Oblast Podkrkonoší se pyšní nespočtem přírodních i kulturních památek. Pokud se nebojíte delších výletů na kole, vydejte se po Labské stezce, která spojuje turisticky atraktivní cíle z Hradce Králové přes Jaroměř do Kuksu. Trasa je dlouhá přibližně 30 kilometrů a zavděčí se všemi typy turistických aktivit – od historických památek, přírodních krás a míst ke koupání, až po nejnáročnější chutě gurmánů.
Pokud nejste místní, do Hradce Králové se hladce dostanete autem nebo vlakem. Pro auto je parkování ideální například v Gayerových kasárnách, kde za celý den stání zaplatíte do 50 korun. Tento parkovací dům se nachází asi 700 m od Velkého náměstí, kde naše trasa začíná. Hradec Králové je velmi krásným a hojně navštěvovaným městem. Kromě toho je také mým rodištěm a proto mě mrzí, že z něj na kole uvidíte málo. V jednom z dalších CZestovatelských článků vám ho ale představím podrobněji, a tak ho budete moct poznat i jinak.
Na Velkém náměstí byste neměli minout jednu z dominant Hradce Králové, Bílou věž s kaplí sv. Klimenta. Hned vedle ní se nachází katedrála sv. Ducha, která vás uchvátí samotným pohledem. Z náměstí se vydejte po Eliščině nábřeží k secesnímu Muzeu východních Čech. Za jeho výstavbou stojí architekt Jan Kotěra, který se i díky dalším stavbám společně s Josefem Gočárem zasloužil o hradeckou přezdívku Salon republiky. Z nábřeží už se dostanete směrem z centra na další část trasy. Držte se žlutých cedulek se symbolem kola a číslem 2, to je právě Labská stezka.
Po cestě se i vykoupete
Za rušným městem už budete projíždět krásnou přírodou podél řeky Labe. Od Hradce až ke Smiřicím není stezka příliš zastíněná stromy, určitě si tedy přibalte opalovací krém. Také budete přejíždět několik hlavních cest a dva železniční přejezdy, tam dbejte zvýšené opatrnosti. Ve Smiřicích si můžete odpočinout třeba v krásném parku, který za příznivého počasí jen vybízí k pikniku. Je zde i zámek, ten je ale bohužel veřejnosti nepřístupný. Pokud se vydáte na cestu v parném létě, odbočte na rozcestí u smiřické hlavní silnice vpravo a po pár metrech narazíte na písník, kde se dá koupat téměř celé prázdniny. Bývá tam hodně lidí, ale stačí se projít okolo a určitě své ideální místo najdete.
Pokud se budete chtít občerstvit, můžete využít některou zastávku ve Smiřicích nebo počkat dvacet minut k Jaroměři (což osobně doporučuji). Na jednom konci města si doslova vychutnáte posezení u Matcha káry. To je na trase novinka, kterou cyklisté bezpochyby ocení. Kromě čaje Matcha si můžete pochutnat i na nápojích z Moringy, za což vám tělo určitě poděkuje. Moringa je totiž velmi prospěšná pro fyzické i psychické zdraví. A kdo není na exotiku, může se tu zastavit i na českou malinovku nebo pivo.
Jaroměř je dalším městem, kde je škoda nezdržet se déle. Můžete odbočit třeba do zdejší pevnosti Josefov nebo pak do samotného centra města s dominantním kostelem sv. Mikuláše. Jestliže se však nechcete uhýbat z cyklostezky, zastavte se alespoň v Říčních a slunečních lázních na Úpě na druhém konci města. Vyberete si tu z bohaté nabídky nápojů i jídel, včetně vyhlášeného pečeného pstruha. Toho si můžete (ne tedy ještě upečeného) zkusit v sádce ulovit nebo si vypůjčit loďku či paddleboard a osvěžit se v průzračné řece.
Po obědě vás čeká ještě asi 6 kilometrů do cíle. Až konečně zvoláte Hurá! po zdolaných třiceti kilometrech, užijete si pohled na barokní areál Hospitálu Kuks. Ten založil hrabě František Antonín Špork na počátku 18. století a dnes se jedná o významnou barokní památku. Za zmínku stojí sochařská výzdoba alegorií Ctností a Neřestí, které lemují čelo Hospitálu. Ty jsou zásluhou sochaře Matyáše Bernarda Brauna, stejně jako nedaleký Braunův betlém. Pokud vám ještě zbydou síly a čas, vydejte se na jeho sedmikilometrový okruh po značení z Kuksu a zpět, baroko totiž vždy stojí za vidění.
Tip na cestu
Pokud se chcete na cyklostezku vydat na kolečkových bruslích, asi vás nepotěším. Trasa na několika místech (zejména v druhé polovině) není vyasfaltovaná, a tak byste brusle často sundávali. Kromě toho je za Hradcem stezka poměrně úzká i na cyklistu, tam se asi s dalším bruslařem potkáte neradi. V našem úseku se dostanete na celkové převýšení jen asi 90 metrů, tedy několika málo kopců. Celá Labská stezka vede pěti kraji ČR v délce asi 370 km. Pokud tak máte jako cyklista hodně energie, času a vhodného vybavení, můžete se na kole vydat na Tour de Labe od Špindlerova Mlýna přes Vrchlabí až k německým hranicím.
Autor: Tereza Vaňková
Foto: Tereza Vaňková