Do New Yorku si z Česka nově zaletíte i přímou linkou

Tereza Hrubá

Letecká společnost United Airlines tento měsíc zahájila provoz přímé linky mezi letišti Letiště Václava Havla v Praze a Newark Liberty International Airport, které se nachází na jižním okraji New Yorku. První cestující z letu New York/Newark proto byli přivítání na pražském letišti s plnou parádou.

Na premiérový let první linky provozované společností United z České republiky čekala na letišti vodní slavobrána společně se zástupci jak United Airlines, tak i českým výkonným ředitelem leteckého obchodu Letiště Praha Jiřím Vyskočem. Připojil se také americký velvyslanecpůsobící v České republice a všichni společně v gatu A4 oslavili velkou událost, která umožní lidem snadněji cestovat do „Velkého jablka“. Na oslavy poté navázal, právě z již zmíněného gatu, zpáteční let UA187 do New Yorku/Newark.

United s lety do Newarku přišli jako s velkým překvapením, dlouhodobě se předpokládalo, že jako první bude tato společnost nabízet linku do Chicaga, kde mají United také hlavní sídlo. Kromě Prahy jim ale letos na seznam přistály také další destinace v Evropě, a to konkrétně Neapol a Amsterdam. Pokud pomineme United, nabízejí lety do Prahy už od května i Delta Air Lines z letiště JFK v New Yorku. Rychleji se ale na Manhattan dostanete z Newarku. Toto spojení je zatím jen sezónní a po 4. říjnu bude provoz přerušen. Podle odhadů letiště by mohlo linku využít v obou směrech přibližně 43 tisíc cestujících ročně.

Cestující, kteří mají New York jen jako přestupní stanici, se mohou těšit na jednoduchý transfer právě na Newark Liberty. Toto letiště totiž nabízí 60 přímých letů, a to ať už do různých míst Spojených států amerických, tak také od Kanady, Mexika a či Karibiku.

„Nové přímé letecké spojení United Airlines mezi Prahou a letištěm v Newark v New Yorku je již devátou dálkovou linkou, která byla za posledních pět let otevřena z Letiště Václava Havla Praha. Linka posílí přepravní kapacity zejména do oblasti východního pobřeží USA, kde dlouhodobě sledujeme vysokou poptávku a umožní tak další nárůst počtu odbavených cestujících na dálkových linkách. Ten už v loňském roce meziročně vzrostl o 24 %“, uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha. Na této lince budou pak využívána letadla Boeing 747-300, která pojmou až 214 pasažérů.

Foto: Václav Havel Airport