#AFO54 : Pravda? nebo Mýtus?

Největší festival dokumentární tvorby právě skončil. Academia Film Olomouc, mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů, se na letošním 54. ročníku opravdu překonal s rekordním počtem filmů, návštěvníků a dokonce i slavných hostů. Zda je to mýtus, nebo pravda, to už se musíte přesvědčit sami. Letošní ročník se totiž nesl v duchu boření mýtů…

Už propagace festivalu začala zbouráním prvního mýtu, a tím bylo téma 54. ročníku. Na začátku dubna plakáty hlásaly na rudém provokativním pozadí heslo „pravda?“ a týden před konáním byly všechny strhány a pod nimi se objevila žlutá verze plakátu s heslem „mýtus„. Místo „listen & follow“ byl návštěvníkům doporučen podtitulek „watch & know“ a AFO mohlo v úterý po Velikonocích začít.

Olomouc se proměnila na celý týden v jeden veliký festival. Na sedmi festivalových místech se pořádaly workshopy, diskuze, přednášky a samozřejmě také promítání. Návštěvníci si mohli vybírat z obrovského množství dokumentárních filmů, ze kterých bylo 84 soutěžních, a věnovaly se nejrůznějším tématům, týkajících se především historie, kultury a médií. V rámci historické sekce Zapomenuté dějiny mohli diváci navštívit několik dokumentů a přednášek s významnými egyptology, jako je například Zahi Hawass či Mostafa Wazírí. Neopomenuly se ale ani severské, řecké, nebo dokonce české historické mýty.

Velkým tématem byl také vesmír a konkrétně Měsíc, jehož název nesla i vesmírná část festivalového programu. Promítaly se snímky První člověk od režiséra Damiena Chazelleho, který z projektu Apollo 11 dělá rodinné drama, a zároveň i jeden z nejlepší dokumentárních filmů minulého roku a protipól k Prvnímu člověku, film Pro celé lidstvo, jenž let na Měsíc glorifikuje. Na téma vesmír přijel do Olomouce přednášet dokonce i první Čech, který se do vesmíru podíval, Vladimír Remek.

Pokud jste na festivalu hledali něco méně vědeckého, mohli jste navštívit některý z filmů ze sekce Bojovnice, věnující se ženským hrdinkám z mnoha různých odvětví. Sekce Původ umění se prolínala velkou částí festivalu, od výstavy fotografií Marie Tomanové Young Americans, která zobrazovala americkou různorodou mládež ve své podstatě, přes dokumentární filmy o původu hudby, až po mnoho hudebních představení po celý týden i po celé Olomouci. Hudba samozřejmě pulzovala festivalem i každou noc v olomouckém Konviktu, kde se až do rána střídalo množství alternativních DJs a v kapli zněli koncerty od různých umělců.

Posledním velkým tématem byla Propaganda. Všichni víme, jak je těžké se orientovat v množství informací, rozpoznávat fake news a odlišit propagandu od obyčejných PR reklam. Od ohlédnutí na ruskou nebo nacistickou propagandu mohli návštěvníci vidět i snímky Náš nový prezident, Propaganda, V paprscích slunce nebo Závisláci, které se na problematiku dívají z dnešního pohledu.

Každý návštěvník si zkrátka na festivalu přišel na své. Pokud jste žádný ze snímků nestihli, nebo se naopak některých okamžiků nemohli účastnit osobně, nezoufejte. Právě pro vás jsme totiž připravili fotogalerii, která vám atmosféru 54. ročníku alespoň na chvíli přinese rovnou na vaše obrazovky.

Autor: Hana Řeháková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy