Pardubická univerzita získala evropský patent na diagnostiku rakoviny slinivky. Tým analytického chemika Michala Holčapka z Chemicko-technologické fakulty dokáže zjistit nemoc už v počáteční fázi a pouze z analýzy krve. Tím vznikla naděje pro miliony obětí rakoviny slinivky, které se o nemoci dozvědí příliš pozdě. V anketě The Power List 2020 časopisu The Analytical Scientist se letos český vědec Holčapek objevil mezi 60 nejlepšími analytickými chemiky světa.
„Metodika je vhodná pro velkokapacitní screening až 20 tisíc vzorků za rok a dokáže detekovat nemoc se správností přes 90 procent,“ uvedl Holčapek. Metodika, která pro diagnostiku využívá analýzu krve, má tak do budoucna šanci stát se klinickou praxí a pomáhat lidem mimo výzkumná centra.
Úspěšné výsledky chemiků z pardubické univerzity zopakovali vědci i na spolupracujících pracovištích v Německu a Singapuru. Metodika se dá navíc využít i v laboratořích, které předchozí zkušenosti s potřebnou analýzou lipidů v krvi nemají.
Dalším důležitým krokem je studie, která má za úkol ověřit skutečný přínos diagnostiky rakoviny slinivky. Ta musí proběhnout ještě před samotným využitím v praxi. „Bez silného partnera by organizace takové studie byla obtížná. Proto v současné době jednáme s možným strategickým partnerem, který pomůže zavedení diagnostiky do klinické praxe,“ vysvětlil Holčapek.
Metodika pardubické univerzity se má v praxi využívat nejčastěji u tří skupin pacientů, které nemoc ohrožuje nejvíce. „Zvýšené riziko onemocnění rakovinou slinivky mají nově diagnostikovaní pacienti s cukrovkou 2. typu starší 50 let, lidé s výskytem onemocnění v rodině a lidé, u kterých se projevily tzv. nespecifické symptomy,“ uvedla mluvčí univerzity Martina Macková.
Nádorové onemocnění slinivky má ze všech známých typů rakoviny nejmenší naději na uzdravení pacientů. Lidé, kterým je nemoc diagnostikována mají pouze desetiprocentní šanci, že budou žít ještě pět let. Tento typ rakoviny je navíc v počáteční fázi bez jakýkoliv příznaků a ve chvíli, kdy se nemoc objeví, nelze už většinou pacientovi pomoci. I proto je nová metodika pardubické univerzity, která nemoc odhalí z krve včas, tak dobrou zprávou.
Autor: Tereza Stará
Vědcům se dařilo i na Univerzitě Palackého v Olomouci, právě tak totiž vyvinuli screeningový rychlotest, který odhalí covid-19 i u bezpříznakových pacientů.
Foto: vysokeskoly.cz, upce.cz