Česko-slovenské letadlo obletělo svět. Dokázala to s ním nejmladší žena v historii

Nevídaný talent ukázala belgicko-britská pilotka. Zara Rutherfordová je nejmladší ženou v historii, které se podařilo obletět svět, v Guinessově knize rekordů tak přepíše dosavadní zápis. V den přistání jí bylo 19 let a 199 dní, o necelých 21 let méně než dosavadní strážkyni rekordu. Tuto pětiměsíční cestu podnikla s česko-slovenským ultralehkým letounem Shark, který se musel při letu vypořádat s mnoha těžkými přírodními podmínkami. Při svých zastávkách nevynechala jak Českou, tak ani Slovenskou republiku.

Cestou kolem světa si můžeme představit trasu okolo zeměkoule ve tvaru uzavřené smyčky. Tuto první odvážnou výpravu uskutečnila už v 16. století námořní expedice lodi Victoria, kterou vedl portugalský mořeplavec. I přes velké ztráty členů své posádky expedici jako první úspěšně dokončil. Letecká cesta se datuje až o čtyři století později, v roce 1924 ji uskutečnila skupina letadel typu Douglas World Cruiser amerického armádního letectva. Prvním Čechem, kterému se tuto náročnou misi povedlo pokořit, byl Roman Kramařík, stalo se tak v roce 2018.

Pilotka Rutherfordová přistála 20. ledna 2022 na belgickém letišti v Kortrijku-Wevelgemu. Její let trval 199 dní. Kvůli nepříznivým podmínkám trval o dva měsíce déle, než bylo původně naplánováno, ale ani to ji nezabránilo stát se nejmladší pilotkou, která něco takového dokázala. U jednoho prvenství ovšem nezůstala. Je nejmladší osobou, která sama obletěla svět v microlightu, a rovněž první Belgičankou, která let kolem světa podnikla. Na letišti ji přivítali příbuzní, novináři i fanoušci.

Zabalená do britské a belgické vlajky prohlásila: „Je to opravdu bláznivé. Ještě jsem to nezpracovala, jsem moc šťastná.“

Belgická pilotka uletěla vzdálenost 52 080,3 kilometrů, ve vzduchu strávila 200 hodin a přistála celkem na 69 místech. Byla na všech pěti kontinentech a její nohy stály ve 41 zemích. Nejdelší vzdálenost, kterou uletěla bez přistání, bylo 2000 kilometrů. Trasa letu vedla z Belgie přes Grónsko, Severní Ameriku, Rusko, jihovýchodní Asii a Arabský poloostrov. Celou trasu si Rutherfordová naplánovala tak, aby splňovala pravidla pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

„Nejtěžší bylo letět nad Sibiří. Byla tam strašná zima a pokud by se mi zastavil motor, záchrana by byla hodiny daleko. Nevím, jestli bych přežila,” svěřila se Rutherfordová, která se nyní těší na to, až bude povzbuzovat mladé dívky, aby se v životě nebály dosáhnout toho, po čem touží. Mladá pilotka chce také dívky motivovat ke studiu přírodních a technických věd.

Jejím cílem bylo kromě samotného rekordu pomoct zmenšit rozdíl mezi ženami a muži v letectví a vědě. „Pouze pět procent komerčních pilotů a patnáct procent počítačových vědců jsou ženy. V obou oblastech je rozdíl mezi pohlavími obrovský. Svým letem chci ukázat mladým ženám, že mohou být odvážné, ambiciózní a plnit si své sny,“ řekla mladá pilotka.

Jednou z posledních štací bylo i letiště v České republice, i když trošku jinak, než se plánovalo. Kvůli několikadenní mlze nemohla přistát v Praze. „Jsou situace, které neovlivníte, a jednou z nich je počasí. Na Zaru jsme se těšili na Letišti Praha, ale kvůli nepřiznivým podmínkám přistála v Benešově,“ řekl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos, který ambiciózní výkon pilotky ocenil. Z České republiky také navštívila slovenskou Senici, rodné místo svého letounu.

Zařino letadlo Shark patří ve své kategorii ultralight k nejrychlejším na světě. Jeho rychlost přesahuje 300 km/h. Na vzniku se podíleli špičkoví čeští a slovenští odborníci.

„Senica je kousek od moravských hranic. Šéfkonstruktér Jaroslav Dostál je z Hodonína a celý vývoj Sharku se prakticky odehrál v České republice, protože na Slovensku není dostatek lidí, kteří dokážou podobné letadlo navrhnout,“ shrnul před časem jednatel společnosti SHARK.AERO Vladimír Pekár.

Čin, který Rutherfordová dokázala, je obrovským úspěchem i pro samotné česko-slovenské výrobce. Dokázali vyrobit malý letoun, který mimo jiné například vydržel v teplotách plus 32 stupňů, i mínus 35 stupňů. Letadlo nezastavil ani dým z přírodních požárů nebo tajfuny. Důkazem toho, že jde opravdu o velký úspěch, je, že Shark je jediný ultralightový česko-slovenský letoun, který obletěl zeměkouli.

Ženu, kterou mladá pilotka svým věkem překonala, byla Američanka Shaetsa Waizová, které v době cesty bylo třicet let. Nejmladším pilotem, který absolvoval sólo cestu kolem světa, se stal osmnáctiletý Brit Travis Ludlow.

Cesta, kterou podnikla, nebyla vždy jednoduchá. V Aljašce byla nucena čekat týden na obnovení ruského víza, kvůli špatnému počasí nemohla letět přes Beringovu úžinu, v Magadanu uvízla kvůli zimní bouři. Jejím plánem bylo zastavit i v Číně, ale kvůli opatření v boji proti covidu-19 musela letět přes Japonské moře až do Jižní Koreje. Během tohoto letu měla potíže s kontaktováním dispečerů letového provozu v Soulu. Měla v úmyslu se zastavit na Filipínách, ale s ohledem na blížící se tajfun musela letět do Malajsie. Kromě útrap a problémů během cesty se potkala i se zajímavými lidmi a prožila mnoho dobrodružství, mezi které patří prožitý Nový rok v Bombaji nebo návštěva saudského prince.

Autor: Adam Kučatý


Zara Rutherfordová není jedinou ženou, která v posledních letech překonala mimo Zemi rekord. Přečtěte si o kosmonautce, která překonala rekord v délce nepřetržitého pobytu ve vesmíru.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: novinky.cz, denik.cz, idnes.cz, wikipedia.org

Foto: 100+1, ČTK, zoznam.sk, flyzoto.com, airspace.cz, elogistika.info 

 

Příspěvek vytvořen 830

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy