Světový den boje proti rakovině aneb jak Česko bojuje každý den

Světový den boje proti rakovině vznikl v roce 2000 jako iniciativa organizace Union for International Cancer Control (UICC) a jejích partnerských organizací. Tento den má za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o zákeřné nemoci a každoročně připadá na 4. února. Jenom v roce 2018 bylo v České republice nově diagnostikováno 87 361 případů onemocnění a jejich počet setrvale roste. Právě ku příležitosti tohoto významného dne vás dnes seznámíme s organizacemi, které v Česku pomáhají lidem zasaženým rakovinou.

Nadační fond dětské onkologie Krtek

Krtek funguje již od roku 1999, jeho zakladatelem je prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D., současný přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno. Primární oblastí Krtka je Morava a Slezsko. Činnost tohoto nadačního fondu stojí na třech pilířích. Prvním pilířem je personalizovaná léčba a výzkum léčby dětských nádorů. Zabývá se komplexní diagnostikou, diferenciální diagnostikou a komplexní terapií nádorových onemocnění pacientů od jejich narození do devatenácti let. Pokud se jedná o pokračující terapii, pomáhá i těm ve věku nad devatenáct.

Druhým pilířem je zlepšování kvality života pacientů a jejich rodin. Zde patří sociální poradenství, psychologická podpora, právní pomoc a mnohem víc. Třetím pilířem je pak domácí péče. V rámci tohoto pilíře je rodinám neustále k dispozici lékař, sestry a sociální koordinátorka. Krtek poskytuje potřebné zdravotní pomůcky, ale i přístroje a léky pacientům přímo domů.

Aliance žen s rakovinou prsu

Projekt Zdravá prsa i pro Neslyšící je jedním ze čtyřiceti projektů, které spadají pod Alianci žen s rakovinou prsu. Nezaměřuje se přímo na pomoc, ale orientuje se především na informování komunity neslyšících o problematice rakoviny prsu a zdůrazňuje důležitost prevence. V rámci tohoto projektu jsou překlady textů o prevenci či léčbě pro neslyšící a tvorba videí.

Mezi další projekty Aliance patří také NEVIDITELNÉ ŽENY. Tento projekt má za cíl zviditelnit pacienty s pokročilým zhoubným nádorem prsu. Pomáhají pacientkám zvládat nelehké životní období spojené s nemocí a dlouhodobou léčbou. Jejich posláním je poskytování informací, zviditelňování situací žen a získání podpory veřejnosti. Dále nabízí sociální, právní i psychologické poradenství.

Asociace mužů sobě

Asociace mužů sobě je dobrovolnou neziskovou pacientskou organizací sdružující pacienty s karcinomem prostaty. „Usilujeme o zvýšení práv a postavení pacientů a naším posláním je podat pomocnou ruku všem mužům, kteří se připravují na léčbu, nebo se již z karcinomu prostaty léčí,“ popisuje organizace své poslání. Na stránkách asociace se můžete dočíst o prevenci, najdete zde také rozcestník onkologických center v Česku a informace o možnostech léčby.

Pink Bubble

Pink Bubble pomáhá dětem a mladým, kterým život zkomplikovalo onkologické onemocnění. Cílem tohoto nadačního fondu je být oporou pro děti i mladistvé. Pink Bubble pomáhá prostřednictvím zážitků – drobné aktivity, které rozptylují a posilují naději a optimismus. Přispívá na zdravotnické či jiné pomůcky i služby, také pomáhá mladým postavit se na vlastní nohy. V neposlední řadě také plní přání. Aktuálně probíhá sbírka pro čtyři děti. Pokud máte chuť plnit přání, neváhejte a zapojte se.

Autorka: Kristýna Krejčí


Každý uživatel chytrého telefonu se může podílet na výzkumu rakoviny a dalších nemocí. Umožňuje to aplikace DreamLab, o které jsme informovali v jednom z předchozích článků.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: uzis.cz, pinkbubble.cz, krtek-nf.cz, breastcancer.cz, asmuso.cz

Foto: Canva

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy