Léto začalo, opatření se rozvolnila a je na čase opět poznávat krásy naší vlasti. I letos si tým Dobrých Zpráv připravil sérii CZestování, během níž vás provedeme několika zajímavými místy v Česku, která byste měli při svých cestách navštívit. Jedním z nich je okolí obcí Králíky a Dolní Morava. Tato místa zaujmou především ty z vás, kteří rádi prozkoumáváte minulost, ale zabavit můžete celou rodinu díky dvacet let staré turistické hře.
V roce 1934 byla na území Československa, respektive v jeho pohraničí, zahájena výstavba stálého opevnění jako preventivní obrana proti Německu, ve kterém se k moci dostali nacisté v čele s Adolfem Hitlerem. Byly vybudovány tvrze, ale také těžká opevnění – tvrzová a izolovaná. Prvně jmenované byly propojeny podzemními chodbami se samotnou tvrzí, objekty izolované se naopak přizpůsobovaly místním podmínkám a účelu, pro který budou využity. Izolované pěchotní sruby byly v rámci těžkých opevnění těmi nejrozšířenějšími.
A právě tato opevnění najdete v okolí obcí Králíky a Dolní Morava. Nachází se jich zde opravdu mnoho a my jsme si pro naši návštěvu zvolili pět z nich. Respektive nám je zvolil autor geocachingové trasy, jež nese název Betonová hranice III. Říkáte si, že geocaching je už dávno mrtvou zábavou? Tak to se šeredně mýlíte!
Geocaching je turistická hra, ke které budete potřebovat jen dobrou obuv a navigaci. Vznikla v roce 2000 v USA a dodnes se po celém světě těší velké oblibě. I během svých cest jsme na spoustu kešerů (hráčů geocachingu) narazili. Hra spočívá v tom, že autor vytvoří kešku, což je krabička či podobná nádobka, do které umístí logbook (sešit, do kterého se nálezci zapisují) a ukryje jej na nějakém místě. Skrýš bývá často na zajímavých místech, keš je v aplikaci doplněna o výklad, což celému geocachingu dodává další rozměr – člověk se při hraní také vzdělává.
Co vám tedy konkrétně nabídne série Betonová hranice III? Provede vás krásnou přírodou, ukáže vám pět zajímavých srubů a potrápí vaše hlavičky. Každá z pěti tradičních keší v sobě ukrývá číslo, jež vám pomůže dostat se i k finální mystery keši. Nezapomeňte si tedy oprášit své matematické dovednosti.
Osobně si myslím, že geocaching je něco, co člověka hned tak neomrzí. Lovit můžete také sami, ale ve více lidech je to větší zábava. A oblibu má tato hra i u dětí. Jedná se o zajímavý způsob, jak spojit zábavu, turistiku a zároveň potrápit pár mozkových závitů.
Autor: Nikola Sedmáková
Obec Dolní Morava se na Moravě možná nenachází, ale pokud na ni zamíříte spíš než do Pardubického kraje, určitě nezapomeňte navštívit Pálavu, na kterou vás loni lákala naše redaktorka Aneta.
Foto: Nikola Sedmáková, Ondřej Pivoňka