Nahradí plastové tašky rozvážecí drony? Americké obchody hledají ekologičtější varianty plastů

Dobrý Zprávy

Americké obchodní řetězce minulý týden vyhlásily soutěž, která má za úkol vymyslet šetrnější alternativu plastových tašek. Američané ročně spotřebují 100 miliard plastových tašek a podle firmy Waste Management se jen 1 % těchto tašek vrátí k recyklování. Ať už v USA nebo kdekoliv jinde na světě, každý občas zapomene na vlastní tašku, když jde nakupovat, a právě proto se teď řeší alternativa, díky které by se lidé nemuseli cítit provinile případně si hromadit nákup do kabelky.

Protože je plast stále velmi výrazným tématem, rozhodly se obchodní řetězce, mezi kterými najdeme Walmart, CVS a Target, vyhlásit soutěž s názvem Beyond the Bag Challenge. Tato soutěž vyzývá designery, aby vymysleli nový způsob pro přepravu nákupů a díky tomu tak vyřadili plastové tašky. Přeci jen je to produkt, který bývá využívám minimum času a jeho rozklad trvá více než 400 let.

Do 3. srpna tak mají všichni kreativci možnost vybudovat tým a vymyslet koncept, který by byl do budoucna udržitelný pro obchodní řetězce. 24. listopadu pak budou vyhlášeni vítězové, kterých by mělo být 10 až 12. Mezi ně pak budou rozděleny ceny až do výše 100 tisíc dolarů.

V některých amerických státech jsou jednorázové plasty dokonce zakázány. Jedná se o New York, Kalifornii nebo třeba Havaj. Podle světového přehledu regulace plastů, za kterým stojí Organizace spojených národů, již 127 států zavedlo do své legislativy jakýsi způsob regulace právě jednorázových plastů, které poměrně výrazně zaplňují oceány a svou přítomností vraždí neskutečné množství živočichů.

V České republice již od minulého roku přestali tyto plastové tašky nabízet v obchodních řetězcích Penny Market či Billa. V Penny Marketu jako alternativu seženete tašku bavlněnou nebo papírovou. Papírové sáčky vám pak poslouží i na nákup z Billy a od letošního jara můžete využít také tašky jutové či textilní.

Foto: Openideo.com, SEE Change Magazine