Problém s jednorázovými plasty řeší v poslední době celý svět. Bezmyšlenkovitě totiž vyhazujeme tuny plastových výrobků, které mají nehezký dopad na naše životní prostředí. Evropská unie již v květnu letošního roku schválila směrnici, která jednorázové plasty – jako brčka, vatové tyčinky do uší či plastové talíře a příbory – zakazuje. Nově v červnu následovala EU i Kanada. Tam do roku 2021 chtějí mít souboj s plasty vyřešený.
Islandský student Ari Jóhnsson se rozhodl s plasty na dně oceánů vypořádat trošku jinak. Na výstavě DesignMarch v Reykjavíku představil biologicky rozložitelnou pitnou lahev, kterou klidně můžete i sníst.„Četl jsem, že padesát procent plastu se použije jednou a pak se vyhodí. Podle mě je tedy urgentně potřeba najít způsoby, jak nahradit něco z plastu, který produkujeme, používáme a vyhazujeme každý den,“ sdělil student Islandské akademie umění magazínu Dezeen.
Směs, která nahradí plast v lahvích, je vyrobena ze směsice práškové formy agaru, látky nacházející se v mořských řasách, a vody. Při spojení vznikne hmota podobná želé, s níž se dá následně pracovat. Jakmile nápoj z lahve vypijete, začne se sama rozkládat, bez vody se totiž agar začne vysušovat a scvrkávat.
„Nemůžu říct, že je to perfektní řešení našeho problému s plastovými lahvemi, ale je to start a myšlenka, která nám snad pomůže dívat se na nové způsoby řešení,“ tvrdí Jóhnsson.
I když není jasné, kdy se tohoto bezplastového zázraku dočkáme i v regálech supermarketů, nejdůležitější je, že vznikají myšlenky a nápady, jak miliony tun plastů, jež ročně končí na dnech oceánů (a nejen tam), zredukovat na úplné minimum.
Autor: Kristýna Michalčíková
Zdroj: ihned.cz
Foto: facebook Stop Plastic pollution & Save Earth