Německý supermarket SirPlus řeší snižování odpadu z potravin tak, že prodává pro jiné obchody neatraktivní zboží. Zatímco ostatní obchody zboží, kterému končí trvanlivost, jsou nevzhledné, nebo mají jinou vadu, ani nepřijímají, berlínský řetězec takto zachránil už dva tisíce tun jídla.
V SirPlus tak mohou zákazníci koupit potraviny a výrobky, kterým brzy vyprší trvanlivost, jsou poškozené, nehezké, či mají jinou vadu. Jejich cena je častokrát až o 80 procent nižší než cena původní. Potraviny odmítají velkoobchody, restaurace a supermarkety z různých důvodů. Jedním z reálných příkladů je vyřazení okurky, která vyrostla ve špatném, a tedy nevzhledném úhlu, či špatně označené sklenice marmelády.
„Vždycky kontrolujeme vůni, chuť, konzistenci a balení,“ popisuje Timo Schmitt, specialista SirPlus na zajišťování kvality, který se svým týmem každý den pečlivě na kvalitu potravin dohlíží. „Pokud máme pochybnosti, voláme do laboratoře.“
„Dodavatelé jako farmáři, maloobchodníci, ale i velkoobchodníci, mají silnou ekonomickou motivaci k partnerství s námi,“ vysvětlují zakladatelé supermarketu SirPlus Martin Scott a Raphael Fellmer. „Při obchodování s jejich přebytky prostřednictvím našeho trhu, jim ušetříme značné náklady na likvidaci těchto potravin a zároveň jim poskytujeme nový zdroj příjmu,“ dodávají.
Co na to zákony?
Pokud zákazník chápe rizika, s jakými potraviny a výrobky kupuje a dokud jsou tyto potraviny považovány za bezpečné k jídlu, je prodej sušenek, jogurtů, ale i masa v Německu legální. Francouzská vláda před čtyřmi lety schválila zákon, který zakazuje vyhazování potravin, překračujících dobu expirace výrobku.
V Česku musí prodejci od roku 2018 nabídnout zboží určené k vyřazení z prodeje potravinovým bankám. Podle České federace potravinových bank jen za první rok platnosti zákona vybraly potravinové banky dvojnásobek potravin a drogerie oproti předchozímu roku.
Podobně jako německý obchod SirPlus funguje v tuzemsku řetězec Levné potraviny. Nabídka obsahuje sladkosti, konzervované potraviny, koření, čaje, ale i mléčné výrobky či limonády.
Podle Organizace pro výživu a zemědělství, specializované agentury OSN, se každoročně ve světě vyhodí 1,3 miliardy tun potravin. Toto množství představuje jednu třetinu všech potravin vyrobených na celém světě.
Autor: Lýdie Hájovská
Zdroj: goodnewsnetwork.org, ct24.cz
Foto: pixabay.com, goodnewsnetwork.org