CZestování: Za uměním ruské avantgardy do Hluboké nad Vltavou

Celoročně je zámek v Hluboké nad Vltavou oblíbeným turistickým místem. Za proslulým zámeckým parkem a za velkou historickou památkou, která má přes sto čtyřicet místností, vyrazí v hlavní sezóně stovky návštěvníků. Letos se navíc mohou podívat nejen do zámku, ale i do přilehlé Alšovy jihočeské galerie. Právě tady probíhá do 1. srpna výstava ze sbírky muzea umění v Jekatěrinburgu v Rusku, která zahrnuje významná díla ruské avantgardy.

Na cestu vyrážíme jedno červnové úterní ráno vlakem z Prahy. Po přestupu v Českých Budějovicích následuje několikaminutová jízda do zastávky Hluboká nad Vltavou, kde nás od centra, kam míříme, dělí ještě necelé čtyři kilometry. Naštěstí jdeme ve stínu podél rybníku a jsou všude ukazatele se šipkami, takže se neztrácíme.

Samotná výstava se nachází v budově bývalé jízdárny vedle zámku. Procházíme proskleným atriem a vyzvedáváme si vstupenky. Ty je třeba si předem zarezervovat na webových stránkách kvůli omezeným kapacitám návštěvníků. Batohy si necháme v úložných skříňkách a pokračujeme do prostor výstavy.

Obrazy ruské avantgardy jsou v tak velkém rozsahu v České republice uvedeny vůbec poprvé a po téměř ročním odkladu kvůli pandemii se výstavu podařilo zpřístupnit veřejnosti letos v květnu. Kolekce děl patří do sbírky muzea umění v Jekatěrinburgu a zahrnuje šestatřicet významných sbírkových předmětů. Vznikla za účelem mapovat avantgardní tendence v Rusku v letech 1910–1920 a zahrnuje několik uměleckých stylů, jako je například fauvismus, kubismus, neoprimitivismus nebo konstruktivismus.

Velká většina obrazů spadá do abstraktního umění. Návštěvník by se měl tedy připravit na to, že jde o malby, které vyjadřují spíše nekonkrétní obrazce, nejedná se o pevně dané portréty nebo krajinky. Abstraktní umění nutí člověka přemýšlet nad tím, co obraz může a nemusí představovat. Určitě tedy doporučuji vzít na výstavu někoho s sebou, ať můžete o obrazech společně diskutovat. Každý z vás uvidí něco trochu jiného a to vám celý zážitek bezpochyby ozvláštní.

Kolekce zahrnuje slavné autory, jako jsou Vasilij Kandinskij, Kazimir Malevič, Michail Larionov, včetně několika žen, mezi které patří Natalia Gončarovová, Olga Rozanová nebo Ljubov Popová. Jde o unikátní expozici s momentálně nejvyšší pojistnou hodnotou v Česku, ta se pohybuje v řádech miliard korun. Podobně unikátní je i samotná vzdálenost, kterou obrazy urazily až do Hluboké nad Vltavou. Převážely se přes čtyři tisíce kilometrů, protože město Jekatěrinburg se nachází na severu Ruska, na hranici Evropy a Asie.

Na výstavě jsme strávili něco přes hodinu a poté jsme ještě pokračovali do samotného zámku. Výlet za uměním tak můžete spojit i s návštěvou jednoho z několika prohlídkových okruhů. My jsme si vybrali reprezentační místnosti a interiéry na Hluboké, které také rozhodně stojí za vidění. Celé poznávání jsme zakončili příjemnou procházkou venku v zámeckém parku, jehož součástí je i naučná stezka.

Autorka: Ema Švingerová


O další perle jižních Čech, kterou byste mohli navštívit, napsal i náš redaktor Lukáš.


Zdroje informací: respekt.cz, ajg.cz

Zdroje obrázků: ajg.cz, Ema Švingerová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy