olomouc.charita.cz

Charita Olomouc pomáhá lidem bez domova s hledáním práce

Pro lidi bez domova je obtížné hledání pracovního uplatnění. Tento problém se snaží vyřešit Charita Olomouc, která v rámci jednoho ze svých projektů pomáhá lidem bez domova s uplatněním na trhu práce.

olomouc.charita.czPilotní projekt mají na starosti pracovníci střediska Samaritán, kteří získali pro své klienty zakázku od Technických služeb města Olomouc v podobě čištění a uklízení ulic.

Na jaře letošního roku získala Charita pro své klienty nabídku práce i od Metropolitní kapituly u svatého Václava v Olomouci. U Tršic sbírali a pálili v lese klestí. Podle zástupce vedoucího střediska Samaritán Jana Buky byla práce namáhavá a zdlouhavá, a právě tahle zkušenost ukázala to, že klienti jsou zvyklí pracovat a mají o práci zájem. Kromě spolupráce s technickými službami a metropolitní kapitulou se rýsují další možnosti pracovního uplatnění, například na farmách.

Do pilotního projektu je zapojeno již deset klientů, kteří pracují na čtyřhodinové směny, na kterých se budou střídat až do konce října. Práce probíhají v rámci programu pracovních rehabilitací, klienti proto nejsou zaměstnáni na pracovní poměr nebo dohodu o provedení práce, ale práci vykonávají dobrovolně.

„Pouze předáci pracovních čet mají dohody o pracovní činnosti a jsou finančně vypláceni. Lidé bez domova ve dvou pracovních četách jsou odměňováni body, které mohou proměnit v celodenní stravu a výhody ve službách. Snažíme se tím minimalizovat bariéry jejich každodenního nástupu do práce, tzn. aby se měli kde umýt, kde přespat, co sníst, co kouřit – i to je pro mnoho našich klientů velmi důležité téma. Každá situace a potřeby klienta jsou ale naprosto specifické, a proto vše řešíme individuálně,“ vysvětluje Jan Buka.

Tento projekt ale není pro každého a každý se zatím ani zapojit nechce. „Klíčová je motivace člověka se s námi na tomto projektu podílet. Předáváme základní smysl, který leží v možnosti vybočit ze standardního způsobu života, uplatnit se a na oplátku získat uznání a výhody oproti ostatním, kteří nepracují,“ sděluje Buka.

Autor: Nela Kadlečíková

Foto: olomouc.charita.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy