Jedna z nejlepších českých architektek, Eva Jiřičná, která se může pyšnit hvězdnou kariérou plnou dech beroucích staveb, nyní pořádá výstavu v pražském muzeu moderního umění DOX. Tato retrospektivní výstava představuje proces vývoje a realizace jednotlivých projektů, odhaluje zdroje její inspirace a nabízí k vidění také původní monumentální skleněné schodiště, které zdobilo interiér pařížského butiku Joan & David, a které je v dokonalém provedení autorky považováno spíše za moderní sochařské dílo.
Pokud stále nad návštěvou váháte, nebo zmíněnou architektku a designérku neznáte, pojďme si její příspěvek do české a britské moderní architektury představit v následujícím uměleckém okénku.
Tato dáma, která se narodila ve Zlíně v roce 1939, vystudovala architekturu na ČVUT v Praze a AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. V roce 1968 odjela na stáž do Londýna, a kvůli okupaci českých zemí byla nucena zůstat. Projektovala přístav v Brightonu, proslavila se díky interiérům londýnských a newyorských butiků a také díky ikonickým schodištím. Její umělecká díla jsou založena na kontrastu skla a betonu, kdy se do prostorů díky špičkové práci se sklem dostává záplava přirozeného světla. Zároveň se snaží držet v souladu formu i funkci a nechává se inspirovat technikou i přírodou. V Británii je také autorkou mostů, soukromých rezidencí, klenotnictví, ale například i dopravního terminálu.
I v České republice se ale můžeme pyšnit jejími architektonickými skvosty, a to hlavně v hlavním městě a na Moravě. Mezi její tuzemská díla patří jedinečná Oranžerie na Pražském hradě, Kongresové centrum ve Zlíně, Cafe B Braun na I.P Pavlově nebo také bytový komplex Sky Barrandov. Spolu s kolegy založila Jiřičná designérskou společnost Al Design.
Většina z vás navíc určitě zná i muže, se kterým Jiřičná 10 let žila. Je jím Jan Kaplický, který působil jako jako představitel high-tech architektury a ve svých posledních letech experimentoval s organickou architekturou, jež se inspiruje přírodními tvary. Mezi jeho nejvýznamnější projekty patří národní knihovna v Paříži, Muzeum Enza Ferrariho v Modeně a návrh na koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka a Národní knihovnu na Letné.
Pokud se tedy chcete dozvědět více o této významné dámě i české architektuře, muzeum DOX má pro vás výstavu otevřenou až do 12. srpna.
Autor: Magdaléna Kramperová
Foto: dox.cz, earch.cz