Moc se o ní neví, přesto přináší blahodárné výsledky. Canisterapie neboli léčebný kontakt psa a člověka začíná v posledních letech nabývat na popularitě. Metoda se stala součástí už mnoha českých nemocnic, od října ji začala využívat také Fakultní nemocnice Ostrava. U pacientů zatím sklízí jeden úspěch za druhým.
Oddělení dětské neurologie a psychiatrické oddělení Fakultní nemocnice Ostrava nově zapojilo do svého terapeutického programu canisterapii. Jedná se o psychosociální a fyziorehabilitační metodu, při které dochází k léčebnému kontaktu mezi pacientem a psem. Za dětmi s neurologickými problémy začali brzy docházet páníčci s pejsky, kteří prošli speciální zkouškou.
Mezi prvními, kteří se stihli seznámit s pacienty, byli Hana Zapletalová a její čtyřletý německý boxer Dex. Ten před kontaktem s dětmi prošel náročnými zkouškami. „Musel prokázat, že umí zareagovat například v případě epileptického záchvatu, což se tady stát může. Tyhle situace jim tam všechny navodili a ten pes to musel zvládnout. Při sebemenším náznaku chyby jej okamžitě vyřadili,“ uvedla Dexova majitelka.
Na lůžkovou stanici psychiatrického oddělení začala s terapeutickým psem docházet i Marie Havlásková. Její pětiletý zlatý retrívr Eddie je vedený ke canisterapii od štěněte. „Svou terapii mám postavenou na tom, že klienti plní spoustu úkolů, které jsou se psem spojené. Aktivity střídám zábavnou formou, aby se pacienti cítili dobře,“ popsala svůj přístup Havlásková.
Náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou práci Andrea Polanská nastínila, jaký byl průběh cesty za sehnáním canisterapeutů. „Nebylo vůbec jednoduché najít canisterapeuty, kteří mají všechna potřebná osvědčení. Snad se nám podaří sehnat další vhodné kandidáty na tuto pozici,“ uvedla.
Nově zavedená metoda sklidila úspěch a brzy přinesla skvělé výsledky. „Zkušenosti ze zatím dvou oddělení nás přesvědčily o tom, že je to terapie velmi prospěšná, a že bychom ji velmi rádi rozšířili i na další kliniky,“ dodala Polanská.
Pejsci Dex i Eddie budou se svými majitelkami na oddělení dětské neurologie a psychiatrické oddělení docházet pravidelně každé dva týdny.
Canisterapie se těší oblibě i v Olomouci
Nejen v ostravské nemocnici našli v léčebném kontaktu psa a člověka zalíbení. Ve Fakultní nemocnici Olomouc metodu canisterapie využívají už od roku 2018. Kromě pejsků zde pomáhají také kočičky. V tomto případě se jedná o felinoterapii, tedy podpůrnou léčebnou metodu, která využívá působení pozitivní energie koček na zdraví člověka.
Pacientům na oddělení geriatrie a oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče dělají společnost Jonáš s Aničkou. Jedná se o kocoura britské modré kočky a fenku bernského salašnického psa. Vodí je sem renomovaná odbornice Jana Dohnalová ze šternberského spolku Aura Canis.
Nemocným pomáhají zvířata už tím, že se nacházejí v jejich blízkosti a mohou se jich dotýkat. Pozitivní efekt přítomnosti Jonáše a Aničky je přitom o to více emocionální, když vezmeme v potaz, že na zmíněných odděleních jsou hospitalizováni nemocní, u nichž po zvládnutí akutního kritického stavu nadále selhává jedna či více základních funkcí a je nutná dlouhodobá a intenzivní podpora.
Po osvědčení těchto metod pořídila nemocnice k partě zvířecích terapeutů v loňském roce také miniponíka Kuličku.
Zázračné účinky canisterapie
Canisterapie může pomoci se širokou škálou problémů. Psi pacientům pomáhají s rozvojem jemné i hrubé motoriky, s verbální i neverbální komunikací nebo při nácviku koncentrace a paměti. Rozvíjí také sociální cítění a podněcují tak nemocné k pohybu. Obzvlášť příznivé jsou pak účinky na psychiku jedince, protože kontakt se psem prokazatelně zlepšuje náladu a přispívá k duševní rovnováze.
Kromě mentálně či fyzicky nemocných pacientů se canisterapie využívá také u lidí, kteří se ocitli v těžké životní situaci a obtížně se s ní vyrovnávají. V takových případech může pes a jeho cílené působení na jedince pomoci s odbouráním stresu.
Podpůrné projekty
Existuje řada organizací, které se canisterapií zabývají dlouhodobě. Obecně prospěchová společnost Pomocné tlapky je známá především výcvikem asistenčních psů pro zdravotně postižené, od roku 2001 však poskytuje také canisterapeutické služby pomocí sítě více jak sedmdesáti canisterapeutů po celé republice. Dobrovolní i odborní terapeuti vodí psy na návštěvy do domovů důchodců, dětských domovů, sanatorií a hospiců, ústavů pro tělesně nebo mentálně postižené a do jiných podobných zařízení.
S nejrůznějšími druhy handicapů osobám na cestě k soběstačnosti pomáhá také organizace Helppes. Ta jako vůbec první společnost v republice dokázala splnit podmínky nejvyšších mezinárodních standardů v poskytování služeb tohoto druhu. Společně s Klubem speciálního výcviku ČKS se podílí na testování budoucích canisterapeutických týmů.
Obě organizace můžete podpořit symbolickým finančním darem na jejich webových stránkách.
Autor: Johana Snášelová
Zaujal vás článek o zvířecích mazlíčcích, kteří pomáhají při terapii? Zde se můžete dozvědět další podrobnosti.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: fno.cz, fnol.cz, pomocnetlapky.cz, helppes.cz, pesweb.cz
Foto: fno.cz, fnol.cz