Velice pozitivní zpráva přilétla z amerického města Chicaga. Za posledních čtyřicet let tam totiž klesla úmrtnost ptáků zaviněná nárazem do mrakodrapů o celé tři čtvrtiny. Důvod této dobré zprávy je prostý a na první pohled poněkud paradoxní. V budovách se totiž začalo zhasínat. V americkém Chicagu měří počet nočních srážek ptáků s výškovými budovami americký ornitolog David Willard. Ten tak činí již od roku 1978. Od roku 2002 se navíc o svá zjištěná data dělí se širokou sítí ptačích dobrovolníků, která jimi zásobuje americké vědce.
Ze zjištěných dat vyplynulo, že oběťmi jsou převážně sokolovití dravci nebo jestřábi. Příčinou pak je podle všeho noční osvětlení mrakodrapů. To narušuje ptákům jejich vnitřní kompas, díky němuž se dokážou orientovat a také udržovat v hejnech.
Ke své migraci ptáci využívají hlavně noční hodiny kvůli nižší pravděpodobnosti, že by mohli narazit na predátory. Navíc se dorozumívají pomocí vysokofrekvenčního pískotu, který není pro predátory moc dobře slyšitelný.
I přes razantní zlepšování situace je stav stále příliš vážný. Každým rokem umírá na následky světelného smogu pouze ve Spojených státech na šest set milionů ptáků. Organizace New York City Audubon, která o ochranu usiluje, také upozorňuje, že není vhodné v okolí parků a jiné městské zeleně obkládat domy zrcadlovými skly. Ptáci proti nim létají, protože v nich vidí útočiště, ve skutečnosti ale narazí do stěny. Tato organizace se také snaží přesvědčovat majitele mrakodrapů, aby ve snaze ochránit ptáky, ale i snížit náklady za energii, nechávali v domech zhasnout světla.
Autor: David Kubatík