Petrochemická společnost Unipetrol ve společném projektu s Českým rybářským svazem zarybňuje řeku Bílinu už od roku 2010. Před dvěma lety se do projektu zapojilo i Ekologické centrum Most a za deset let se podařilo do řeky vysadit více než osm tun ryb. Vpouštění ryb se každoročně účastní i žáci základních škol, kteří se letos kvůli koronavirové krizi mohli zapojit alespoň online.
Na YouTube kanálu společnosti Unipetrol mohly děti sledovat rybáře z břehu řeky Bíliny, která pramení v Krušných horách a po Mostecké pánvi se vlévá až do Labe. „Řeka Bílina byla dlouhá léta považována za mrtvou řeku. Těch důvodů je více, leží v průmyslové krajině, na jejích březích je mnoho velkých sídel. Naštěstí se v posledních letech podařilo kvalitu vody značně zlepšit a pokoušíme se proto navracet i ryby do jejich původního prostředí,“ vysvětluje hned na úvod videa rybář Honza Skálský. Jako první z plastové nádrže vytahuje štiku, krátce ji představí a vypouští do řeky. Následuje lín, sumec a kapr. Kolem 450 kilogramů ryb ale rybář nevysazuje ručně, a tak je na závěr videa vidět, jak z obrovských kontejnerů, ke kterým je přisátý rukáv až do řeky, plují ryby za novým životem v řece.
Stovky kilogramů ryb dodala rybochovná zařízení Chabařovice a Most.„Doba je samozřejmě i s ohledem na současná opatření nelehká, přesto se jako rybáři aktivně věnujeme péči o ryby a naše revíry. Do řeky Bíliny vypustíme 300 kilogramů takzvané bílé ryby, kde převažuje především plotice obecná. Stejně tak máme ovšem připraveny i další druhy, jako je například štika, lín a také kapr, kterého zná nejspíše nejvíce dětí,“ uvádí v tiskové správě mluvčí Českého rybářského svazu Jan Skalský. Potom co shlédnou video si žáci na stránkách Unipetrolu mohou vyplnit Kvíz o rybách a zasoutěžit o malý dárek.
Průmyslová řeka
Řeka Bílina, které se taky přezdívalo „průmyslová řeka“ v posledních pár letech doslova ožila. Ke znečišťování docházelo už od 19. století kvůli okolní těžbě povrchového uhlí. V posledních letech se na ní podepsalo několik průmyslových havárií, mezi nimi i rozsáhlý únik ropných látek právě firmy Unipetrol, která se od té doby snaží čistotu řeky vylepšit. Kromě nových živočichů je řeka i oblíbeným místem vodáků, kteří otevřenou krajinou sjíždějí průtok až do Labe.
Autor: Lea Schellongová
Zdroj: Unipetrol.cz
Foto: Unipetrol.cz