Byl schválen nový lék proti rakovině prostaty. Podílela se na něm česká vědkyně Markéta Benešová

Rakovina je stále velký „strašák“ v naší společnosti. Naše znalosti o tomto zákeřném onemocnění jsou ale natolik hluboké, že dnes můžeme hrdě prohlásit: „Existuje lék proti pokročilé rakovině prostaty.“ Za tímto zázrakem stojí česká vědkyně Markéta Benešová a její mezinárodní tým. Látka, která dostala název Novartis Pluvicto, byla vyvinuta v německém městě Heidelberg a za několik týdnů bude k dispozici lékařům. Může tak zachránit, nebo minimálně prodloužit život tisícům mužům.

Markéta Benešová se narodila v Ostravě, na Karlově univerzitě vystudovala obor klinická a toxikologická analýza a poté získala stipendium v již zmíněném Heidelbergu. Zde se rozhodla věnovat především problematice rakoviny prostaty.

„Volba se vyplatila, dokončila jsem doktorské studium za méně než tři roky a získala jsem ocenění nejmladší PhD. se summa cum laude pro daný rok udělené věhlasnou Karls-Ruprecht Univerzitou v Heidelbergu,“ popisuje svůj úspěch Benešová.

Z toho, že se mohla výrazným způsobem podílet na vývoji takto zásadního léku, má neskutečnou radost. „Pluvicto je krokem vpřed ve vývoji precizní medicíny u rakoviny prostaty,“ uvádí Oliver Sartor, lékařský ředitel Tulane Cancer Center v americkém New Orleansu.

Účinný lék proti rakovině prostaty schválila americká agentura FDA, ale cesta k tomuto zdárnému cíli trvala dlouhých osm let. Testování a klinické studie probíhaly ve vybraných nemocnicích po celém světě a lék do dnešního dne zachránil, nebo výrazně prodloužil život tisícům pacientům. Tento pokrok je velmi významný, vezmeme-li v úvahu, že ročně lékaři v České republice odhalí přibližně osm tisíc případů rakoviny prostaty. Z toho jedna pětina má onemocnění v pokročilém stádiu, tudíž ve stádiu, ve kterém je léčba velmi náročná a nákladná.

Lék byl poprvé podán pacientovi v roce 2013. Jeho diagnóza byla nekompromisní a rakovina odolná vůči veškeré předchozí léčbě. Otec dvou dětí popisuje, jak nabídku dosud nevyzkoušeného léku okamžitě přijal jako poslední možnost. Už po několika dnech nastala úleva, jak své pocity později popsal.

Tento zázrak medicíny umí přímo v těle pacienta s rakovinou prostaty najít nemocné buňky, „navázat“ se na ně, ozářit je a zničit. A to bez vážnějších vedlejších účinků. Dnes je lék oficiálně schválen jako účinný, ale smí se podávat pouze pacientům, u kterých selhaly ostatní formy léčení. U těchto vybraných pacientů bude lék nejspíše hrazen zdravotní pojišťovnou. Probíhají ale i další klinické studie pro pacienty, kteří dosud podstoupili jen operaci nebo hormonální terapii.

„Nyní se testuje, jestli je účinnější naše PSMA, nebo chemoterapie,“ popsala Benešová. Během několika týdnů jí budou mít plně k dispozici lékaři a samozřejmě pacienti.

Autor: Tereza Bartusková


Pokroky nepřichází pouze u léčby rakoviny prostaty, o dalších výrazných posunech při boji proti neurologickým onemocněním si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: denikn.cz, ceskahlava.cz, ceskenoviny.cz

Zdroj foto: denikn.cz

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy