomu Tate Modern Art Gallery je prestižní dům umění, který slibuje zajímavou podívanou v podobě obrazové tvorby, fotek, instalací a animací nejvýznamnějších autorů minulého století.
Galerie moderního umění jménem Tate, je jedna z největších muzeí na světě. Je zde vystavena tvorba především z 20. století, a reprezentuje tak celou řadu -ismů (umělecké odvětví a hnutí), které se objevily na počátku století, a postupně se rozvíjely až po současnost. Tate však můžete navštívit nejen v Londýně, ale také v Liverpoolu nebo třeba New Yorku. V Londýně na majestátní budovu Tate, která kdysi bývala obrovskou fabrikou, narazíte při procházce okolo řeky Temže, směrem k divadlu Williama Shakespeara. Z terasy v galerii můžete vidět i katedrálu sv. Pavla, k níž vede slavný most, který si zahrál i v šestém díle Harryho Pottera. Součástí galerie jsou také obchody s knihami o umění a různými suvenýry, takže tady pořídíte originální dárečky svým blízkým, nebo symbolickou památku na tento významný dům umění. V rámci areálu jsou zřízeny i kavárny, kde se můžete v průběhu dne občerstvit.
Když vstoupíte do budovy, nemusíte být ani znalec či nadšenec, hned vám dojde, že tady začíná program na celý den. Výstava je rozlehlá, každý člověk si zde najde něco, co je mu blízké. Umělecká díla jsou rozestavěna po dvou lodích budovy, kdy každá má čtyři patra. Jakmile vstoupíte do rozlehlých sálů, získáte dojem, že konečně máte dostatečný prostor, kde rozjímat nad dílem. Nejde ale o to, abyste porozuměli tomu, co vidíte a co tím chtěl básník říci. Při každém pozorování totiž existuje mnohem více aspektů, které můžeme na dílech obdivovat. Především to, jaký na vás udělala díla dojem, jaké ve vás vyvolávají pocity, rozvíjí představivost a jiné smyslové prožitky. Většina lidí si ani neuvědomuje, že naše vnímání se dá používat i jinými způsoby, návštěva Tate se proto může stát i příjemnou zkušeností a novým poznáním vaší osobnosti.
Za každým rohem se můžete těšit na obrazy ikonických postav minulého století v oblasti výtvarného umění. Jedním z velikánů je třeba Andy Warhol, kterého řadíme do období Pop-art, proto je zde umístěn například i jeho autoportrét. Ze začátku století se zase objevuje Claude Monet a jeho proslulý obraz Impression. Jeho impresionistická tvorba byla převratná, neboť strohou realistickou tvorbu obohacuje o vlastní autorův prožitek. Z této myšlenky došlo ke vzniku i dalších -ismů. Na patrech jsou proto i orientační tabule s vysvětlením, jak se patra věnují různým uměleckým směrům podle období. Můžete zde nalézt i výdobytky nejnovějších moderních technologií, třeba interaktivní tabule s časovou osou. Při práci s dotykovou plochou například jednoduše naznačíte, která oblast vás zajímá, a následně se zobrazí krásně graficky zpracovaná myšlenková mapa s nejvýznamnějšími událostmi, obrazy či interprety. Ikonky dále můžete rozkliknout, a rozšířit si tak obzory.
Ovšem nejsou zde pouze obrazy, v prostorech galerie jsou rozestavěné také instalace a jiná objektová tvorba. Některé z nich dokonce zabírají celé sály a mají i několik desítek metrů. Další objektovou tvorbu najdete například i z velice oblíbeného směru, dadaismu, který podtrhuje absurditu a nesmysl (vznikl za války, poukazuje na to jak je válka zbytečná). Je tu i nejslavnější výjev tohoto hnutí a tím je záchod jako fontána. Kromě toho se v některých místnostech můžete i posadit a prohlédnout si animované filmy, vytvořené klasickým skládáním snímků, které se zároveň tematicky dotýkají určité formu diskriminace.
Jak sami vidíte, muzeum nabízí nekonečné možnosti, jak strávit minimálně jeden den v Londýně a vidět toho opravdu co nejvíc – a to pro každého. Nezapomeňte proto Tate zařadit při vaší nejbližší návštěvě britské metropole i do svého cestovního plánu!
Autor: Veronika Bělešová
Rádi cestujete a táhne vás to Britským ostrovům? Přečtěte si zkušenosti z irského Erasmu naší šéfredaktorky!