Květen jako měsíc oslavující lásku

Gabriela Kokešová

“Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas.“ Přesně těmito dvěma verši začíná slavná česká balada Karla Hynka Máchy oslavující lásku. První máj je opravdu svátkem zamilovaných, ale je doopravdy večerní máj lásky čas? A co vlastně láska znamená?

Láska pro každého znamená něco jiného. Je to něco, co nejde vidět, ale pouze cítit. A často je to ten nejkrásnější pocit, který člověk v životě prožije. Láska je také něco, co nelze uchopit, ani popsat a ani vysvětlit. Lásku buď máš v sobě, nebo nemáš. Vlastně je to tak jednoduché. Ne nadarmo britská skupina The Beatles napsala píseň o lásce, tedy ALL YOU NEED IS LOVE. Protože upřímně, kde bychom byli bez lásky?

Pocit zamilovanosti je nádherný. Člověku nic nepřijde složité, nemá pocit, že by něco nezvládl. Láska nám dodává větší sebevědomí. Správný partner v nás probouzí naši pravou podstatu a dělá nás naším lepším já. Z pravého krásného vztahu, ve kterém jsou si lidé souzeni a přesně k sobě pasují, nikdy láska a vášeň, která je velmi důležitá, nevymizí. Každý vztah se mění, to proto, že lidé se mění a jejich láska také. A když člověk najde tu pravou lásku, lásku svého života, pro kterou by dýchal a udělal cokoli, není pak většího štěstí, které by měl hledat. Jeden citát říká, že láska není krása, ani bohatství. Je to ale harmonie dvou srdcí, která k sobě patří.

Láska je v některých případech jedinou věcí, ve kterou lidé věří. Je krásná, povznášející, odlehčující. S láskou je život prostě jednodušší a krásnější, a dává větší smysl. Obecně je velmi důležité, aby byla láska zdravá, a vztah, který mezi sebou mají dva lidé, byl nastavený tak, aby nepřerostl v závislost. Láska mezi dvěma lidmi je čistý akt naplněnosti a štěstí. Pokud se oba partneři milují stejným způsobem, je jejich vztah krásný, ale i přesto chce každý vztah hodně práce. Je velmi důležité o vztah pečovat.

A kdy jindy je lepší čas na případné opravy než měsíc zamilovaných, máj?

První máj lásky čas

První den v měsíci květnu je již roky považovaný za svátek zamilovaných. Socialistický svátek práce je již dávno tabu. Česká kultura považuje celý měsíc květen za měsíc lásky. Tradicí je prvomájový polibek pod rozkvetlým stromem, jako například třešní, višní, jabloní nebo břízou. Podle tradice žena, která dostane polibek pod rozkvetlým stromem, bude celý následující rok oplývat krásou a přitažlivostí. Podle průzkumů tradici prvomájového polibku dodržuje většina českých párů. V Čechách se totiž Valentýn stále moc nenosí. Májové líbání pod rozkvetlým stromem je příjemnější a plnější energie.

Láska je tak důležitá, že i lidé, kteří říkají, že jim nevadí být sami, po ní celý život touží. Je krásné milovat a je nádherné být milován. Vědět, že jsem pro někoho ta jediná, a že mám někoho, kdo mě miluje i s každou mojí chybou. Láska je zkrátka kouzlo, je to magie, harmonie, vášeň, je to bolest a zklamání, pocit sebeuvědomění. Láska nám všem dává tu možnost najít sami sebe a zjistit, kdo jsme. Láska je to, co potřebujeme. Je tím, co dělá život snesitelnější a lepší.

„Láska je rosa na květě,
láska je všechno na světě.“