Možná to taky znáte. Někdy přijdete domů po dlouhém dni unavení, naštvaní, prskáte na svět kolem sebe. Sem tam se vám dostane přátelské rady jako: „Ty vole dej si panáka!“ nebo „Jdi si radši zaběhat“. Jenže je 8 večer a na běhání je trochu pozdě a možná i zima. A do hospody se vám taky nechce, protože moc dobře víte, že byste otrávili akorát další lidi.
Možná to taky znáte, už léta uvažujete, že byste mohli začít dělat nějaký sport, ale vzpomínáte na traumátka z hodin tělocviku na základce a potom na střední a hledáte výmluvu, proč vám už zase propadla permanentka do fitka.
Určitě víte, o čem mluvím: sedíte celý den u počítače a ukrutně vás bolí záda a vaše fyzioterapeutka jen smutně povzdychne při pohledu na znovu zatuhlý sval, který se jí minulý týden konečně podařilo rozmasírovat.
A možná taky znáte to neustálý běhání z místa na místo, z práce do školy, domů, do školky pro děti, do obchodu… a chtěli byste se na chvíli zastavit a opravdu si duševně odpočinout.
Ať už jste na některý ze zmíněných bodů odpověděli kladně či ne, ráda bych vám pověděla o něčem, co v takových situacích pomáhá. A to něco je jóga. Není to jen způsob cvičení, ale zklidňující prostředek, který se může stát i životním stylem a filosofií. Jóga je přístup k životu, harmonie a rovnováha. Jóga je zastavit se a zhluboka dýchat, porozumět sám sobě.
Na józe je skvělé, že pomáhá jak s fyzickou stránkou člověka, tak psychickou. Když se vydáte do hlubin youtube, naleznete jógu snad na všechno. Jóga na protažení, na hubnutí, na bolest zad, na menstruační bolesti, na deprese, na únavu, na bolení hlavy, na zlomené srdce, ranní jógu, večerní jógu… Zkrátka skoro na všechno. Možná to zní jako z volebního plakátu populistické strany nebo z teleshoppingu od Horsta. Zacvičte si ještě dnes a jako bonus se budete cítit uvolněně a klidně.
Jenže víte co? Ono na tom něco je. Pokud jste celostně založený typ a věříte, že psychika a fyzické tělo spolu souvisí, dáte mi za pravdu. Já jsem od narození cholerik a jedna psycholožka mi kdysi poradila, že mám cvičit svalovou relaxaci. Když se totiž rozčílíte, vaše tělo zatuhne, svaly se napnou a budete-li mít nacvičené, jak je uvolnit, budete se pak umět uvolnit a zklidnit i ve chvíli rozčílení. Nebo třeba bolest hlavy. Pokud není zrovna od zatuhlých zad, je jasné, že vám něco někde hapruje a pokud je váš jógový maestro alespoň trochu seznámen z fyziologií, ví, jak se správně protáhnout, aby vše fungovalo, jak má. Taky odzkoušeno a funguje.
Deprese a zlomené srdce. Je faktem, že tím, že si jednou zacvičíte jógu, nepřestanete truchlit po někom, kdo vám chybí. Přesto vám však stačí půlhodina, abyste se alespoň trochu zklidnili, zhluboka se nadechli a už to, když se naučíte zhluboka dýchat je samo o sobě léčebný proces. Jako u meditace. A z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jógou ve chvílích velkého smutku nic nezkazíte a mnohdy se vám opravdu uleví.
Jóga po ránu je zase něco jako životabudič. Po noci strávené v jedné či dvou pozicích je vaše tělo zatuhlé a jóga ho skvěle probere, prokrví a vám se bude lépe přemýšlet a i pohybovat.
Dobré na tom všem je, že můžete cvičit i sami doma. Osobně tedy doporučuji si alespoň na pár lekcí zajít, naučit se s lektorem základní pozice, ale já už nějaký pátek cvičím doma sama, podle videí. Zde je pár mých oblíbených:
Adriene: má skvělé sekvence pro úplné začátečníky, stejně tak jako videa ze základními pozicemi a mnoho dalších. Nevýhodou může být to, že je to v angličtině, přesto bych ale doporučila to vyzkoušet, pozice se opakují, takže za pár videí budete již chápat, co se po vás chce, když se řekne downdog.
Do you yoga: opět v angličtině, ale výborné stránky. Ne všechna videa jsou zdarma, ale poplatek není vysoký. Na stránce naleznete i spoustu zajímavých článků nejen o józe.
Jóga kondice: Tahle videa jsou placená, ale vyjdou vás opravdu levně, mnohem levněji než v nějakém fitness centru. A jsou v češtině.
Doufám, že pro vás bude tento článek inspirací. Pokud nevěříte mně, věřte těm milionům lidí, kteří jógu cvičí a jsou spokojení. Moje cvičitelka mi po první hodině řekla: „Od té doby co cvičím jógu, nevím, co je to podzimní deprese“.
Dejte józe šanci, třeba už dnes.
Namaste!
Autor: Barbora Černošková