Proběhly online muzejní bitvy, nechyběla ani kategorie nejlepší pozadí

Online výzvu „curator battle“ spustilo muzeum v britském Yorkshiru jako reakci na to, že lidé nemohou osobně do muzeí a galerií. Muzejní kurátoři tedy soutěžili na Twitteru, kde lidé hlasovali, který exponát vyhraje. Od června už proběhlo několik kol bitvy, každá s jiným tématem. Největší úspěch u lidí vyvolala červnová kategorie #BestMuseumBum, kde se hrálo o nejlepší pozadí.

Jeden ze soutěžních kousků o nejlepší pozadí

Celá bitva začala, když Yorkshire Museum sdílelo první soutěžní kousek a postupně se začala přidávat muzea a galerie z celého světa. Každý pátek se vyhlásilo nové téma, na které kurátoři soutěžili. Kategorie byly například nejlepší vejce, fantastické padělky, nejsmutnější objekt, avšak téma nejlepšího pozadí posunulo soutěž na vyšší úroveň.

Mluvčí muzea v Yorkshire řekla, že se výzva dostávala do globálního měřítka postupně, s každým dalším tématem se přidávalo více muzeí z celého světa. Do výzvy se připojilo i několik běžných uživatelů Twitteru.

Myšlenka vzniku stojí na udržení pozornosti lidí a vynahrazení jim, že nemohou osobně na prohlídku do muzea. Soutěžní kousky byly publikovány na Twitteru Yorkshire Museum, který má aktuálně přes 28 tisíc sledujících. Částečně tak vznikly globální online výstavy, ve kterých lidé mohou vidět exponáty z mnoha muzeí najednou.

Kategorie #BestMuseumBum se postupně rozdělila i na několik podkategorií, jako včelí pozadí, potetované pozadí či zvířecí zadky ve tvaru brambory. Nominovány byly i exponáty, které by vás nejspíše pro tuto výzvu ani nenapadly, třeba houby. V soutěži se objevil i satirický zadek, byla to postavička Hitlera, který má místo pozadí polštářek, do kterého jdou zapichovat špendlíky. Ačkoli tohle soutěžní kolo probíhalo jen týden, lidé přidávají své příspěvky ještě dnes.

Autor: Adéla Sobotíková

Věděli jste, že i Dobrý Zprávy najdete na Twitteru? Nezveřejňujeme sice pozadí jako yorkshirské muzeum, zato vám neunikne žádný náš nový článek!

Zdroj: rozhlas.cz, bbc.com, Twitter Yorkshire Museum, tickmybox.ch

Foto: Twitter Ota Memorial Museum of Art, Twitter Travel + Leisure, #BestMuseumBum